Özellikle yabancı dizilerde, filmlerde örneğine sıkça rastladığımız komedi türü: Kara mizah… Bu mizah türünü icra eden için de karşılayan için de birtakım zorluklar vardır. Yapması cesaret, güzel karşılanması da hoşgörü ve yıkılmış tabu ister. Ağlanacak halimize gülmektir bir yerde 🙂 . Özellikle bizim ülkemizin gerçekleri ve koşulları doğrultusunda bu ne kadar mümkün veya kara mizah bu coğrafyada ne kadar talep görebilir, tartışmaya açık. Mizahın bugün geldiği noktada kara komedinin yeri nedir? Mizahın sınırları var mıdır, olmalı mıdır?

kara mizah

Kara Mizah ve Hassas Konuların İşlenişi

Bildiğiniz gibi, bu mizah türünün alanı pek sınır tanımıyor ve bu yüzden bazılarımızı rahatsız edecek nitelikte olabiliyor. İnsanoğlunun acıları, kirli geçmişi, hastalıkları gibi ciddiyetle oldukça bağdaşmış ve elemle anabileceğimiz konular bambaşka bir mecrada hayat bulur; komedide. Din, ırk, cinsiyet gibi hassas konular da sınır olarak belirlenmez. İşte tam da bu noktada kara mizah ofansif nitelik kazanıyor, kimilerine göre kırıcı olabiliyor. Burada önemli olan şey kişinin bakış açısı ve mizah anlayışıdır, malum zevkler ve renkler tartışılmaz. Ancak şunu da bilmek gerekir ki kaliteli kara mizahın amacı ele aldığı konuyla dalga geçmek değil ona değinmek olmalıdır. Amaç yanlış olanı desteklemek değil, ona mizah yoluyla dikkat çekmektir . Yani alaya almak ile mizahın konusuna dahil etmek arasındaki önemli çizgi gözetildiği ve yöneltilen de bunu kavradığı sürece mizahın konusuna sınır getirilmemelidir bence. Yeri geldiğinde mizah güçlü bir silah olarak kullanılabilir, o halde komedinin bu farklı tadından neden mahrum kalalım?

komedi

Ülkemizde, Dünyada Kara Mizahın Yeri

mizah

Bu coğrafyada şartlarımız zordu ve hala zor. Toplumca bir sürü tatsız olayla sınanmaya devam ediyoruz ve acılarımız da azımsanacak gibi değil. Ayrıca genel olarak toleransımız ve sabrımız düşük. Bu kadar acı gerçeği dile getirdikten sonra söylemek istediğim, bu mizah türünün ülkemizde var olma şansının şu an için düşük olduğu, komediye ihtiyaç duymamıza rağmen. Hangi konuya değinsen oradan mutlaka bir pürüz çıkacaktır. Bir gün aşabileceğimizi çokça arzuladığım tabularımız da büyük bir engel elbette. Sınırları zorlayanlar dahi tepki çekiyor ve kaliteli işlerinin karşılığını alamıyorlar. Dünyada ise South Park, It’s Always Sunny in Philadelphia gibi diziler ve kara mizaha yönelmiş birçok komedyen (bknz: Ricky Gervais!) büyük rağbet görüyor. Ama hiciv konulu mizah örnekleri bile zaman içinde anlaşılıp değer gördüyse ve komedide ilerleyebildiysek bunun devamı neden gelmesin?

Son Olarak;

En büyük güç ve yaşam kaynaklarımızdan biri olan komedide sınırları aşıp gelişebilmeyi ve ülkemizde korkmadan, özgürce mizah yapılabilmesini yürekten istiyorum. Birçok alandaki küçük adımlarımızın bizi noktaya taşıyacağına inanıyorum. Komedinin ve hayatın zevkini çıkaracağınız lezzetli bir hayat dileğiyle!