Pek çoğumuz kendimizi daha iyi tanımak, belki de bilmediğimiz yönlerimizi keşfetmek için çeşitli karakter analiz yöntemlerine başvururuz. Bugün sizlere daha önce duymamış olabileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğim: Johari Penceresi.

İsmini yaratıcıları Amerikalı psikologlar Joseph Luft ve Harry Ingram’ın isimlerinin baş harflerinden alan Johari Penceresi, insanlar arası ilişkide, kişi tarafından bilinip diğerleriyle paylaşılan/paylaşılmayan ya da kişinin kendi tarafından bilinmeyip çevreden öğrenilen iletişimi inceleyen bir yöntemdir.

Johari Penceresi’nin Özellikleri

Johari Penceresi,  Açık/Serbest Alan, Kör Alan, Gizli Alan ve Bilinmeyen Alan olmak üzere dört farklı alandan oluşur. Gelin bu alanlara birlikte göz atalım:

johari

Açık/Serbest Alan: Kişinin kendisi hakkında bildiği ve çevresiyle paylaştığı özelliklerini kapsar. İnsanlar arası ilişkilerde en avantajlı bölgedir. Etkili bir iletişim için pencerede en geniş olması beklenen alandır. Açık alanı geniş bireyler kelimenin tam anlamıyla birer takım oyuncusudurlar; iletişimde rahat, doğal ve özgüveni yüksek, empati yetenekleri gelişmiş bireylerdir.

Kör Alan: Kişinin kendisi hakkında bilmediği fakat çevresi tarafından gözlenen özelliklerini içeren alandır. Bu alanın geniş olması kişinin eleştirilere kapalı, savunmacı ve kimi zaman benmerkezci olduğu anlamına gelir. Kaygı, korku ve kıskançlık duyguları pencerenin bu alanında yer almaktadır.

Gizli Alan: Kişi tarafından bilinen ancak kişinin çevresiyle paylaşmadığı/paylaşmak istemediği bilgileri kapsar. Bu alanın geniş olması kişinin risk almayan, paylaşıma kapalı, kendi içine dönük ve bilinmeyenle arasının iyi olmadığı anlamına gelir. Bu kişiler yapıcı eleştiriye açıktır fakat çevrelerine eleştiride bulunmaktan kaçınırlar.

Bilinmeyen Alan: Kişinin kendisinin de çevresinin de bilmediği özelliklerini içeren, belki de keşfedilmeyi bekleyen, alandır. Bilinmeyen alanı geniş insanlar birer kapalı kutudur, kuralcı ve mesafelilerdir. Bu alanın kişi hakkında bilinçaltı veya bilinçdışı bilgileri içerdiği söylenebilir.

Gelelim Johari Penceresi ile kendimizi tanımaya:

Adım 1: Johari Penceresi testini çözüyoruz ve puanımızı hesaplıyoruz

Adım 2: Hesapladığımız puanlarla penceremizi çiziyoruz.

Adım 3: Penceremizdeki alanları yukarıda verdiğimiz bilgileri göz önünde bulundurarak analiz ediyoruz.

Etkili iletişim kurabilen bireyler olabilmemiz için pencerede Açık Alanımızı genişletirken geriye kalan kapalı alanlarımızı daraltmamız oldukça önemli. Bunun için çevremizle daha çok etkileşime girmek, eleştirilerin ‘yapıcı’ olanlarına kulak vermek ve alınan eleştiriler doğrultusunda tutumlarımızı yeniden gözden geçirmek iyi bir başlangıç olacaktır. 

Siz de kendi pencerenizin neye benzediğini görmek isterseniz buraya bıraktığım linkte soruları çözebilir, dilerseniz ortaya çıkan pencerenizi bizimle de paylaşabilirsiniz.

Not: Puanları hesaplama ve pencerenin çizim kısmı biraz zaman alabilir, sabırlı olmanızı gerektirebilir. Ama hepimizin de bildiği gibi sabır en büyük erdemlerdendir.

Editör: Efe Şen