Uyku insan sağlığını ve günlük hayatı etkileyen en önemli faktörlerden biri. Günümüzde uykunun kıymeti parayla eş değerde. Çok üzücü fakat bu gerçek! Japonya bu soruna inemuri’den sonra bir çözüm daha getirmiş ve uyku molası başlatmış.

Uyku-İnsan-Verimlilik

Uykunun insan sağlığı için önemi en az sağlıklı beslenmek kadar önemli. İyi alınmış bir uyku insan vücuduna enerji katarken aşırı uyku da vücudun enerjisini düşürebiliyor. Günümüz şartlarında kaliteli uyku pek mümkün olmuyor. Gerek iş, okul vs. yerlere yetişmek için gerekse kirli hava sebebiyle uykularımız olması gerektiği saatte ve solunumla gerçekleşmiyor. Uykusuzluğun insan sağlığına birçok olumsuz etkisi var ve bu durum hayatımızı değiştirebiliyor.

Sadece verimli olmak için değil dinç bir vücuda da sahip olabilmemiz için “yeterli” uykunun şart olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Uykusunu iyi alanlar az uyuyanlara kıyasla daha az kalori alıyor ve uykusuzluk obeziteye sebep olabiliyor. Uykusuzluk birçok hastalığın kapısını açabiliyor. Yapılan bir deneylerde yetersiz uykunun şeker hastalığına sebep olduğunu görülmüş. Şeker, obezite, sosyal kişilik, depresyon ve daha birçok olumsuzlukların sebeplerinden birisi de yetersiz uyku. Yapılan deneylerde ve gözlemlerde yeterli uyku uyuyan kişilerin daha verimli oldukları ve odaklanma problemlerinin olmadığı görülmüş. Uykusunu iyi almış kişinin üretkenliğinin de arttığı gözlemlenmiş. Japonlar ise bu olumsuzluklara bir çözüm getirmek ve uykunun nimetlerinden faydalanmak için bir girişimde bulunmuşlar.

uyku

Yapılan haberlere göre Japon şirketler çalışanlarına 30 dakikalık uyku molası verdirmeyi hedefledikleri bir proje gerçekleştiriyorlar. Bu molanın sebebi ise uykusuz çalışanların 138 milyar dolar zarara yol açtığının tespit edilmesi.  Bu ilginç girişimi ilk gerçekleştiren firma ise Nextbeat. Bu şirket, çalışanlarına 21.00’dan sonra mesai yaptırmamaya da karar verdi. Bir diğer Japon şirketi ise bir günde 6 saatten fazla uyuyan çalışanlarını ödüllendirmeye başladı. Japonya içerisindeki şirketlerde çalışanların uyuması için özel ses geçirmeyen odalar tasarlanıyor. Ayrıca bu durumu hükümette destekliyor.

uyku

Yapılan araştırmalar sonucu 20 yaş üstü 100 Japon’dan 92,6’sının uykusunu alamadığı tespit edilmesi, uykusuzluktan kaynaklanan maddi zarar ve Japonya’da bir çalışanın fazla mesaiden dolayı kalp krizi geçirmesi gibi ciddi sebepler söz konusu iken bu girişimin yapılması Japonya’da çalışan insanları mutlu etmiştir diye düşünüyorum. Umarım ülkemizde de böyle bir proje tasarlanır. 😊