İnsan öyle kompleks bir yapıdadır ki, sadece irade, mantık, akıl, duygu, davranış, insan olmak için yeterli değildir. İstikamet için hepsinin bir orkestra gibi uyumlu olması gerekir. Orkestrayı yöneten irade ne kadar maharetli olursa olsun; orkestranın içindeki çatlak bir ses yani ihmal edilmiş bir duygu, bozulmuş bir düşünce, yanlış bir davranış, hakikatle beslenmemiş bir akıl, bozuk bir hayal, sınırlarını bilemeyen gadap ve şehvet vs. orkestranın uyumu açısından son derece önemlidir. Hepsinin vazifesini tam yapması şarttır. Dolayısıyla insan denen o mu’cizevî makinenin maddî tarafı ihmale gelmediği gibi maneviyat tarafı da ihmale gelmemelidir. Bunların hepsine hükmedebilecek irademizi ne kadar güçlendirirsek hayatımızı istediğimiz istikamette yol aldırabilmemiz o kadar kolaylaşacaktır. İnsanın iradesine hükmetmesi, kendisiyle ilgili her şeye hükmetmesidir.

Çok şey yapmak istiyoruz. Yeni bir dil yahut enstrüman öğrenmek, sevmediğimiz bir alışkanlığımızı bırakmak yahut yeni bir alışkanlık kazanmak… Odaklanabilsek bunların çoğunu yapabileceğimizi de biliyoruz. Fakat sorun, irade dediğimiz zihinsel sürecin çok fazla kaynak tüketmesi. Bu nedenle aynı anda birden fazla irade gerektiren rutini hayatımıza sokmamız oldukça zordur. (Sinan Canan)

Bu yüzden irademizi güçlendirmenin yollarını öğrenmeliyiz.

Daha iradeli insanların beyinlerinin bazı bölgelerinin de daha aktif olduğu da görüldü.

Peki irade doğuştan var olan bir özellik mi yoksa geliştirilebilir mi?

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları 1

Hayır Diyebilmek

İrade kavramını bir şeyden mahrum olmak olarak algılıyorsanız, temeldeki sorun bu olabilir. Michigan Üniversitesi’nin Psikoloji Bölümü’nden Yardımcı Doçent Ethan Kross, “Kendini kontrol etmeye çalıştığın düşüncesi seni motive eder, ama bunu bir çeşit baskı olarak görürsen motivasyonunu kaybedersin” diyor. Bu noktada yapmamanız gereken veya istemediğiniz bir durum içinde kaldığınızda hayır diyebilme kararı alın. Bir şeye veya duruma karşı iradesiz davranacağınızı fark ettiğiniz an hayır deyin. İnsanların pek çoğu iş veya kişisel hayatlarında hayır diyemedikleri için yapmak zorunda kaldığı işlerden dolayı mutsuz oluyor.

Beslenme

Journal of Personality and Social Psychology’de yayımlanan bir habere göre, iradesizlikten kaynaklı bazı alışkanlıkların suçlusu düşük kan şekeri olabiliyormuş. Glikoz beyin aktivitelerini besler, bu nedenle glikoz seviyesinin düşük olduğu açlık, yorgunluk ve stres durumlarında arzuladığınız herhangi bir şeye karşı koyma direnciniz veya hayır deme ihtimaliniz de düşük olur. Proteinden zengin fakat küçük öğünlerle beslenmek, sizi gün boyunca irade sahibi yapar.

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları 2

Küçük Adımlar

Bir şeyleri değiştirmeniz gerektiğinde, uzun vadedeki başarını garanti altına almak istiyorsanız küçük adımlarla yola koyulmalısınız. Düzenli olarak yapılan küçük aktiviteler, kendinizi kontrol edebilme yeteneğinizi geliştirmenize yardım eder.

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları 3

Zamanlama

Beynimizin ön korteksi, yani irade gücünden sorumlu olan bölge bilgiyle dolduğu zaman, irade gücümüz de zayıflamaya başlar. Journal of Consumer Research’de yayımlanan bir çalışmada, bir grup katılımcıdan yedi haneli bir rakamı aklında tutması istenmiş. Bir diğer gruba ise iki haneli bir rakam verilmiş. Bir dilim kek ya da meyve salatası önerilen katılımcılardan, yedi haneli rakamı ezberlemeye çalışanların çoğu keki tercih etmiş. Bunun nedeni, bilgi yüklemesi yapılan insanların mantıklı tercihler yerine duygusal seçimler yapmaya eğilimli olması. Koşu bandında her gün zaman geçirmeyi hedefliyor, markette sağlıklı seçimler yapmak istiyor veya işinizde, girişiminizde istikrarlı çalışmak istiyorsanız bu tür aktiviteleri veya karar almaları sabah saatlerinde yapın. Bu saatlerde beyniniz henüz detaylarla dolmamış olur.

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları 4

Her Şeyden Sen(!) Sorumlusun

Kişinin eylemi, başkalarının seçimlerine dayanabilir. Eğer başkalarının seçimlerine dayanarak eylemde bulunuyorsak, irademizi sergilemiyoruz demektir. Bu koşulda eylemlerimiz bir başka iradenin ürünüdür. Örneğin; çevremizin isteklerine kapılarak, bize uygun olmayan bir mesleğe girmişsek, bu konuda kendi irademizi sergilemediğimizi düşünebiliriz. Başımıza gelenlerin sorumluluğunu başkalarına yüklediğimizde, satır arasında farkında olmadan şunu söylemiş oluruz: ‘’Başıma gelenlerin sorumluluğu bana değil, bir başkasına ait; o halde içinde bulunduğum durumdan kurtulmam için bir şeyler yapmamın faydası yok.’’ Bu düşünce şekli yanlıştır, bir şeyler yapmaya direncin ifadesidir. Kararlarınızı kendiniz alın ve sonuçları için kendinizin sorumlu olduğunu bilin.

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları 5

Kendini Suçlama

İradesizliğimizle ilişkili olduğunu düşündüğümüz başarısızlıklarımız yüzünden suçlu hissetmeyi ve kendimizi suçlamayı bırakmalıyız. Ki baktığınızda, irade eksikliğimizin sebebi beynimizdeki kimyasalların bir sonucu, karakter eksikliklerimiz değil. Kaslardan sınırsız ağırlığı taşımasını beklemiyorsanız, beynin de limitsiz bir iradeye sahip olmasını bekleyemezsiniz.

Her şey seninle başlar, bu yüzden iradeni kontrol et ve ne istiyorsan başlat, bitir, başar.

Kaynaklar:

https://toptalent.co/irade-gucunu-ve-disiplini-gelistirmenin-6-yolu

https://www.bbc.com/turkce/haberler-47246889

Çelik Gibi Bir İradeye Sahip Olmanın 10 Yolu