Kilo verememenin birçok farklı sebebi vardır. Bu sebeplerden biri de insülin direncidir. Kimi zaman vücut net olarak tepki vermese de insülin direnci uzun vadede diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve kardiyovasküler hastalıklar gibi sorunlar için risk faktörüdür.

insülin

İnsülin, vücudumuzda midenin arkasında bulunan pankreas adlı organımızın beta hücrelerinden salgılanan bir hormondur ve vücudumuza aldığımız şekerin hücrelere girmesini sağlar. Sağlıklı bir insanda düzenli olarak salgılanır ve vücut insülin seviyesini kolayca ayarlayabilir. Diyabet, obezite gibi durumlarda vücutta insülin salınımı bozulur ve pankreas yeterli insülini üretemez ya da vücut üretilen insülini kullanamaz hale gelir.

İnsülinin kullanılamama hallerinden biri de insülin direncidir. İnsülin direnci diyabet ve obeziteden bağımsız olarak ergenlik, gebelik gibi vücudun iç dengesini sağlaması için yaptığı fizyolojik adaptasyon durumlarında da ortaya çıkabilir.

insülin direnci

Vücut her ne kadar bu hormonu üretmeye devam etse de vücutta kullanılamaz. Yani vücudumuza besinler ile aldığımız şeker hücrelere giremez. Hücrelere giremeyen şeker zamanla kanda birikir ve kan şekerinde yükselmeye sebep olur.  Kanda yükselen şeker insülin metabolizmasını uyararak insülin salınımına neden olur. Bu döngü hiperinsülinemi yani insülin birikimine neden olur. Aslında bu döngü sürekli olarak tekrarlanır. Başlangıçta kilo verememe ile dikkat çeken ve kan tahlilindeki açlık kan şekeri ve açlık insülini değerleri kullanılarak rakamsal olarak hesaplanabilen insülin direnci tedavi edilmez ise ileri aşamada tip 2 diyabete neden olabilir.

İnsülin direncinin en önemli nedenlerinden biri de obezitedir. Daha da spesifikleştirmek gerekirse bel çevresi yağlanması insülin direncinin en net belirtisidir. Bu nedenle insülin direncinin başlangıç aşamalarında yapılan beslenme ve egzersiz gibi davranış değişiklikleri ile ileri aşamada ise ilaç tedavisi ile diyabet, hipertansiyon ve dislipidemi gibi hastalıkların oluşmasının önüne geçilebilmektedir.

İnsülin Direnci Nedir? 1

Ne Yapmamız Gerekiyor?

Bir uzman tarafından insülin direnci varlığı tanısı aldığınızda bunun şeker hastalığı olmadığını fakat tedavi edilmediğinde ileriki dönemlerde diyabet ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayın. Kilo verememenizin önündeki engelin aşılabilir olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğinin farkında olun. Özellikle aile geçmişinizde diyabet, tansiyon gibi kronik hastalıklar var ise insülin direncini mutlaka ciddiye alın ve hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda bir beslenme uzmanına danışın.

İnsülin Direnci İçin Genel Tavsiyeler

1. Mutlaka ama mutlaka beslenme düzeniniz değiştirin.

2. Hazır paketli ürünlerden, hazır soslardan, katkı maddeli her türlü üründen uzak durun.

3. Günlük tuz ve yağ alımınızı sınırlandırın.

4. Tam tahıllar, kurubaklagiller, kabuklu sebze ve meyve tüketimini arttırarak posa alımınızı yükseltin.

5. Hareketsiz bir yaşam sürdürmeyin. Haftanın 3 günü, günde en az 30 – 40 dakikalık orta tempolu bir yürüyüş ile fiziksel aktivitenizi artırın.

İnsülin Direnci Nedir? 2

İnsülin direnci kısaca vücutta üretilen insülin hormonuna cevapsızlık durumudur. Bu durum obezite ile ilişkili ya da ilişkisiz olarak ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediğinde diyabet başta olmak üzere hipertansiyon, hiperlipidemi ve kalp hastalıklarına neden olabilir. Uzmanlar ile birlikte hayatınızda yapacağınız davranış değişiklikleri ile insülin direncini tedavi edebilir ve vücudunuzu normale döndürebilirsiniz.

İnsülin Direnci Nedir? 3

Kaynakça: 1, 2

Editör: Berfincan Doğan