Evet yanlış okumadınız, ışınlanan gemi dedim. Bilim kurgularda çokça gördüğümüz ışınlanma olayı aslında eski zamanlarda ABD tarafından gerçekleştirildi!

Deneye dair en büyük gizem deneyle ilgili adı geçen herkesin başına gizemli olaylar gelmesi, ortadan kaybolması ve esrarengiz bir şekilde hayatlarını kaybetmeleri..

Albert Einstein ,Dr. John von Neumann ve Nikola Tesla’nın da bu projede yer aldığı belirtilmiştir.

Işınlanan Geminin Gizem Dolu Hikayesi 1

Philadelphia Deneyi

Deneyin amacı, ABD Deniz Kuvvetlerinin kendi donanma gemilerini düşman ordularının radarlarında görünmez yaparak, 2. Dünya Savaşında üstün duruma gelmekti. Projeye göre gemiler düşman radarlarına yakalanmadan istenilen yerde birden ortaya çıkacaktı. Bilimsel tanımıyla ‘optikal görünmezlik’ diye adlandırılan bu sistemde özel bir mekanizma veya jeneratörle oluşturulan çok güçlü bir manyetik alanın; önce hedef gemiyi sarması; sonra da ışınları veya radar dalgalarını büker yada kırarken de gemiye görünmez sağlaması hedeflenmişti. Ama öyle bir sonuç ortaya çıktı ki, bu deney hiçbir zaman kamuoyunda paylaşılmadı.

28 Mart 1943 tarihinde Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia şehrinin limanında gerçekleştiği söylenen bu deney, Einstein’ın birleşik alanlar kuramına dayanır ve Rainbow Project olarak bilinir. Birleşik alanlar kuramına göre, maddeye yüksek değerde manyetik rezonans uygulanırsa zaman/boyut kırılmasına geçer.

Deneyde Ne Oldu?

Işınlanan Geminin Gizem Dolu Hikayesi 2

104 mürettebatlı “USS Eldridge” adlı askeri gemi, tanıkların iddialarına göre Philadelphia Deniz Üssü’nde, yeşil bir sise bürünerek yavaş yavaş “kayboldu” ve kısa bir süre sonra 640 km. ötedeki NorfolkDeniz Üssü‘nde ortaya çıktı.

Olaylar 1943 yılı Haziran ayında başladı. Geminin adı USS Eldridge’di, DE 173 bir koruma destroyeri olarak sınıflandırılmıştı. Bir görgü şahidine göre, iki dev jeneratör geminin ön top taretlerinin altına monte edildi.

Daha sonra deney başlıyor ve geminin etrafını yeşil bir sis dalgası kaplıyor. Gemi bu sisler içinde gözden kayboluyor ve sonradan anlaşıldığına göre deneyin yapıldığı alana 640 kilometre mesafedeki Norfolk üssünde gözüküyor. Ardından tekrar bir anda Philadelphia’da ortaya çıkıyor. Bu şaşkınlık esnasında şalterlerin indirilmesi emrediliyor ve deney güçlükle sona erdiriliyor.

Görgü Tanıkları

Bir an sadece geminin çıpasını görebildim, sonra oda kayboldu, ortada artık ne sis ne USS Eldridge vardı. Bomboş denize bakıyorduk, bizim gemide bulunan üst rütbeli subaylar ve bilim adamları korku, dehşet ve heyecan içerisinde; nefeslerini tutarak bu inanılması güç başarılarını seyrediyorlardı.

Gemi ve personeli sadece radardan değil, gözlerimizin önünden yok olmuşlardı. Her şey planlandığı gibi olmuştu. 15 dakika sonra emir verildi ve jeneratörler durduruldu. Önce hiç bir şey olmadı, arkasından yeşil sis tekrar ortaya çıktı ve USS Eldridge yeniden görünmeye ve ortaya çıkmaya başladı.

Sis azalırken, bir şeylerin tuhaf gittiğini hissediyorduk. Hemen gemiye yanaştık, ilk önce mürettebatın çoğunun geminin yanından sarkıp kustuklarını gördük, diğerleri ise geminin güvertesinde şaşkın şaşkın dolaşıyorlardı. Sanki hiç birinin bilinci yerinde değildi.

Işınlanan Geminin Gizem Dolu Hikayesi 3

Yeniden..

Yetkili ekipler gemiye girerek bütün mürettebatı kısa süre içerisinde uzaklaştırdılar ve yerlerine hazır bekletilen yeni bir mürettebat aldı. Bir iki gün sonra, yeni bir deneye daha karar verildi. Gemi istenilen radar görünmezliğine ulaşmıştı. Donanım değiştirildi ve 28 Ekim 1943’te deney yine aynı gemide tekrarlandı.

Jeneratörler çalışmaya başladıktan hemen sonra Destroyer hemen hemen görünmezlik çizgisine ulaşmıştı. Sadece burnu ve arkası görülüyor, arada ise bazı çizgiler belli belirsiz seçiliyordu. Sonra sadece su üzerinde tekne boyunda bir çizgi kaldı.”

Bir iki dakika sonra mavi bir ışık parladı ve o çizgide yok oldu. Şimdi gemi tamamen yok olmuştu. Bir kaç dakika sonra millerce uzakta Norfolk’ta ortaya çıktı. Göründükten biraz sonra bilinmeyen bir nedenle yine kayboldu ve Philadelphia’da tekrar ortaya çıktı. Ama bir tuhaflık vardı..

Mürettabattan bazıları yok oldu ve bir daha geri dönmediler. Ama herhalde en acıklısı bu yok olup geri gelme esnasında gemide hareket eden tayfalardan 5’inin başına gelenlerdir.Bu tayfalar geminin metaliyle bütünleşmiş, 4’ü hemen ölmüş kurtarılabilen diğer tayfa aklını yitirmiş ve ömrünün kalanını akıl hastahanesinde geçirmek zorunda kalmıştır.

Denizcilerin birisi kurtuldu fakat bir daha eski haline dönemedi. Aklını tamamen yitirmişti ama yapacak hiçbir şey yoktu. Bazılarının psişik yetenekleri gelişmişti, sokakta yürürken kaybolan ve yine ortaya çıkan insanlar vardı.Manyetik alanın içinde kalan mürettebattan kaybolanlar ancak birisinin yüzüne ve eline dokunulmasıyla görünür hale geliyorlardı. Yani dokunmanın, giysinin olmadığı bir yere yapılması gerekiyordu.”Donma” adı verilen bu olay saatlerce, günlerce sürebiliyordu, hatta bir tayfa tam altı ay donmuştu ve altı ay sonra kurtarıldı.

Daha Sonra Neler Oldu?

Deneye şahit olanlar hipnoz seansına katılabileceklerini veya pentotal (bilinci uyuşturarak iradeyi kıran ve doğruyu söyleten bir ilaç) kullanarak gördüklerini anlatabileceğini savunmuşlardır.Bu olaydan iki yıl kadar sonra tanıklardan birisi olan Morris Jessup, Miami’de Hammock Parkı’nda, kendi aracı içerisinde ölü bulunmuştur.

Amerikan donanması böyle bir deneyin kayıtlarda olmadığını belirtirken, herhangi bir delil ise bulunmamaktadır. Resmi makamlarca defalarca yalanlanmasına rağmen bilim tarihinde en çok merak edilen konular arasında yerini korumaktadır…

Işınlanan Geminin Gizem Dolu Hikayesi 4

Bu deneye dair hala net bulgular yoktur, Einstein insanlığın geleceği için bu projeyi hemen yok etmiştir. Işınlanma çalışmaları birçok bilim insanı tarafından denenmekte. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda, biz de Betüş peri gibi, şak diye iş yerine ya da okula gidebilcek miyiz ileride?

Ayrıca bu konu hakkında çıkarılan filmi de izlemenizi tavsiye ederim 🙂