Norveç, Danimarka, İsveç ve yaşantı şekli olarak eş diyebileceğimiz Finlandiya gibi ülkeler çoğu kimsenin gözünde ütopik bir yaşam sürmektedir. Kendilerine sorulduğunda her ütopik düşünceye mantıklı bir cevap verirler. Düzenli bir şehir planlaması, minimal bir yaşam, ortak değerlerin korunması, bilgiye hak ettiği değerin verilmesi ülkenin yaşam standartlarını etkiler. Peki bu etkiye tepkiler nasıl?

Öncelikle sistemli bir vergilendirme ve harcama mekanizmasına sahipler. Şöyle ki, Norveç petrol yönünden zengin bir ülkedir. Petrolden elde ettiği geliri tasarruf bütçesine ayırıp ekstra kamu harcamaları yapar, Arap ülkelerinden farklı olarak gösterişten uzak bir yaşam sürerler. Bin çeşit kıyafetin olduğu bir gardroba bakıp ”Bugün ne giysem” söylemlerinde bulunmaz aksine birkaç parça kıyafeti yıllarca giyerler. Bu onların maddi durumunun yetersiz olmasından değil israftan kaçınmaları ve minimalist yaşamalarından kaynaklanmaktadır.

İskandinav Diyarında Mutluluğun Sırrı 1

İskandinav ülkelerinde çocuklara karşı cins ile iletişimi nasıl kuracakları, bir arada yaşamaları gerektiği, duygusal bağ kurmalarının gayet normal olduğu güçlü bir iletişim bağı ile aktarılır. Bu da çocuklarda ileride görülmesi muhtemel olan özgüven eksikliğinin önüne geçmiş olur.

Soğuk Ülkelerin Sıcak İnsanları

İskandinav ülkeleri coğrafi konum itibarı ile soğuk iklim yapısına sahiptir. Çoğu araştırmaya göre soğuk havanın etkili olduğu ülkeler diğer ülkelere göre daha mutludur. Bunun sebebini Profesör John Helliwell, “Tarihte, insanların zorlu hava şartlarında daha bir arada ve birbirini destekler nitelikte yaşadığını gösteren bulgular var. Çiftçiler mesela… Bir barınak veya çatı inşa etmek için bir araya gelirler. Parayı kimin ödediği umurlarında değildir. Yani Kuzey Avrupa’da hakim olan soğuk hava şartları, insanların birbirine daha kolay destek olmasına vesile oluyor” sözleri ile açıklamaktadır. Doğruluğu elbet tartışılır…

”Mutluluğun sırrı”, ”8 Madde de nasıl mutlu olurum?”, ”Mutluluk için kilit noktalar” vb. başlıkları yukarıda olduğu gibi görmüş, beklentiye girmişsinizdir. Bu sizin mutluluğa ne kadar aç olduğunuzdan önce uzun süreli mutluluğu kısa süreli çabalar ile elde etmeye çalıştığınızı gösterir. Bahsi geçen ütopik diyarda beklentiye yer yok, öyle ki beklenti yüksek ise hüzün de kaçınılmaz olur. Beklenti 0’a ne kadar yakın ise getiri de 100’e o kadar yakındır.

İskandinav Diyarında Mutluluğun Sırrı 2

Hygge, lagom, lykke

Kelime anlamı olarak sırası ile; tatlı bir an, yaşam biçimi, mutluluk olsa da ayrıntılı bir açıklamayı hak eden üç kavramdan söz ediyoruz. İnstagram’da mum, kitap, kahve üçlüsüne sık sık rastlıyorsunuz öyle değil mi? İşte bu anın tadını çıkarma durumu Hygge olarak adlandırılır. Lagom ise minimalist yaşam biçimini temsil eder, yıka-kullan olayı ile sürdürülebilir hale gelir. Son olarak Lykke, ”mutluluk”. Aradığın yerde değil de bulman gereken yerde araman sonucu elde edeceğin bu sandığı korsanların eline verme. Yoksa mutluluğu ütopik bir olgu haline getirenler bunu da senin elinden alır.