Y kuşağının internetle tanıştığı ilk tarayıcı olma özelliğini taşıyan 90’lı yıllarda ortalığı yerinden oynatmış, fakat şu an 9gag capslerine konu olan Internet Explorer güçlü bir girişi yapmasına rağmen başarılı olamadı. Microsoft’un ürünü olmasına rağmen neden başarısız olduğunu gelin birlikte inceleyelim.

Window 95 Büyük Devrim Yaratıyor

windows 95 ile ilgili görsel sonucu

90’lı yıllar Apple ve Microsoft’un yarış içinde olduğu bir dönemdi. Apple’ın çok kan kaybettiği dönemde Microsoft, Windows 95’i öne sürdü. O gün için büyük bir devrim niteliğinde olan Windows 95, tasarım konusunda baya iyileştirilmiş olan arayüze sahipti. Ayrıca arayüzü düzenleme konusunda baya esneklik sağlıyordu. Ayrıca 32 bit işlemciyle gelmişti ki o gün için bu büyük bir devrimdi. Oysa 32 bit işlemcide artık çok uygulamayı çalıştıramıyoruz. Nerden nereye gelmişiz… 😀 Her neyse, Apple güç kaybediyor, Linux tabanlı açık kaynak kodlu işletim sistemleri yeni yeni tanınmaya başlıyordu. Microsoft’a ortam boş bırakılmıştı. O da elini kolunu sallaya sallaya tüm dünyayı domine etti.

Bilgisayar teknolojileri gelişirken, internet iletişimi de gelişmeye devam ediyordu. Web teknolojilerinin gelişmeye başlamasıyla, tarayıcı kavramı hayatımıza girdi. O dönemde ücretsiz yazılımlar oldukça azdı. Hem ücretsiz hem hızlı hem güçlü bir tarayıcı olan “Netscape Navigator” o zaman baya popülerleşmişti ve bu popülerlik Microsoft’un da baya dikkatini çekmişti. Bu pazara atılmak için önce internet kullanımını patlatan ilk büyük tarayıcı olan Ncsa Mosaic’i satın aldı ve Internet Explorer hayatımıza girdi.

Internet Explorer ile Microsoft Tüm Gücü Elinde Tutmak İstedi

Ä°lgili resim

Microsoft, Internet Explorer’ın ilk sürümü, ayrı dağıtılmak yerine Windows 95’in plus paketiyle dağıttı. Bundan sonraki tüm sürümleri işletim sistemi ile birlikte gelmekteydi ve sistemden kaldırılma seçeneği yoktu. Internet Explorer’ın sistemle beraber gelmesi ve gitgide sistemle bütünleşmeye başlaması kullanıcıların ilgisini çekmedi ve Internet Explorer kendi sonunu hazırlamaya başladı.

Microsoft, rakibi olan Netscape Navigator’u bitirmeye çalışırken, aslında çok yanlış politikalar izliyordu. Internet Explorer bir internet tarayıcısı dışında bilgisayarınız da tüm dosyalara erişebilmenizi sağlayan bir program olarak da kullanılabiliyordu. Uygulamalar, içeriklerini Internet Explorer çekirdeğiyle görüntülüyordu. Microsoft, bütün yeni programlarını Internet Explorer çekirdeğini kullanacak şekilde yazdı ve firmaları da buna yönlendirdi. Aygıt sürücüleri bile Internet Explorer istiyordu. İş kullanıcıları için üretilen programlar ve sunucu bileşenleri de Internet Explorer gerektiriyordu. Yerel ağ güvenliğinde kullanılan NTLM protokolü sadece Internet Explorer’da vardı.

Microsoft, Windows’u sattığı bilgisayar üreticilerinin Internet Explorer’ı kaldırmasını/değiştirmesini, hatta Internet Explorer simgelerini kaldırmasını dahi yasakladı. Aksi takdirde Microsoft, yasağa uymayan üreticilere Windows lisansı vermezdi.

Bütün bunlar Netscape Navigator’u yok etmek için yetti. Netscape, kodlarını açık kaynak olarak geliştiricilere sundu. Burada Firefox’un ilk adımları atılmış oldu.

Microsoft’a Federal Düzeyde Tekel Davası

dava ile ilgili görsel sonucu

20 Amerika Birleşik Devletleri eyaleti Microsoft’a federal düzeyde tekel davası açtı. 7 haziran 2000’de sonuçlanan dava da Microsoft, ABD adalet bakanlığınca suçlu bulundu. Fakat ufak cezalar ile yırttılar. Ceza olsa da olmasa da Microsoft istediğini gerçekleştirmişti. Tüm güç Internet Explorer’daydı. Web siteleri HTML standartlarına göre değil, Internet Explorer standartlarına göre kodlanıyordu. 2002 yılında pazar payını %90’lara kadar çıkarmıştı.

Ağustos 2001’de Windows XP ile beraber gelen Internet Explorer 6 sürümünden itibaren  Internet Explorer hata düzeltmeleri dışında gelişimi Internet Explorer 6, zararlı yazılımlar için bir cennet haline dönüştü.

Microsoft Apple için Internet Explorer 5’i güncellemediği için Apple Safari’yi geliştirdi. Opera’nın yaygınlaşması, Firefox’un ortaya çıkmasıyla Internet Explorer ilgiyi yitirmeye başlamıştı. Gelişen tarayıcılar web teknolojilerin tekelleşmekten çıkıp ilerlemesini sağladı. Bu durum sonucundan Internet Explorer, 10 yılın içinde tamamen dibi gördü. 2006’da Windows Vista’nın yayınlanmasıyla onunla birlikte gelen Internet Explorer 7 sürümü pek ilgi görmedi. Çünkü diğer tarayıcılar ondan çok daha ilerdeydi. Bunun üzerine Internet Explorer 12 sürümü ile Internet Explorer’ın gelişimi durduruldu.

Rekabet Teknolojinin Gelişimini Etkiler Mi?

turned on gray laptop computer

Windows içindeki bir çok programın Internet Explorer çekirdeğine bağlı olduğundan dolayı, bir değişiklik yüzlerce programın/web sitesinin çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle Microsoft, Windows 10 ile birlikte hala Internet Explorer’ı eklemek zorunda. Değişiklik yapamadığından dolayı da şu an pazarda yeni tarayıcı olan Microsoft Edge ile tarayıcı pazarında tutunmaya çalışıyor.

Web teknolojilerinin gelişimi neredeyse Internet Explorer nedeniyle duracaktı. Ancak rekabet, görüldüğü gibi yine teknolojinin gelişimini sağladı. Gelişim karşısında durmak Internet Explorer 6 gibi bir felaketle sonuçlandı ve özgür yazılımın nasıl tekel destekli yazılımları dahi yenebileceğini öğrenmiş olduk. Tekelin sadece ardında bir enkaz bırakacağını gördük. Yazılıp bitecek programları web gibi değişen bir standarda bağlamak, Internet Explorer’ın elini kolunu bağladı ve felakete yol açtı.

BONUS

Microsoft, Apple’ı, Mac OS sürümünde Netscape yerine Internet Explorer kullanması yönünde tehdit etti. Aksi durumda Microsoft, Mac için office sürümü çıkartmayacaktı. O zaman iflas tehlikesindeki Apple, boyun eğmek zorunda kaldı. Macworld 1997 konferansında Steve Jobs sonraki Mac OS’ta varsayılan tarayıcının Internet Explorer olacağını duyurduğunda, binlerce kişinin arasında yuhalandı. Video linkini de şuraya bırakıyorum.

KAYNAK