Merhaba KreatifBiri okuyucuları! Son zamanlarda pandemi, ekonomik gidişat, eğitim derken günlük hayatımız karmaşa içinde. Her sabah yeni bir habere ve yeni bir bilgiye uyanıyoruz. Geçen hafta doğru bildiğimiz bu hafta yanlış çıkabiliyor. Doğru bilgi servisiyle bazen manipüle edilebiliyoruz. Demem o ki aklımız bu sıralar bulanık olabilir. O zaman bu yazıyla biraz içimizi açalım ve kendimize kalbi olan bir yol seçelim. Ne dersiniz?

Cevabınız evet ise sizi iyiliği amaç edinmiş uygulamalar, insanlar ve hareketlerle tanıştırmak istiyorum.

1. Yuvarla

Yol

Bu güzel sistemin arkasında iki gönüllü duruyor: Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz. Yakın zamanda tanıştığım bu sistem beni oldukça etkiledi. Açık konuşmak gerekirse fikri ilk duyduğumda böyle bir uygulamanın içinde olmak için can attım.

Bu sosyal girişim 2014 yılından beri çalışmalarına devam ediyor. Amacı, bireysel bağış ile sivil toplum kuruluşlarına kaynak yaratmak. Bu sayede sivil toplum kuruluşlarının finansal olarak sürdürülebilir olmasını sağlıyor. Aynı zamanda Yuvarla ile bağış yapma deneyimi oldukça kolay. Bağış kültürüne yeni bir yol açtığını söyleyebiliriz.

Peki, bunu nasıl yapıyor? Yuvarlayarak! İnternetten veya kredi kartınızdan yaptığınız ödemelerdeki küsuratlar sivil toplum kuruluşlarına bağış olarak gidiyor. Örneğin, en sevdiğin kahve dükkanından keyif kahveni aldın. Kasada ödeme yaparken işlem 8.90 tl tutarında oldu. Yuvarla ile kalan 10 kuruş senin seçtiğin sivil toplum kuruluşuna bağış olarak gidiyor. Harika değil mi? Günlük hayatımızda oldukça kolay gerçekleştirebildiğimiz bir düzen.

Yuvarla bu sosyal girişimiyle pek çok ödül de toplamış. Sistem oldukça kolay ve kabul edilebilir olduğundan etkili kaynaklar oluşturulabiliyor. Bence siz de teknolojinin iyi hali ile tanışmalısınız!

2. Pozy

Kalp

Haber izlemek için televizyonu açtığınızda veya bir gazeteyi elinize aldığınızda olumsuz bir sürü haber ile karşılaşırsınız. Hırsızlık, cinayet, dolandırıcılık, trafik kazaları, savaşlar… Hani derler ya felaket tellalı diye. Günümüz haberciliği de aynen bu şekilde işliyor. İnsan gördüğünden, duyduğundan, yediğinden ibarettir. Servis edilen kötü haberlerle psikolojimiz ve mental sağlığımız olumsuz etkileniyor. İşte Pozy tam da bunu engellemek için var. O bir mutlu haber süzgeci!

Turgay Öztürk, tıpkı çoğu insan gibi kötümser haberlerden ve yarattığı etkiden rahatsızdı. Kötümser haberler yalnızca insanların motivasyonunu düşürmekle kalmıyor, ayrıca bu olayları sıradanlaştırıyordu. Turgay da iyi ve güzel olana karşı farkındalık oluşturmak için Pozy’i hayata geçirdi. Aynı zamanda iyi haberlerin daha tez yayıldığı bir dünya için duygu analiz sistemini pratik arayüz ile birleştirerek Pozy’i mutlu haber süzgecine dönüştürdü. 

3. Derviş Baba, Deliler, Abdallar, Meczuplar ve Aşıklar Kahvehanesi

Seç

İsmine bakıp ne olduğunu merak etmeyen çıkmamıştır sanırım. Derviş Baba Kahvehanesi, yine hepimizin içini ısıtan bir girişim. “Gördüysem, duyduysam sorumluyum!” şiarıyla hareket eden kahvehane, müşkül durumdaki herkese kapılarını açıyor.

Balat’ta, Sulukule yıkımından sonra orada yaşayan halkın zor duruma düşmesiyle kolları sıvayan 3 kişiyle başladı: Musa Dede, Tayyar Baba ve Ali Denizci. Derviş Baba Kahvehanesi’nde bütün sistem gönüllülük esasına dayanıyor. İhtiyaç sahiplerine yardım ediliyor, ücretsiz kurslar veriliyor ve herkese sıcak bir ortam sunuyor. Gördüğü duyduğu her şeyden kendini sorumlu tutan örnek bir topluluk Derviş Baba. Bir zamanlar Bursa’da da bir şubesi vardı. Irgandı Köprüsü üzerine kurulmuş, ahşabın buram buram koktuğu küçük ve huzurlu bir mekandı. Orada vakit geçirmek bana ayrı keyif verirdi. İstanbul’da ikamet eden herkesin uğramasını tavsiye ederim.

4. Tazelenme Üniversitesi

Kalbi Olan Bir Yol Seç 1

Tazelenme Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’ın önderliğinde geliştirilmiş bir sosyal sorumluluk projesidir. Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş üstü herkes için yani yaşlı dediğimiz yaş grubu için algıyı değiştirmeyi amaç edinmiş. Öğrenciler, sağlıkla ilgili dersler başta olmak üzere arkeoloji, sosyoloji, ekonomi, güzel sanatlar gibi birçok farklı dallarda eğitim alıyor.

Kalbi Olan Bir Yol Seç 2


Kadın öğrenciler tamirat ve mekanik, erkek öğrenciler için ise yemek pişirme ve örgü dersleri zorunlu. Burada bir nevi cinsiyet rollerine dair tabular yıkılıyor! Projedeki herkes elbette gönüllü. Akdeniz Üniversitesinde başlayan bu proje şimdi Nişantaşı Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde de hayata geçirildi. Bugüne kadar 5000’e yakın öğrenci, üniversite bünyesinde eğitim gördü. Öğrenmek için geç değil. Aksine yeni ve taze olan her şey için yer var.


Kendim için düşündüğümde bile ilerleyen yaşlar için pek seçenek ve fırsat bulunmadığını düşünürdüm. Halbuki böyle girişken ve iyiliği amaç edinmiş insanlar olduğu müddetçe karşımıza daha çok fırsat çıkacaktır.

Kalbi Olan Bir Yol Seç 3

Bu haftanın yazısını da böyle bitirelim. Sizde duyduğunuz, bildiğiniz iyi haberleri bizimle ve etrafınızla paylaşmayı es geçmeyin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. İyilikle ve hoşça kalın.

Kaynakça: 1, 2, 3, 4

Editör: Berfincan Doğan