Bu haftaki yazımda sizlerle, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçisi olan Kapadokya’ya doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Nevşehir’de bulunan Kapadokya; Kayseri, Aksaray ve Niğde illerinin komşusudur. Görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Bu yerlerin en başında peri bacaları gelmektedir. Dünyada bazı yerlerde peri bacaları oluşumuna benzeyen şekiller görülse de Kapadokya’dan başka hiçbir yerde bu kadar yoğun bulunmamaktadır.

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Milyonlarca yıl önce Kapadokya bölgesi bir iç denizdi. Bölgedeki arkeolojik kazılarda deniz canlılarına ait fosillerin bulunmuş olması bunu doğrular niteliktedir. Lavlar, çatlaklardan çıkış yolu bularak Erciyes, Güllüdağ ve Hasan Dağı yanardağlarından yeryüzüne püskürmeye başladı. Böylece iç denizler, göller ve akarsular kurudu. Kuruyan zeminin üstünde oldukça kalın, 100-150 metre, bir tüf tabakası oluştu ve kuruyan bölgelerde lav birikmeleri meydana geldi. Yanardağlar söndükten sonra sertleşmiş lav, akarsular tarafından aşındı ve derin vadiler oluştu. Rüzgarın da aşındırıcı etkisiyle bazı bölümlerde çatlamalar, kopmalar meydana geldi. Kendini koruyan sert kayalar konik gövdeli, şapkalı peri bacaları şeklini aldı.

Peri bacaları, yıllara meydan okuyan dayanıklı halini üst kısımlarındaki şapkaya borçludur. Şapka kısmı daha serttir ve gövdeye yaptığı baskı sayesinde onun rüzgar aşınmasından korunmasını sağlar.

kapadokya

İçlerinde insanlar yaşadığı için oyuklu bir görüntüsü vardır. İlk olarak Paleolitik dönemde içleri oyulmaya başlanan peri bacaları, 3.yüzyıldan sonra Hristiyanlar tarafından sığınak ve ibadethane olarak kullanılmıştır.

Gezip görülmesi gereken başka yerlere de bir göz atalım.

Üç Güzeller

kapadokya

İki küçük, bir büyük olan ve anne, baba, çocuktan oluşan çekirdek bir aileyi temsil ettiğine inanılan peri bacaları “Üç Güzeller” şeklinde isimlendirilmiştir ve Kapadokya’ya gidenlerin görmesi tavsiye edilir. Hikayesi ise şöyledir:

Kralın kızı bir çobana aşık olur ve evlenmek isterler ancak kralın bu evliliğe onayı yoktur. Bir gün bu aşıkların bir çocuğu olur ve krala göstermek için yolculuğa çıkarlar. Kral, hem çocuğun hem de aşıkların öldürülmesini emreder. Hikayeye göre, aşıklar bu durumdan kurtulmak için Allah’a yalvarırlar ve Allah tarafından bu üç peri bacasına çevrilirler.

Ihlara Vadisi

kapadokya

Vadi, Aksaray sınırları içinde yer alır. Burada uzun bir doğa yürüyüşü yapabilir ve kiliseleri  -Yılanlı Kilise, Ağaç Altı Kilisesi, Sümbüllü Kilise-ziyaret edebilirsiniz. Ihlara Vadisi’ne ulaştıktan sonra aşağıya inmeniz gerekmektedir ve vadinin ortasında bir nehir sizi karşılamaktadır.

Aşk Vadisi

Diğer adı Bağlıdere Vadisi olan Aşk Vadisi, Nevşehir Göreme sınırları içindedir ve araç girişinin zor olduğu bir yola sahiptir. Balon turu yaparken bu bölgeyi kuş bakışı görmeniz mümkündür. Bu bölgede de peri bacalarını görebilirsiniz.

Adı aşkı içerince bir hikayesi olduğunu düşünmek de olası. Hikayeye göre, bir köy kavga sonucu ikiye bölünür ve karşı taraflarda olan iki genç birbirlerine aşıktır. Tarafların ayıramadığı bu ikili evlenir ve çocukları olduktan sonra ikiye ayrılan köylüler tarafından genç adam öldürülür. Kız da eşinin ölümünden sonra intihar eder. Genç aşıkların ölümünden sonra gökten taş yağdığı ve kavuşmalarını engelleyen herkesin bu şekilde öldüğü anlatılır hikayede. Böylece, hem gökyüzündeki balonları hem de gün batımının en güzel halini görebileceğiniz vadi, “Aşk Vadisi” adını alır.

kapadokya

Balon Turu

Yapılabilecek aktivitelerden biri de balon turudur. Balonlar uçuş için hazırlanırken içi pervaneler ile hava doldurulur ve yavaşça ısıtılır. Rüzgarın yönüne ve miktarına göre pilot tarafından balon kontrol edilir ve gidiş yönü ayarlanır. Gün batımını izleyerek manzaranın ve uçuşun tadını çıkarmak da size kalıyor. Kapadokya’da balon turu, sabahın erken saatlerinde kalkmaya değecek bir aktivite. Balon gezisinin haricinde jeep safari turları yapmak da mümkün.

kapadokya

Kapadokya’ya gittiğinizde birçok kiliseyi ve çanak çömlek dükkanını da gezebilir; Yeraltı Şehri, Açıkhava Müzesi’ni görebilirsiniz. Peri bacalarıyla, gökyüzündeki rengarenk balonlarıyla ve daha birçok gezilecek bölgesiyle Kapadokya, gerçekten de ziyaret edilmesi gereken harikalardan biri.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Efe Şen