Kan, vücudumuzun olmazsa olmazı; damarlarımızda dolaşan kırmızı renkli sıvıdır. Bu sıvının en önemli görevi hücrelere oksijen taşımaktır. Bununla birlikte vücudumuz için önemli maddeleri de taşır ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Bu kısa bilgiden sonra gelelim asıl konumuza…

Burç yorumlarını, el fallarını, yıldız haritalarını hepiniz biliyorsunuzdur. Son zamanların modası da kana göre kişilik analizi…

Kan Grubundan Karakter Analizi Mümkün Mü? 1

Japonlar kan grubundan kişilik analizi yapmak ve değişik kan grupları arasındaki ilişki uyumunu tespit etmek konusunda oldukça yoğun bir çalışma içine girmişler.

En eski kan grubu ise, 0 grubudur. 0 grubu “avcı”, A grubu “çiftçi”, B grubu “göçebe” ve AB grubu ise “modern” olarak adlandırılmıştır.

İlk olarak kan grupları nedir ve nasıl tespit edilir?

Kan gruplarımız, kırmızı kan hücrelerimizin üzerinde yer alan antijenlerin tipine göre belirlenmektedir. A, B, AB ve 0 sembolleri, hücrelerimizin üzerinde bulunan antijen tiplerini ifade etmektedir. A grubu, A tipi antijen bulunduran; B grubu, B tipi antijen bulunduran; AB her iki antijen tipini de bulunduran ve 0 da antijen bulundurmayan kan grubunu ifade etmek için kullanılmaktadır.

İlk ne zaman bu fikir ortaya atıldı?

Kan grup sistemi,  Avustralyalı bilim adamı tarafından 1900 yılında geliştirildi ve 1927 yılında Japon Profesör Takeji Furukawa tarafından ilk defa kan grupları ve kişilik arasında bir bağlantı olduğunu önerdi. Teorisini kendi gözlemleriyle destekleyen Takeji, Japonya’da, Güney Kore’de ve çeşitli Asya ülkelerinde hızla benimsenirken, batının dikkatini çekemedi. Oysa bu teoriyi fazlaca benimseyen Japonlar, kişileri kan gruplarına göre, iş yerlerinde ve okullarda dışlamaya bile başlamıştı. Bunun için şuanda özel bir isim bile var. (Bura Hara/ Blood type harassment).

Sizin kan grubunuz ne? Hadi şimdi aşağıya inip kendi kan grubunuza göre kişilik analizinizi okuyun ve doğru mu değil mi yorum yapın 🙂

A Grubu

Kan Grubundan Karakter Analizi Mümkün Mü? 2

 

En yaygın rastlanan kan gruplarından biri olan A grubu insanları, işbirliğini ve insanlara yardım etmeyi seven, hassas, zeki ve mükemmeliyetçi tiplerdir. İnsanlarla iyi geçinmeyi oldukça önemserler ve bu sebeple çoğu zaman duygularını olduğu gibi açık etmemeyi tercih ederler. Bu durum, onların kimi zaman insan içinde kendilerini rahatsız hissetmelerine ve utangaç ve içe dönük bir yapıya sahip olmalarına sebep olur.

A grubu insanı oldukça gergin ve sabırsız olabilir; ancak kriz zamanlarında sakin kalarak sahip olduğu gücü açığa çıkarma yeteneğine de sahiptir. Sorumluluk bilinci ve çalışma disiplini gelişmiş olduğu için başarılı bir yaşama sahip olma ihtimali yüksektir.

Bu tip, zaman zaman strese bağlı olarak uyku problemleri yaşayabilir. Stres, onların yaşamını oldukça etkileyen durumlardan bir tanesidir. Ayrıca sahip oldukları hassas yapı sebebiyle, en yaratıcı ve sanatçı ruhlu kan grubudur.

B Grubu

Kan Grubundan Karakter Analizi Mümkün Mü? 3

Dünya nüfusunun 3’te birini oluşturan B grubu insanları, tüm kan grupları arasında en dengeli insanlar olarak kabul edilir. Gündelik işleri halletmek konusunda üstün bir yeteneğe sahip, düşünceli ve hassas insanlardır. Aynı zamanda hırslı ve liderlik kabiliyeti yüksek tipler olan B insanları, yaptıkları planları ve kafaya koydukları işleri en ince ayrıntısıyla düşünür, mantıklı olanın peşinden giderler.

İyi bir konsantrasyon seviyesine ve hedef odaklı düşünme alışkanlığına sahiptirler. Bireyselliklerine düşkün, işbirliği yapmaya çok sıcak bakmayan tiplerdir; her şey onların kurallarına uygun gerçekleşmelidir. Duygularından çok düşüncelerine odaklı oldukları için kimi insanlarca aşırı soğuk ve ciddi bulunabilirler.

AB Grubu

Kan Grubundan Karakter Analizi Mümkün Mü? 4

En nadir rastlanan kan grubu olan AB’nin insanları oldukça popüler tiplerdir. Kırmızı kan hücrelerinde hem A, hem de B antijenleri bulunduğu için, karakterlerinin bir kısmını bu kan gruplarına ait özellikler oluşturabilir. Örneğin AB insanları hem çekingen, hem de canayakın olabilirler.

AB’lerin belki de en kıskanılası özellikleri, küçük şeyleri kafaya takmayan yapılarıdır. Hareketli ve heyecanlı bir yaşam sürmeyi seven, manevi dünyaları zengin insanlardır.

AB kan grubuna sahip insanlar her ne kadar sorumluluk bilincine sahip, güvenilir insanlar da olsalar, çok fazla soru sorulmasından ve emir verilmesinden hoşlanmazlar ve işleri kendi bildikleri yolla halletmek isterler. Ve son olarak maalesef tıpkı A’lar gibi, onların da çoğu zaman stresle başları derttedir.

O Grubu

Kan Grubundan Karakter Analizi Mümkün Mü? 5

En sık rastlanan kan gruplarından bir başkası olan 0’ın insanları özgürlüğüne düşkün tiplerdir. Hem liderlik kabiliyetine sahiptirler, hem de yalnızlığı oldukça severler. Öz güvenleri yüksek, cesur insanlardır fakat aynı zamanda insanların düşüncelerine önem vermeyi de ihmal etmezler.

0’lar aynı zamanda sezgileri ve konsantrasyon becerileri kuvvetli tiplerdir ancak çabuk pes etme huyuna sahip oldukları için maalesef pek güvenilir tipler değildirler.

Ancak güvenilmez yapılarının, 0’ların tek olumsuz özelliği olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz. Çünkü onlar oldukça enerjik, sosyal, girdiği ortamda ilgi odağı olan tiplerdir ve stresle alakalı çok büyük bir problemleri yoktur. Ancak fiziksel olarak aktif oldukları zaman kendilerini çok daha iyi hissettikleri de bir gerçektir.

RH Negatif

Yukarıdaki tüm kan gruplarının bir de alt kümesi var. Bu hepimizin bildiği Rh-negatif tipi. Dünya popülasyonunda az bulunan bu grup, Amerika’nın sadece % 15’ini oluşturmakta. Eğer Rh negatifseniz, yukarıda bahsettiğimiz kan grubunun, karakterlerini taşıyacak aynı zamanda ilave birkaç özelliğe daha yatkın olacaksınız.

Örneğin, Rh negatif olan bireyler ortalamanın üstünde zekaya sahip oldukları gibi empati yapabilme yetenekleri bir hayli yüksektir. Ancak, bir çok açıklanamayan fobiye sahip olma eğiliminde olmaları hanelerinde dezavantajlardan biri olarak görünmektedir.

Aralarındaki Uyum Ne Durumda Peki?

  • A’lar en iyi ilişkiyi A’lar ve AB’lerle yaşarlar.
  • B’ler en iyi ilişkiyi B’ler ve AB’lerle yaşarlar.
  • AB’ler kendileri dahil tüm kan gruplarıyla tatminkar bir ilişki yaşayabilirler.
  • Ve 0’lar en iyi ilişkiyi 0’lar ve AB’lerle yaşarlar.

Kaynak: https://onedio.com/haber/kanindan-suphe-edenler-buraya-japonlardan-kan-grubuna-gore-kisilik-analizi-712863