Ne kadar “Kan benim damar benim banane vermeyeceğim.” desek bile, vücudumuzdaki olumsuz giden durumları anlamanın en iyi yolu tabi ki kan tahlilleridir. Tamam acımızı kalbimize gömdük, gittik kan verilen yere ve kanımızı verdik, peki sonra?

Kan Tüpleri Laboratuvara Nasıl Gider?

Şuanda hastanelerde kullanılan teknoloji 90’lı yılların başlarında Ülkemize gelmeye başlasa da yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu teknoloji gelmeden önce kan tüplerini laboratuvarlara hasta bakıcı, hemşire gibi hastane personeli götürmekteydi. “E tamam ne var bunda işleri ne!” diyebilirsiniz. Belki küçük bir ilçe hastanesinde olduğunuzdan dolayı böyle demiş olabilirsiniz. Ya üniversite veya şehir hastanesinde olsaydınız? 10-15 kat in-çık-ilet, ne kadar zaman kaybı değil mi? İşte bu zaman kayıplarını gidermek için pnömatik sistemleri kullanmak her açıdan faydalı olacaktır.

kan

Nedir Bu Pnömatik Sistemler?

Pnömatik (hava tüpü) sistemler hastaneler, bankalar, sanayiler, süper marketler gibi birçok alanda kullanılan güvenli ve hızlı iletim hatlarıdır. Genel olarak sistem, sıkıştırılmış hava ve vakumlama mantığıyla malzemenin aynı bina içerisinde bir yerden başka bir yere gönderilmesi işlemidir. Başlık olarak hastane için kan tüplerinin laboratuvara gönderilmesi dedik ama; tabi ki sadece kan alınan yer-laboratuvar arası çalışmaz. Hastane tarafından belirlenmiş diğer kısımları -bazı yerlerde idari kısımlar- arasında da çalışabilir.

Sistem Bileşenleri Nelerdir?

Taşıyıcılar; İletilecek maddeye göre farklı taşıyıcı tipleri -ölçüleri- vardır. Genel olarak iletim borularında rahat yol alabilecek şekilde tasarlanmışlardır.

kan

İstasyonlar; gönderim ve alım yerleridir. Göndereceğimiz ürünlerin nereye yani hangi istasyona gideceğini buradan belirleyebiliriz.

kan

Yol ayırıcılar; Demir yollarındaki hat ayrımı mantığı diyebiliriz.

kan

Bu sistemlerin özellikleri firmadan firmaya değişiklik gösterse de genel olarak özelliklerine değinecek olursak;

  • Ortalama 20 Kg taşıma kapasitesi
  • Saniyede ortalama 5-8 metre yol almakla birlikte bu hızın + – ayarlanabilir olması
  • Sessiz çalışması
  • Merkezi bilgisayar kontrolü
  • Güvenli taşıma, diyebiliriz.

Sonuç olarak bu sistemler başta hastaneler olmak üzere; birçok alanda kullanılmakta ve kullanılan bu kurumlara zamandan tasarruf ve iletimde güven sağlamaktadır.

Sağdaki linke tıklayarak bu sistemi daha iyi anlayabilirsiniz; https://www.youtube.com/watch?v=PxXGYm3i6uw

Kaynaklar