İstanbul’da üniversite okunur mu? Okumak ya da yaşamak iyi mi kötü mü? İstanbul kreatif biri yapar mı? İş bulmaya katkısı var mı?

Bazıların hayali, bazılarının nefreti İstanbul! Bu iki zıt kutbu barındıracak ne olabilir bu şehirde? Klasik bakış açısı olabilir mi? Kesinlikle! Her durum için geçerli olan bu problem bardağın doluluğu boşluğu gibidir. Peki biz nasıl görmeliyiz? Bir fırsatlar şehri olarak mı? Yoksa, sıkıcı, trafikli, kabalık yaşanmaz şehir olarak mı? Hep dediğim gibi insanın önünde iki seçim vardır hayat boyu ya sıradanlık ya da farklı biri olmak (İlgili yazımı tıklayarak okuyabilirsin). Eğer sizde farklı olmak isteyenlerdenseniz doğru yerdesiniz. Peki, İstanbul sana ne kazandırır, seni kreatif yapar mı? Tam bir cevap yok ama sen bir adım atarsan her şey mümkün.

İstanbul’a geldiğimde söylediğim ilk şeylerden biri burada işsiz olmak büyük bir başarı. Hayır hayır yanlış okumadın işsiz olmak başarı! Çünkü her yer bir fırsatla dolu, bir kere arz talep oranı oldukça fazla ve ikisi birden büyüyen kısır bir döngüde. Talep her alanda o kadar büyük ki istediğin alanda çalışabilirsin.  Her neyse çalışmak kısmını şimdi bir kenara bırakıp okumak ve yaşamak kısmına gelelim.

İstanbul Okunacak Ya Da Yaşanılacak Şehir Mi? 1

İki yılımı tamamlamış bulunuyorum İstanbul’da. Bu iki yılın bana kattığı o kadar şey var ki bunu ayrı bir yazı konusu olarak ele almayı planlıyorum. Hazırlık okuduğum için İstanbul’un birçok nimetinden faydalanma imkânı buldum. Sürekli gezdim, eğlendim, yeni insanlarla tanıştım, yeni projelere dahil oldum, keyfi olarak bölümümden bağımsız çalışma sürecine giden staj yaptım… Say say bitmez ama hala tam yaşadığımı düşünmüyorum. Belki seneye… Son olarak İstanbul’un öyle şeyleri var ki mesela canın mı sıkıldı, moralin mi yok git boğaza bak bakalım hiçbirinden eser kalıyor mu?

Eğer bir alanda hobin varsa İstanbul o alanda sana her türlü olanağı sağlıyor. Kendimden örnek verecek olursam benim az da olsa yazmaya ilgim vardı ve tesadüfler (İstanbul’un sağladığı) sonucu bir dergide, teknoloji haber sitesinde, haber sitesinde ve bir fanzin çalışmasında yazmaya başladım! Hiçbirini ben istemedim. Hepsini İstanbul ayağıma serdi ve bu işi profesyonel bir hobi haline getirdim ve KreatifBiri çıktı ortaya. Bu alanla ilgili tam istediğim türde olmasa da iş bulabilirdim ama ben tam olarak sevdiğim bir şekilde yapmak istiyordum ve böylr oldu da. Bakın hiçbirini ben istemediğim halde nerelere gelmiş olay! Ya bir şeyler için zorlasaydım!

İstanbul ve Kreativite

İstanbul seni kreatif yapar her şeyiyle yeter ki iste! Mesela bir hocam vardı hazırlıkta, Nil Esra Başaran, hem yazar hem öğretmen hem anneydi! O kadar çok şey öğrendim ki ondan. Oturup basit bir sohbet ederken ufkumuz genişliyordu. Daha önce böyle bir hoca 12 senede bir defa denk gelmişti. Bakın 12 senede olan bir şey bir yılda oluyor! Bir de mesela yazılarımı mail atıyordum benim için tek tek satır satır geri bildirim veriyordu. Hangi yazar daha yazmaya yeni başlamış birinin yazılarını satır satır inceler? Daha doğrusu böyle bir yazarı tanıma şansın olabilir mi?

Sözün sonuna gelirken diyeceğim o ki kreatif ya da fark yaratan ya da sadece hayatı yaşamak istiyorsanız İstanbul Türkiye’de bunu karşılayabilecek en iyi şehir. İstanbul’da okuyun yaşayın ne pahasına olursa olsun…

Yazmamı veya iletmek istediklerini yorumlardan veya sosyal medyadan @enesozlen kullanıcı adıyla bulup iletebilirsin. Esenlikler, daimi mutluluklar ve başarılar…