Herkese merhaba, bu yazımda dünyaya “ ilk insansı robot” olarak tanıtılan Robot Pepper’la tanışacağız. Bakalım, son zamanlarda adından sıkça söz edilen Robot Pepper kimmiş? Keyifli okumalar….

Pepper Hakkında:

Pepper, Japonya’da faaliyet gösteren Softbank teknoloji şirketi tarafından üretildi ve 2015 yılında Japonya’da satışa çıkarıldı. İlk olarak tanıtım için 1000 adet Robot Pepper satışa çıkarıldı ve çıkarıldığı anın 1.dakikasında tüm robotlar tükendi.  Duyguları olan ilk insansı robot olarak tanıtılıyor. Görünen o ki robotu ilginç kılan ve bu kadar hızlı tükenmesine neden olan şey bu. Şimdi inceleyelim bakalım Pepper’ın özellikleri neler.

pepper

Pepper’ın en önemli özelliği duygularının olması- daha doğrusu- insanın yaşadığı duyguları anlayıp ona göre hareket etmesi. Örneğin Pepper yapay zekası sayesinde insan hareketlerini, vücut dilini analiz ederek karşısındaki insanların durumuna göre onlara yaklaşıyor. Bununla birlikte Pepper’ın karşısında ki bir insan ona nasıl yaklaşıyorsa Pepper’da ona göre davranıyor. Yani siz eğer Pepper’a öfkeyle yaklaşırsanız o da size öfkeyle karşılık veriyor.121 cm boya ve 28 kilogram ağırlığa sahip, sevimli mi sevimli bir robot.

pepper

Pepper’ın Duygusu:

Pepper insanlara, durumlara ve kendi koşullarına göre duygu değişimi yaşar. Şöyle ki biriyle tanıştığı zaman ilk başta utangaç ve huzursuz oluyor fakat daha sonra karşısındakine bağlı olarak(iyi ya da kötü)duygularında değişme gözleniyor. Ayrıca Pepper, çevrenin parlaklığı ve kalan şarj gibi durumlara göre duygularını değiştiriyor. Mesela ışıklar kapandığı zaman korkuyor. Bunun gibi birçok örnek sayabiliriz. Pepper’ın duyguları kendi göğüs ekranına yansır. Yani bir gün sizin de bir Pepper’ınız olursa Pepper’ın göğüs ekranından duygu değişimine bakabilirsiniz.

 

İşlevi:

Pepper temizlik ya da yemek yapmıyor. Evet, bu bazılarımız için üzücü olabilir. Bu robot sohbet etmek için var yani eğer karşılıklı sohbet edebileceğiniz birini bulamıyorsanız Pepper ile sohbet edebilirsiniz. Hem çokta sevimli şahsen resmini görünce yanaklarını sıkasım geldi-tabi yanakları olsaydı 🙂

Kalbi Olan İlk İnsansı Robot: Pepper 1

Şaka bir yana Pepper’ın sahip olduğu özelliklerden dolayı perakende ve hizmet sektöründe kullanılıyor. Örneğin mağazalara gelen müşterileri karşılamak  Pepper’ın yegane görevi.  Bazı insanlar evde kullanım için de tercih edebilir fakat evde ki işlevi arkadaşlık olur. Bana kalırsa çok güzel bir işlev. Düşünsenize sizi her zaman anlayabilecek bir arkadaşınız var çünkü Pepper yaşadığı ailenin tüm bireylerini tanıyıp herkesin kişiliğine göre davranıyor yani herkesin huyuna gidiyor 🙂

Pepper çok farklı işlevde bir robot.Evet birçok robot üretildi şimdiye kadar. Fakat ilk insansı robot olarak adlandırabileceğimiz bir robotumuz hiç yoktu. Bakalım ileride Pepperla ilgili neler duyacağız.

Sonuç:

Görüldüğü üzere robotların da artık duyguları var. Bu da bize yapay zekanın ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Hep merak ediliyor acaba bir gün yapay zeka insan zekasını geçip Dünyayı ele geçirebilir mi? diye. Bununla ilgili birçok fikir üretiliyor. Gelecekte neler olacak bekleyip göreceğiz fakat eğer insani duyguları hisseden, insanları anlayıp onlarla arkadaşlık yapabilen bir robot üretiliyorsa -şöyle bir bilgi vereyim robotu üreten firma robotu ürettik demiyor robot doğdu diyor- günün birinde insan zekasını geçip dünyaya hükmetmesi bence zor değil.

Dediğim gibi bekleyip göreceğiz.

 

NOT: Canımmm okurlar, kreatif insanlar. Artık yazdığım konularla ilgili size soru soracağım  ve instagram/kreatifbiri ve kreatifbiri.com ‘dan sorduğum soruyla ilgili yorum yapmanızı isteyeceğim. Bu hafta ki sorumuz şöyle: Yapay zeka insan zekasını geçebilir mi?

Çok tipik bir soru fakat yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen ufacık bir fikriniz varsa bile belirtin. Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂

Bir sonraki yazım da görüşmek dileğiyle. Bilimle kalın, hoşçakalın!