Sanayi devrimiyle birlikte hayatımıza olumlu ve olumsuz birçok davranış ve ürün dahil oldu. Hızlanan üretim hızlı tüketimi doğurdu. Hızlı tüketim sağlıksız yiyecek, giyecek veya başka tüketim aletlerine sebebiyet verdi. İlaçların artması ve yaygınlaşmasıyla yanlış ilaç kullanımı ve hatta yanlış içerikli ilaç üretimi çoğaldı. Ve tabi ki de sanayi devrimine paralel gelişen teknoloji bize yanında hareketsizlik kattı. Bütün bunlar ve daha fazlası ise genç yaşta hastalanmaları, erken ölümleri, kronik hastalıkları ve mutsuzlukları getirdi. Yine de dünyada çok çalışmasına (özellikle masa başı) rağmen mutlu, sağlıklı ve uzun yaşayan bir millet vardı: Japonlar. Ne yapıyorlardı da bu kadar uzun ve sağlıklı yaşayabiliyorlardı gelin hep birlikte bakalım.

Japonlar

1-Mesleklerine Tutkulu Biçimde Bağlılar

Japonların bu kadar çalışıp bu kadar mutlu olmalarının bir sebebi var: Onlar mesleklerine aşıklar. Uzun eğitim yılları boyunca her şekilde kendilerini keşfetmeleri ve bu yönde geliştirmeleri için teşvik ediliyorlar ve edindikleri bu meslekte en iyisini yapmak için çabalıyorlar. Onlar için para kazanmak veya makam elde etmek önemli değil. Önemli olan, var olan işi en güzel şekilde sonuçlandırmak.

Tabii tek sebep bu değil. Japonlar sevdikleri işi ola ki bulamadılar veya buldukları sandıklar ama yanılmışlar. İşe o zaman ‘ne olursa olsun işini sev’ politikası uyguluyorlar. Yani işlerini sevmiyorlar ve değiştiremiyorlarsa bile ne yapıp edip sevmenin bir yolunu buluyorlar. 

İşlerini sevdikleri içinde hiçbir zaman yorulmuyorlar ve stres altında hissetmiyorlar. En güzeli de hiçbir zaman pazartesi sendromları yok.

2-Sağlıklı Besleniyorlar

Zaten hepimiz az çok Uzak Doğu yemeklerinin ne kadar sağlıklı olduğunu biliyoruz. Ama buna ek olarak Japonlar az ve öz yerler. Bir Japon’un tıka basa doyarak kalktığını göremezsiniz. Üstelik 2 veya 3 öğün olarak besleniyorlar. Ara öğüne pek rağbet göstermiyorlar yani.

Tatlı kültürleri çok yok. Neredeyse hiç yemiyorlar. Özel günlerde çok az tüketiyorlar.

Ekmeğin tadını dahi bilmiyorlar. Ekmek yerine lapa pirinç yiyorlar ama bu pirinç bizim pilavımız gibi yağlı, tuzlu değil. Oldukça sağlıklı.

Son olarak yeşil çay ve bitki çayları tüketiyorlar. Onlar için yeşil çay bizdeki siyah çayla eş değer. Her yemek arasında, yemekten sonra her gün yeşil çay tüketiyorlar. Milli içecekleri yani.

Japonlar

3-Hobileri Var

Japonlar bu yoğunluğunun arasında nasıl hobiye fırsat buluyor bilmiyoruz ama hobisiz bir Japon göremezsiniz. Tabii bu hobi ‘hobi edinmek’ için edinilen bir hobi değil. Gerçekten sevdikleri para almadan yaptıkları bir uğraş. Umarım bu kültür bizim ülkemizde de yaygınlaşır.

4-Çok Hareket Ediyorlar 

   Sürekli spor, dans ve yoga yapıyorlar. Spor, uykudan daha önemli Japonlar için. Hatta ikigia kitabında bir yazar anısını şöyle anlatıyor:

Japonyada bir köye gittik(Genellikle yaşlıların yaşadığı bir köy:).Cuma geceleri dans gecesi düzenliyorlarmış.Hepsinin şen şakrak dans ettiğini ve eğlendiğini görünce yaşam enerjilerine hayran kaldım.’

Hatta yazar bu yaşta nasıl bu kadar hareketli olabilirsiniz dediği zaman bir Japon aynen şunu demiş: ‘Neden, öldük mü?’

5-Az ve Öz

Japonlar sadece yemek yerken değil hayatlarının her alanında ‘az ve öz’ mottosunu uyguluyor. Az alıyorlar, az tüketiyorlar, az konuşuyorlar. 

Özellikle tüketim açısından çok hassaslar Japonlar; çünkü fazla eşyanın onların enerjisini sömürdüğüne inanıyorlar. İhtiyaçları olmayan hiçbir şeyi almıyorlar. Evlerini bile oldukça sade ve az eşyayla dekore ediyorlar.

Japonlar

Japonların neden az yaşadığıyla ilgili gözlemlediğim ve öğrendiğim birkaç maddeyi sıraladım.Uzak Doğu kültürü ile ilgilenenler için birkaç sitede aşağı bırakıyorum.

Kaynakça

https://www.theminimalists.com/minimalism/

https://www.youtube.com/user/cmbroad44/videos