İskandinav ülkelerinde yaşam serisinde sıradaki durak Norveç. Serinin diğer yazılarında Danimarka ve İsveç’ten bahsetmiştim. İskandinav Yarımadası’nın en batısına baktığımızda diğer ülkelerinde olduğu gibi burada da mutluluk, adalet ve eşitlik ön planda. Norveç’e özgü bazı farklılıklar elbette ki mevcuttur. İskandiavya hakkında öğreneceğimiz çok şey var.

Bayrağın Anlamı

Diğer serilerde olduğu gibi yine ülkenin bayrağından bahsedecek olursak; Norveç bayrağı kırmızı zemin üzerinde bayrağın köşelerine doğru uzanan etrafı beyaz ile çevrelenmiş mavi haç ve aynı Danimarka bayrağında olduğu için bu haç gönder tarafına doğru uzanmıştır ve 1899 yılında kabul edilmiştir. Anlamına bakacak olursak beyaz haç Danimarka’yı mavi haç ise Hristiyanlığı temsil etmektedir.

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #3: Norveç 1

Norveç Hakkında Genel Bilgiler

Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bulunan bir ülkedir. Finlandiya ve İsveç ile komşu olarak ülkenin batısında Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Ülkenin başkenti Oslo olan Norveç’in toplamda 21.925 km uzunluğunda bir sahil şeridi ve beş milyon nüfusu vardır. Para birimi Kron olan ülkenin resmi dili Norveççedir ancak ülkenin birçoğu iyi bir İngilizce seviyesine sahiptir. Ayrıca okullarda Almanca, Fransızca ve İspanyolca da öğretilen diller arasındadır.

Havalar Oldukça Soğuk

Havalar ülkenin neresinde yaşadığınıza göre değişiklik gösterir. Ülkenin kuzey kasabaları, şehirleri ve iç kısımları oldukça yoğun kar yağışlarına alışıklardır. Hatta bu bölgede yazın bile sıcaklık 20 dereceyi geçemeyebilir. Ülkenin batısına baktığımızda yağmur çok yoğun olabilir ve günlerce bu yağmur dinmez.  Ülkenin başkenti Oslo bu hava şartlarında en değişken bölgelerden biridir. Bölgenin yaz aylarındaki sıcaklığı genelde 20 derecedir. Kış aylarında ise şehirde genelde yoğun kar yağışı görebilirsiniz. 

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #3: Norveç 2

Ulaşım Çok Kolay

Eğer uluslararası bir ulaşım istiyorsanız işiniz çok kolay çünkü Avrupa’nın iki yüzden fazla yerinden direkt olarak uçak ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan uçmak isteyenler ise yolculuklar yaklaşık 3 saat sürmektedir. Ülke içindeki ulaşıma bakacak olursak kendi içindeki hızlı uçuşlar ve modern trenler ile rahatlıkla her yere gidebilirsiniz. Eğer taksiye binmek isterseniz 3,2 dolardan başlayan taksi fiyatları her kilometre için yaklaşık 1,4 dolar ödemek gerekecektir. Toplu taşımaya binmek istiyenler için bilet fiyatları saatlik olarak değişmektedir. 1 saat geçerli olan biletler 2,2 dolar, 1 günlük kartlar 5,35 dolar ve haftalık biletler 18,15 dolar gibi bir ücreti vardır. Dilerseniz 8 seyahatlik bir bilet var ve bunun ücreti de 13,9 dolardır.

Eşsiz Manzaralar Hayran Bıraktırıyor

İklim doğanın bir parçasıdır ve buradaki doğa sizi etkileyecek düzeydedir. Doğa, burada yaşayanlar için her zaman önemli olmuştur. Suları o kadar temiz ki çeşmeden bile içebilirsiniz. Temiz olan sadece su değil, hava da bir o kadar temiz olacak ki bu keyfi başka yerde bulamayabilirsiniz. Sadece bu doğa bile Norveç’in neden en mutlu ülkeler arasında yer aldığını gösteriyor. Ülkenin geneline baktığımızda yürüyüş yapmak isteyenler için yeşil alanların çok fazla olduğunu göreceksiniz. Bu kadar soğuk bir ülkede kayak olmazsa olmazdır. Kayak sporunun ilk yapıldığı yerdir ve bunun hakkını veriyorlar ki Kış Olimpiyatları’nda en çok madalya kazanan ülke unvanına sahiplerdir. Bugüne kadar yüzden fazlası altın olmak üzere toplamda üç yüzden fazla madalya kazanmışlardır.

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #3: Norveç 3

Aile Yaşantısı ve Eğitim

Norveç’te doğum sonrası anneye ve babaya iki hafta ücretli izin verilir ve daha sonra geri kalan 46 haftalık ücretli izin hakkı anne ve baba arasında bölüştürülüyor. Ayrıca dilerseniz maaşınızın %80’ini alabileceğiniz 56 haftalık bir izin seçeneği de mevcuttur. Aynı zamanda babaların çocuklarıyla ilgilenmeye teşvik etmek adına erkeklere özel 10 haftalık ücretli babalık izni de var. Bu izni sadece erkekler kullanabiliyor ve anneye devretme şansları yoktur. Çocuklardan bahsetmişken 12 yaşından küçüklerin reklamlarda oynaması da yasak olduğunu söylemekte fayda var. Norveç’te eğitime çok önem veriyorlar ve diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi eşitliğin ön planda olan ülkede devlet üniversiteleri yabancı öğrenciler dahil olmak üzere herkese ücretsiz eğitim veriyor.

Huzurun Adresi Norveç

Sessizlik ve huzur arayanlar hemen uçak bileti baksa iyi olur. İnanılmaz güzel manzaralar karşısında bütün dertlerinizden kurtulurken aynı zamanda kartpostalları andıran fotoğraflar çekip bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Özellikle günbatımı seyretmekten zevk alan kişiler Kuzey Norveç tam olarak sizin adresiniz. Maceraperest kişiler içinde güzel bir yer olan doğa bize çok şey öğretebilir. Üzerinde canlı yaşamayan ve buzla kaplı dünya üzerindeki en ıssız kara parçası olarak bilinen Bouvet Adası da buraya aittir.

İskandinav Ülkelerinde Yaşam #3: Norveç 4

Enteresan Bilgiler Kuşağı 

Bu kadar güzel bir ülkenin kendine özgü kuralları ve sistemi elbette bizi şaşırtabilir. Birçok hayvan sever maalesef ki dostlarımızı kısırlaştırıyor. Ancak Norveç’te zorunluluklar haricinde kısırlaştırmak yasa dışıdır. Dünyamızın sorunu küresel ısınma ile en iyi şekilde mücadele eden bir ülkedir ki tükettiği elektriğin %98’i hidroelektrik santrallerinden karşılanmaktadır. Ülkeler için okur yazar oranı, eğitim ve yaşam düzeyi gibi durumlar göz önüne alındığında halkın gelişim endeksinde Norveç birinci sıradadır. 

Norveç Şaşırtmaya Devam Ediyor

Norveç’te bulunan Laerdal Tüneli, 24,5 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun tünelidir. Tüneli geçmek yaklaşık 20 dakika sürmektedir ve sürücülerin rahatlaması adına güneşi taklit eden mavi ve sarı ışıklandırmalar kullanılmıştır. Ülkemizde çok kullanılan “Cehennemin dibine kadar yolun var!” sözü Norveç’te ciddiye alınabilir. Çünkü burada cehennem adında bir kasaba mevcuttur. Son olarak ülkenin yüksek güvenlikli hapishanesi olan Halden’de her hücrede televizyon ve hücreye özel duş bulunuyor. Bunun yanında yumuşacık ve tertemiz havlular da görmek mümkün. İnsanı evindeymiş gibi hissettiren bu hapishanede, her mahkum kendi hücresinden internete girme hakkına sahiptir.

iskandinav

Bu kadar faktör varken Norveç hakkında artılar ve eksiler tartılırken sanırım olumlu hisler baskın oluyor. Norveç’te yaşar mıyız bilmiyorum ama kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğu konusunda hemfikir olabiliriz sanırım.