İnsanlarla iyi ilişkiler kurmayı, kendimizi yönetip geliştirerek hayatımıza pozitif enerjiler katmayı kim istemez ki? Bunun birçok yolu var aslında. Ama her şeyden önce şimdiye kadar yazılmış en ilginç yaşam öykülerinden Benjamin Franklin’in yaşam öyküsünü herkes hayatında bir kere okumalı. Çünkü onun yaşam öyküsü aslında insanlığa fayda sağlayacak bir metot aslında. Gelin onun yaşamından kazanacağımız metoda yakından bakalım.

Henüz Farkına Varılamayan Gerçekler

yaşam

Bu öyküde Franklin tartışma denen kötü alışkanlığını nasıl yendiğini ve nasıl Amerikan tarihinin en yetenekli, en tatlı dilli adamı olduğunu anlatıyor. Öyküde geçene göre Franklin’in yine düşünmeden hareket ettiği bir günde onu önemseyen arkadaşlarından biri onu kolundan bir tarafa çeker ve konuşmaya başlar. İşte o an Franklin’in bir şeylerin farkına vardığı dönüm noktasıdır. Peki ya arkadaşı ona neler söylemiş olabilir ki ?

Farkına Varabilmek İçin Duymak Gerekir

yaşam

Arkadaşı onun kolunu tutup çektikten sonra içinde biriktirdiği, gözlemlediği her şeyi realist bir tarzla ona söylemiştir. ”Bak Benjamin, seninle geçinmek artık neredeyse olanaksız. Senden farklı düşünenlere düşünceni bir tokat gibi indiriyorsun. Artık kimse senin görüşlerini önemsemiyor. Dostların senin bulunmadığın toplantılarda daha çok eğleniyorlar. Sen o denli çok şey biliyorsun ki kimse senin yanında bir şey konuşamıyor. Aslında kimse konuşmaya da çalışmıyor. Çünkü bu çaba sonuçta konuşanın rahatsız olmasına yol açıyor. Böyle giderse bildiğin çok az şeyden daha fazlasını öğrenemeyeceksin.”

Arkadaşının bu dedikleri Franklin’in adeta bir uyanışa geçmesini sağladı. Çünkü kimse onun yüzüne karşı gerçekleri bu denli söylememişti. Bazen bir şeylerin farkına varabilmek için duymamız lazımdır. Ve en önemlisi de farkına vardığımız şeyleri değiştirecek potansiyeli kendimizde bulmamızdır. Franklin kendinde bu potansiyeli görüyordu. Bu söylenenleri dikkate alacak kadar akıllı biriydi. Aslında kimi insanlar eleştiriye tahammül bile edemez çünkü kendisinin mükemmel olduğunu düşünür. Fakat Benjamin kendini sürekli geliştirmek isteyen biri olduğu için bu söylenenleri dikkate almaya karar verdi.

Peki Ya Kendisini Değiştiren Düşüncesi Neydi ?

yaşam

Bu konudaki nedenleri kendi kitabında şöyle anlatmıştır:

“Başkalarının benim düşüncelerimle çelişen düşüncelerine katlanmayı kural olarak benimsedim. ‘Kesinlikle’, ‘Kuşkusuz’ gibi kesin görüş ifade eden sözcükler kullanmama kararı aldım. Bunların yerine ‘Bence’, ‘Sanırım’, ‘Bana öyle geliyor ki’ gibi kesinlik ifade etmeyen sözcükler kullanmaya alıştırdım kendimi. Birisi yanlış olduğunu düşündüğüm bir şey söylediğinde ona karşı çıkma, ya da dediğinin gülünç olduğunu söyleme zevkinden kendimi yoksun bırakıyor, yanıtıma şöyle başlıyordum: ‘Kimi durumlarda görüşünüz çok doğru olabilir ancak bu koşullarda bana öyle geliyor ki…’ Tutumumu değiştirmenin yararını hemen gördüm, katıldığım konuşmalar zevkli geçiyordu. Görüşlerimi öyle uysalca sununca dinleyiciler dediklerime karşı daha az karşı çıkıp, daha kolay kabul ediyorlardı, yanıldığımı söylediğimde ise kimse beni küçük düşürmeye çalışmıyordu. Haklı olduğum zaman ise onların yanlışını düzeltmeyi daha kolay başarıyordum.

“Başlangıçta güçlükle kabullendiğim bu davranış şekli sonraları alışkanlığa dönüştü. Sanıyorum son elli yılda ise ağzımdan tek dogmatik ve peşin hükümlü bir sözün çıktığını duyan olmadı. Ve sanıyorum bu davranışımdan ve dürüstlüğümden dolayı yeni enstitüler kurmayı ya da eskilerini yenilemeyi önerdiğimde hemen kabul ediyorlar ve halk meclislerinde etkili oluyorum. Düşüncelerimi açıklıkla ifade edemiyordum, sözcükleri seçmekte güçlük çekiyordum, doğru dürüst konuşamıyordum, ama yine de önerilerim kabul oluyordu.”

Özetlemek Gerekirse

Aslında başlarda Benjamin Franklin’in özelliklerini okuyunca aklıma Steve Jobs gelmişti. Çünkü kendisi de aynı davranışlara sahip başarılı bir girişimciydi. Fakat Benjamin’in sonradan değişen huyları bize aslında birçok ders çıkartıyor ve birçok şey öğretiyor. Gücümüzü insanları ezerek değil onları ikna ederek göstereceğimizi, bildiklerimizi burnu havada bir şekilde değil daha mütevazi şekilde göstermenin toplumu etkileyeceğini, eleştirileri düşmanca bir tavır olarak değil tamamen kendimizi düzeltmemiz adına yapıldığını. Ve son olarak, herkes hayatında bir defa Benjamin Franklin’in yaşamını okumalı ve kendine göre pay çıkartmalı!