Yunan mitolojisinin en önemli karakterlerinden biri olan Pandora yaratıldığı andan itibaren güzelliğiyle, zekasıyla herkesi büyüleyip yeryüzüne gönderilen ilk tanrıçaydı. Fakat sahip olduğu kutu onu ve bütün insanlığın kaderini değiştirecek nitelikteydi. Fakat kutuda kalan tek bir şey aynı zamanda bütün insanların sahip olacağı belki de en güzel şeydi.

Zeus’un Öfkesi

Tanrıların babası Zeus’un emriyle, oğlu Hepaistos tarafından insanları cezalandırmak ve ömürleri boyunca tadacakları bir ızdıraba maruz bırakmak amacıyla Pandora yaratıldı. Zeus’un bu çılgın öfkesinin sebebi Prometheus’un, tanrıların ateşini Olimpos Dağı’ndan çalıp insanlara hediye olarak vermesiydi.

zeus

Mitolojiye Göre Yaratılan İlk Kadın Pandora

Zeus, hem Prometheus’dan hem de tüm insanlıktan intikam almak istiyordu. Bu sebeple Zeus’un Demirciler Tanrısı oğlu toprak ve suyu karıştırarak Pandora’yı meydana getirdi.

Athena; el işlerini ve beceriyi, Afrodit; tutku, heyecan ve şehveti, Hermes; şeytani duyguları, hilekarlığı ve kötülüğü öğretti ona. Periler onu süslü gerdanlıklarla, çiçeklerle donatarak baştan çıkarıcı bir güzelliğe büründürdüler. Ve sonra “tanrıların her birinden hediye alan” anlamına gelen Pandora adını verdiler ona. Güzelliğiyle baş döndürüyor fakat tüm kurnazlığa da sahipti.

pandora

Böylece Pandora dünyaya gönderildi ve Hermes tarafından ateşi çalan Prometheus’un  kardeşi Epimetheus’a , hediye olarak sunuldu. Kahin Prometheus , onu Zeus’tan gelecek hediyelerin kabul edilmemesini söylemesine rağmen Pandora çoktan Epimetheus’u kendisine aşık etmişti.

Düğün günü gelmişti. Zeus düğün hediyesi olarak Pandora’ya bir kutu verdi ve kendisinin açmamasını söyledi. Fakat yaratılış itibariyle Pandora meraklı bir yapıda idi. Merakına yenilerek kutuyu açmaya karar verdi.

Kutuda Kalan Tek Güzel Şey

kutu

Kutuyu açtığı andan itibaren kutuda hapsolan kötülük , kıskançlık , hastalık ve ahlaksızlık serbest kalarak tüm yeryüzüne yayılmaya ve insanlığa bulaşmaya başladı. Yaptığından hemen pişman olan Pandora var gücüyle kutuyu kapatmaya çalışsa da başaramadı, bütün kötülükler yayılmıştı. Son bir gücüyle daha deneyince kutuyu kapatmayı başardı. Pandora’nın kutusunda bütün kötülüklere karşı insanları ayakta tutabilmesi için “umut” kalmıştı sadece.

Kapak kapandığı sırada Pandora, kendisine düğün hediyesi olarak gönderilen kutu tarafından esir alındı ve sonsuza kadar onun içerisine hapsolmuştu. Zeus ise amacına ulaşmış, insanların büyük sıkıntılarla boğuşmalarını ama aynı zamanda da umuda tutunarak hayatta kalmalarını sağlamıştı.

Bugün kullanılan Pandora Kutusu deyimi de buradan gelmektedir. İnsan bütün zorluklara karşı sadece umut ederek ayakta kalır. Sizce Pandora efsanesinde gizli bir mesaj var mı? Umut gerçekten insanlığı ayakta tutabilir mi? Soru ve görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz.