Ada kelimesini ilk duyduğumuzda mavi ve yeşilin birleşiminden oluşan huzurlu, sakin bir ortam canlanıyor gözünüzde değil mi? Ada kelimesinin çağrıştırdığı şeyleri şu an için unutun. Çünkü sizi dünyanın en kalabalık adasıyla tanıştırıcam. Yeni bir ada kavramıyla tanışmak için sizi aşağıda bekliyorum. Hadi hadi aşağıya. 🙂

Ada Tanımını Değiştirdi

dada

Bu ülkenin oldukça ilginç hikayesi mevcut. Öncelikle Demir Örgü olarak adlandırılan Migingo adasına bu lakabı kazandıransa tüm adayı kaplayan teneke evlerden oluşuyor olması. Bir futbol sahasının yarısı büyüklüğünde olan bu adada 131 ev bulunuyor ve bu evlerde yaklaşık 2000 kişi yaşıyor. Yüzölçümüne düşen insan sayısı fazla olduğundan bu durum adayı kalabalık yapıyor. Adanın küçüklüğünden dolayı hastahane, okul gibi alanlar yok. Adadakiler için yaşam alanı yalnızca yaşadıkları evlerden ibaret. Afrika’nın en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci tatlı su gölü olan Victoria Gölü’nün ortasında yer alan adanın tek geçim kaynağı balıkçılık. Migingo adasındaki balıkçılar genelde liv levrekleri avlayarak bunu ABD, Avrupa ve Orta Doğu’ya ihraç ediyorlar.

İki Ülkeyi Savaş Konumuna Getirdi

balık

Adaya ilk hangi ülkeden vatandaşların yerleştiği bilinmiyor fakat konum itibariyle Kenya karasuları içerisinde. Ancak bir süre önce Uganda, Migingo adasının kendi topraklarına ait olduğunu ileri sürdü. Victoria gölünün konumu Tanzanya, Uganda ve Kenya’nın toprakları üzerinde bulunuyor. Bu da Uganda’yı hak sahibi yapmak için bir neden sağlıyor. Aslında bu hak konumundan ziyade ada halkının balıkçılık ticaretinden iyi bir gelir elde etmesinden kaynaklanıyor.

Kenya ve Uganda’da yaşanan korsan baskınlarından canı bezen halk, bu adaya yerleşmiş ve kısa sürede yaşamaya mevcut olan her metre kareye bir gecekondu dikilmiş. Kenya ve Uganda bu adaya bayrak dikme yarışında şu an için Kenya önde duruyor. Fakat Uganda polisi bazen adalıları sınır ihlalleri gerekçesiyle tutuklayarak, teknelerine el koyabiliyor. Bu soruna hala bir çözüm bulunabilmiş değil ve ada halkı bu durumdan oldukça şikayetçi. Ada üzerindeki gerginlik hala devam ediyor.

Dünyada metrekare başına düşen nüfus yoğunluğu baz alındığında bu adanın rakibi yok; ancak insanların verdiği yaşam mücadelesi de ortada. Meraklılar hemen aşağıda bulunan mini belgeseli seyrederek Migingo’yu daha yakından tanıyabilirler.