Kan gruplarının kan alıp verme, kan nakli gibi durumlarda önemli olmasının yanı sıra beslenme şekillerinde de önemli olabileceğini savunan pek çok insan vardır. ‘’Kan Grubu Diyeti’’ adını verdikleri bu fikre göre, insanlar kendi kan gruplarının tüketmesi gereken besinlerle beslenmeli ve bunların dışındaki besinlerden kaçınmalıdır. Böylece sağlıkları için faydalı bir davranışta bulunmuş oluyorlar. Şimdi bu fikri savunan insanların kan gruplarına göre tüketilmeli ve kaçınılmalı şeklinde belirttikleri bu besinleri gruplarına göre sırasıyla ele alacağız.

Kan Grubu Diyeti Nedir?

kan grubu

Evet diyet deniliyor. Çünkü diyet ilk anlamı itibariyle sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzeni olarak geçiyor. Belki de çoğunluğun düşündüğü gibi yalnızca zayıflamak anlamını taşımıyordur. Böylece, beslenme düzenini kan grubuna göre düzenleme anlamına ulaşabiliriz.

Bu fikri ortaya atan isim natüropat doktor olan Peter J. D’Adamo, yayımladığı kitabında tükettiğimiz yiyeceklerin kimyasal olarak kan grubumuzla reaksiyona girdiğini anlatıyor. Ona göre insanların daha sağlıklı olabilmesi, daha uzun yaşayabilmeleri, daha kolay sindirim yapabilmeleri, ideal kilolarına ulaşabilmeleri ve daha birçok şey kan gruplarına göre yemek yiyerek mümkün oluyor. Diyette yer alan öneriler şu şekilde:

0 tipi kan grubundaki bireyler

 • Yüksek proteinli yiyecekleri tercih etmeli,
 • Yağsız et, sebze, balık ve meyve yemeli,
 • Tahılları, fasulyeleri ve baklagilleri sınırlamalı,
 • Kilo vermek için deniz ürünleri, yosun, kırmızı et, brokoli, ıspanak ve zeytinyağı tüketmeli fakat buğday, mısır ve süt ürünlerinden kaçınmalıdır.
 • Ayrıca D’Adamo bu gruptaki bireylerin karın sorunlarına eğilimleri olacağını düşündüğü için ek takviyeler almalarını da önermiştir.

A tipi kan grubundaki bireyler

 • Meyve, sebze, soya peyniri, deniz ürünleri, hindi ve tam tahılları seçmelidir.
 • Etten kaçınmalıdır.
 • Kilo vermek için deniz ürünleri, sebzeler, ananas, zeytinyağı ve soya tüketmeli fakat süt, buğday, mısır ve barbunya fasulyesinden kaçınmalıdır.
 • D’Adamo tarafından bu gruptaki bireylerin hassas bağışıklığa sahip oldukları belirtilmiş, bunun için organik ve taze besinleri tüketmeleri önerilmiştir.

B tipi kan grubundaki bireyler

 • Et, meyve, süt ürünleri, deniz ürünleri ve tahıllar dahil olmak üzere çeşitli bir diyet seçmelidir.
 • Buğday, karabuğday, mercimek, domates ve susamdan kaçınmalıdır.
 • Kilo vermek için yeşil sebzeleri, yumurtaları, karaciğeri ve meyan kökü çayını tüketmeli ancak tavuk, mısır, yer fıstığından uzak durmalıdır.

AB tipi kan grubundaki bireyler

 • Süt, soya peyniri, kuzu eti, balık, tahıl, meyve ve sebze yemelidir.
 • Kilo vermek için soya peyniri, deniz ürünleri, yeşil sebzeler ve yosun tüketmeli ancak tavuk, mısır, karabuğday ve barbunya fasulyesinden kaçınmalıdır.
 • D’Adamo bu gruptaki bireylerde mide asidinin düşük olma eğilimi olduğunu söylemektedir. Bu nedenle bu bireyler kafein ve alkol tüketimlerini sınırlandırmalıdır.
kan grubu

Kan grubu diyetleri için verilen bu öneriler yalnızca yiyecek seçimleriyle sınırlanmıyor. Örneğin, kan grubu 0 olan kişilere yüksek yoğunluklu aerobik egzersizi seçmeleri ve hassas mideleri için takviyeler almaları tavsiye ediliyor. Diğer yandan A tipi kan grubundaki bireyler için ise düşük yoğunluklu aktiviteleri seçmeleri ve rutinlerinin bir parçası olarak meditasyonu dahil etmeleri öneriliyor.

Kan Grubu Diyeti Savunucuları Ne Diyor?

Kan grubu diyetlerinin savunucuları, ideal çalışmaları henüz yapılmamış olsa da kanıt bulunmamasının bunların etkisiz olduğunu kanıtlamadığını söylüyorlar. Bu diyetlerin zararlı olduğuna dair kanıt olmadığını da belirtiyorlar. Yani bu diyetlere olan ilginin yakın zamanda ortadan kalkmayacağını tahmin ediyorlar.

Kan Grubu Diyeti Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

kan grubu

Kan grubu diyetiyle ilgili yüksek düzeylerde çalışmalar veya tıbbi literatürde yayımlanmış bir çalışma bulunmuyor.  Ancak 2013 ve 2014 yıllarında kayda değer araştırmalar yapılmıştır. 2013 yılındaki çalışmada, Dünya tıp literatürü analiz edilmiş ve kan grubu diyetinin faydalarını gösteren herhangi bir çalışma bulunamamıştır. 2014 yılında yapılan çalışmada ise herhangi bir kan grubu diyetini takip eden kişilerin bazı kardiyo-metabolik risk faktörlerinde (kolesterol veya kan basıncı gibi) bir miktar iyileşme göstermesine rağmen bu iyileşmelerin kan grubu ile bir ilgisi olmadığı düşünülmüştür.

Kan Grubu Diyetine Diğer Yönlerden Yaklaşımlar

Hali hazırda net bir şekilde faydalarının gösterilemediği kan grubu diyetine yine de uymak isteyen bireylerin eğer 0 tipi kan grubuna sahiplerse vejetaryen olmaları durumunda oldukça zorlanacakları açıktır. Aksine kırmızı et seven bireyler, A tipi kan grubuna sahiplerse sözde uygulamaları gereken diyetle hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Özetle, kan grubunuzun gerektiği diyet biçimi sizin kişisel beğenilerinize uymayabilir.

Diğer yandan, önerilen takviyeler, organik yiyeceklere ulaşmak sanıldığı kadar ucuz olmayabilir. Her bireyin öncelikli olarak yapması gerektiği gibi özellikle de belli başlı sağlık sorunlarına sahip bireylerin, kan grubuna göre beslenerek sağlıklı olma düşüncesi yerine bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış diyete uymaları daha yerinde bir hareket olacaktır.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Minem Sena Kesen