İstanbul, sanatseverler için harika bir şehir. Eğer siz de bir fırsat bulup henüz gidemediyseniz sizi bekleyen, ücretsiz ziyaret edebileceğiniz birçok müze, saray, tarihi cami ve eşsiz tarihi dokusunu koruyan yapılar var. Dolayısıyla İstanbul’un keşfedilecek yerleri bitmek, tükenmek bilmiyor. Bu haftasonu birkaç müzeyi gezmeye ne dersiniz?

İstanbul Modern (Karaköy)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 1

Karaköy’de bulunan İstanbul Modern Sanat Müzesi, sürekli ve güncel etkinliklere sahne oluyor. İstanbul Modern, sadece perşembe günleri sürekli eserler bölümü ve değişen güncel eserler bölümü olmak üzere ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Pazar ve perşembe günleri 17:00’de Türkçe yapılan rehberli turlar ücretsizdir. Bu turlar en az 4, en çok 20 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır. Unutmadan hemen hatırlatalım, birey ya da grup halinde katılabileceğiniz bu ücretsiz turlar için önceden rezervasyon yaptırmanız şart.

İstanbul Modern Sanat Müzesi, salı günleri gençlere kapılarını ücretsiz açıyor. Sergiler, özel atölyeler, film gösterimleri ve daha pek çok etkinliğiyle İstanbul Modern, salı günleri 14.00-18.00 arasında Türkiye’de ikamet eden bütün gençlere ücretsiz. Müze 18-25 yaş arasındaki gençleri her salı, ücretsiz olarak modern ve çağdaş sanatı keşfetmeye davet ediyor.

Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 2

İstanbul’un eşsiz güzellikteki manzarasına sahip olan Sakıp Sabancı Müzesi sadece Çarşamba günleri tüm halka ücretsizdir. Diğer günler ücretli olan müze, Çarşamba günleri sabah saat 10:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müze diğer günler 10:00 – 18:00 arası ve bayramların ilk günü ile 1 Ocak’ta ziyarete kapalıdır. Emirgan’da mükemmel bir konuma sahip olan müzeye ulaşana kadar boğazın kenarında yürüyüş yaparak İstanbul’un keyfini de çıkarabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Müzesi (Eminönü)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 3

Türkiye İş Bankası Müzesi, Eminönü’nde 2007 yılından bu yana aralıksız olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Bu ücretsiz müzede Türkiye İş Bankası’nın kuruluş dönemine doğru, zamanda bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Müze içerisinde ayrıca bankanın geliştirdiği ve banka tarihine dair pek çok eseri inceleyebilirsiniz. Müze, tıpkı dünyadaki diğer müzeler gibi pazartesileri, bayramların ilk günü ve 1 Ocak dışında her gün 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

Galatasaray Müzesi (Beyoğlu)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 4
Galatasaray Müzesi

Tarihte ilk önce 1911 yılında İstanbul Kalamış’ta kurulan bu müze, Ali Sami Yen’in imzasını taşımaktadır. Sadece Galatasaray takımı taraftarlarının değil herkesin görmesi gereken Galatasaray Müzesi, 2000’li yıllarda Beyoğlu’nda bulunan tarihi Galatasaray Lisesi’nin içine taşınmıştır. Müzede tam 2000 tane kupa vardır ve her birini tek tek inceleyebilirsiniz. Bu ücretsiz müze sadece pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günler de sabah 10:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Orhan Kemal Müzesi (Cihangir/Beyoğlu)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 5

Cihangir’e kadar gidip de Orhan Kemal’ i ziyaret etmeden olmaz, olmamalı. Yazarın hayatına ve kalemine dair pek çok ipucu ve eşya barındıran müzeye de giriş ücretsiz. Müze hafta içleri 10.00-19.00 saatleri arasında açık.

Pera Müzesi (Beyoğlu)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 6

Beyoğlu-Tepebaşı’nda yer alan bu müzede koleksiyon sergileri ve sürekli sergiler vardır. Cuma günleri ‘Uzun Cuma’ olarak adlandırılmaktadır. Pera Müzesi’nde her Cuma 18:00 – 22:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmesinden dolayı, Uzun Cuma adını almıştır. Müze; özel günler olarak sayılan dini bayramların ilk günü ve 1 Ocak’ta ziyarete kapalıdır.

Sirkeci Garı Müzesi (Sirkeci/ Fatih)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 7

Halk arasında İstanbul Demiryolu Müzesi olarak da bilinen müzenin ziyarete açılış tarihi 2005 yılına kadar uzanmaktadır. Sirkeci Garı içerisinde ziyaret edilebilen bu müzede TCDD’nin kuruluşundan başlayıp günümüze kadar kullandığı demiryolu aletleri, haberleşme cihazları, tarihe tanıklık eden çeşitli fotoğraflar ve daha birçok eşya yer almaktadır. Pazar, pazartesi ve resmi tatil günlerinde kapalıdır. Bu günlerin dışında müze, her gün sabah 09.00’da açılıyor ve akşamları da 17.00’ye kadar ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Cumhuriyet Eğitim Müzesi (Sultanahmet/ Fatih)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 8

1998 yılında ziyarete açılan Cumhuriyet Eğitim Müzesi, günümüzde Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi’nin bahçesindeki Tarihi Kılıçhane binasında meraklılarına kapılarını açmaktadır. Bu müze, cumartesi ve pazar günleri hariç hafta içi her gün ziyaret edilebilmektedir. Ziyaretçilerini adeta zamanda bir yolculuğa çıkaran müze, Cumhuriyet dönemi Türk eğitim tarihini gözler önüne sermektedir. Müzede ayrıca Cumhuriyet öncesi resimler, okul künye defterleri, çeşitli dönemlere ait diplomalarla gazete kupürleri sergilenmektedir. Müzenin en dikkat çeken parçası, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk harflerinin ilk kez yazdığı kara tahtanın bir benzeri.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi (Burgazada)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 9
Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Edebiyat dünyasının ünlü isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın müzeye çevrilen evi ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Kitaplarının telif hakkını ve mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan Türk edebiyatının değerli ismi Sait Faik Abasıyanık, Burgazada’da yaşadığı bu köşkte birçok eserini kaleme almıştır. Müze evlerden biri olan Sait Faik’in yaşadığı bu köşkte; yazarın giysileri, notları, anıları, kullandığı eşyalar gibi pek çok detay sergilenmektedir.

Klasik Otomobil Müzesi (İkitelli/ Halkalı)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 10

İkitelli’de müze olduğunu duymak şaşırtıcı gelebilir. Genelde fabrikalarına alışkın olduğumuz İkitelli’de muhteşem bir Klasik Otomobil Müzesi var ve girişi tamamen ücretsiz olan bu müze, Türkiye’nin ilk otomobil müzesi aynı zamanda. 1920-1970 yılları arası döneme ait 50 adet otomobil sergilenen müze, yalnızca cumartesi ve pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık.

İstanbul Deniz Müzesi (Beşiktaş)

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 11

Yetişkinler için 10 TL giriş ücreti alınan Beşiktaş’ın kalbindeki İstanbul Deniz Müzesine öğrencilerin girişi ücretsiz. Hala öğrenciyseniz hemen gidip görmenizi öneriyorum. Müze pazartesi günleri, yılbaşı ve dini bayramların ilk günü hariç her gün açık. Müzede fotoğraf çekim ücreti: 20 TL. Video çekim ücreti: 40 TL. Sesli rehber ücreti: 25 TL.

Salt Galata, Salt Beyoğlu

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Ücretsiz 12 Müze 12

Salt, 2011 yılından beri kâr amacı gütmeyen bir sergi mekanı olması için kuruldu. Önce Beyoğlu, ardından da Galata’yı faaliyete sokan Salt’a ne zaman uğrarsanız uğrayın (aradaki boşluklara rastlamadığınız sürece) size muhteşem etkileyicilikte bir sergi sunar. İstanbul’un kalbi Karaköy’de bulunan Salt Galata’nın müthiş mimarisinden büyülenirken diğer yandan mevcut sergileri görebilir, Osmanlı Bankası Müzesi’ni dolaşabilirsiniz.

Keyifli gezmeler diliyorum.

Kaynakça :

1- https://saltonline.org/

2- https://www.istanbulmodern.or

3- https://istanbul.ktb.gov.tr/