Hayal gücünün geniş olmasıyla ve yazdığı bilimkurgu kitaplarıyla tanıdığımız Jules Verne’nin, kitaplarında yer verdiklerinin günümüzde gerçekleşmesi Jules Verne’nin sadece bir yazar olmadığının en büyük kanıtıdır. Jules Verne mühendis, gezgin veya bilim insanı değildir. Yalnızca hayal gücü gelişmiş ve dünyayı iyi analiz eden bir yazardır. Jules Verne’nin yüzyıllar önce kitaplarında bahsettiği ve gelecekte olmasını beklediği bazı varsayımlarına bir göz atalım.

“ Gelecekte insanlar akıllara hayret verecek şeylerle karşılaşacaklardır. Kutuplardaki buz yığınları atom kuvvetiyle eritilecek, milyonlarca dönüm verimli arazi dünyaya katılacak. İnsanlara göklere tamamen hakim olacak. Mevsimlerin seyri değiştirilecek ve çöller birer bahçe haline getirilecek. Gezegenlere yolculuk başlayacak ve insanlar Merkür’e Venüs’e gitmek için planlar kuracaklar. Sürekli barışı sağlamak için merkezi Amerika’da olmak üzere bir dünya devleti kurulacak. ”

Elektrikli Denizaltılar

Belki de en ünlü romanı Denizlerin Altında Yirmi Bin Fersah’ta, Verne’nin Kaptan Nemo’su dünyanın okyanuslarını dev bir elektrikli denizaltı olan Nautilus’la geziyor. Kitapta Kaptan Nemo, elektriği “güçlü, itaatkar, hızlı, kolay, her kullanıma uygun ve gemide hüküm süren bir ajan” olarak tanımlıyor. Denizaltı ile elektriği o tarihte ve o teknolojiyle birleştiriyor olmak Jules Verne’nin hayal gücünün zenginliğinin en güzel örneklerinden.

jules

Haber Bültenleri

Jules Verne, “2889 Yılında” 1889 tarihli bir makalesinde gazetelere bir alternatif tanımladı: “Earth Chronicle her sabah basılmak yerine, muhabirler, devlet insanları ve bilim insanlarıyla ilginç sohbetlerin gerçekleşmesi yalnızca basılı yayında olmayacak.’’ İlk haber bülteni 1920’ye kadar gerçekleşmedi. (Verne’in hayalinden yaklaşık 30 yıl sonra)

Ay’a Seyahat

Jules Verne 1865 yılında Ay’a Seyahat kitabını yazmıştır ve ilk insanlı ay yolculuğu 1965 yılında Apollo 11 tarafından gerçekleşmiştir. Yani bu kehanetin gerçekleşmesi tam tamına bir asır sürmüştür. Hatta uzay kapsülünün boyunu ve hızını gerçeğine çok yakın bir şekilde tahmin etmiştir.

jules

Video Konferans

“2889 Yılında” Jules Verne, 2005 yılında Kuzey ve Güney Kore’deki uzak aile üyelerini birbirine bağlamak için kullanılan günümüzün video konferans teknolojilerinin habercisi video konferanstan bahsediyor. Verne kitapta , telefonla telefonun “görüntülerin tellerle bağlanmış hassas aynalar aracılığıyla aktarılmasına” izin verildiğini yazıyor. Hayal edilen gerçekleşen ile aynı olmasa da burada önemli olan, bulunmayanı düşünebilmektir.

20. Yüzyılda Paris

20. Yüzyılda Paris kitabında gökdelenlerden, trenlerden, asansör, motorlu taşıtlar ve gibi gelecekte olmasını beklediği bir çok şeyden bahsetmiştir. 20. Yüzyılda bunların tamamen gerçekleşmesi hayal gücünün zenginliğinin ötesinde kendisini ve okuyanlarını çağın ötesine taşımıştır.

Kaynakça: 1

Editör: Eray Yıldırım