Yağmurlu bir kış günü. Sobanızın bacasından dumanlar yükseliyor. Yağmur dinmek üzere. Kapıdan çıkıp bahçenizdeki çiçeklere zarar gelmiş mi diye bakacaksınız ama o da ne? Bahçeye girdiğinizde her zaman görebileceğiniz bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Kabuklarından kafasını dışarıyı gözlemlemek için çıkarmış sümüklü böcekler sanki birbirleriyle yarışıyormuşçasına, bize göre ağır kendilerine göre hırçın bir yarış içerisindeler. Onlara bakıp gülümsedikten sonra diğer çiçeğe döndüğünüzde onun dibinde de sümüklü böcekler yarışıyor. Aa ama bunların kabukları yok. Kabuklarını bir saldırıda mı kaybettiler acaba ya da kabuk değiştirme zamanları mı gelmişti diye düşünebilirsiniz. Bugün bahsedeceğim konu da bu. Bazı sümüklü böcekler kabuklarıyla birlikte gezerken diğerlerinin neden kabukları yoktur?

Kabuk

 

Kabuklu Sümüklü Böcekler

Kabuklu olan sümüklü böcekleri her yerde görüyoruz. Bu bizim için çok normal. Çocukluktan beri de kaplumbağalar gibi bu canlıların da evlerini sırtında taşıdığını biliyoruz. Hayatları boyunca bu canlılar kabuklarını sırtlarında taşır. Kabuksuz geçirdikleri zamanları yoktur. Eğer kabuklarından ayrılırlarsa ölürler. Bahçelerimizde ise bu canlılar çürükçül, yaprakları yiyerek ya da kendinden küçük canlıları yiyerek besleniyorlar. Üremeleri hermafrodit yani karşı cinse ihtiyaç duymazlar.

Sümüklü Böcek

Kabuksuz Sümüklü Böcekler

Kabuksuz olanlar ise renk ve vücut yapısı bakımından sümüklü böceklere benzerler ve yağmurlu havada meydana çıkar, birbirleriyle yarışmaya başlarlar. Bu canlıların sümüklü böcekler gibi kabukları yoktur ancak vücutlarının üstünde sert bir yapı vardır. Kabuksuz olan bu canlılar da sümüklü böcekler gibi beslenirler ve üremeleri hermafrodittir.

Kabuksuz

Farkları Nedir?

Kabuklu ve kabuksuz sümüklü böcekler, bu canlılar aynı tür müdür? Kabuksuz olanlar kabuklarını mı kaybetmiştir ya da zaten hiç olmamış mıydı? Kabuksuz diye bahsettiğimiz canlı sümüklü böcek ya da diğer adıyla salyangoz değildir. Farklı bir canlı, bir türdür. Bu canlıların bilimsel isimleri; sümüklü böceğinki Helix pomatia, kabuksuz olanın, bahçede gördüklerimizin adı ise Limacidae’dir. Limacidae’lerin kabuğu yoktur. Yani kabuksuz doğar büyür ve ölürler.