Bu Teknik Nasıl Ortaya Çıktı ?

Hayatımız boyunca birçok karar vermek zorundayız. Bu kararların bazıları çok kolay, aynı siyah ve beyaz arasındaki fark gibi. Bu yüzden karar verme sürecide çok kolay olabiliyor. Ama bazen de ciddi anlamda zor kararlar vermek zorunda kalabiliyoruz. Genelde bu zor kararlar hayatımızın gidişatını büyük ölçüde etkileyecek olan kararlar oluyor. Böyle zamanlarda uygulayabileceğimiz, doğru kararlar vermemize yardımcı olacak bir teknik var. Bu yazıda size bu tekniği anlatacağım.

Geçmişten bugüne verdiğimiz kararların yanlış olmasına neden olan şeylerin başında o anki duygularımızın durumu geliyor. Mesela çalıştığın yerde patron ile bir tartışma yaşıyorsun ve o anda çok fazla öfke hissettiğini fark ediyorsun. Sonra o öfkeyle istifa etmeyi bile düşünüyorsun. Hatta istifa ediyorsun ve ondan sonraki süreçte 1 yıl işsiz kalıyorsun. Sonra hayatında ki bu durum seni çok fazla etkiliyor. Ya da bir kavga anında, içinde bulunduğun durum sana o kadar kötü şeyler yaptırıyor ki bu yüzden belki de hapse girmek zorunda kalıyorsun. Bir düşününce, o beş dakikalık durum ve o sürede aldığın kararlar bütün hayatını etkiliyor. Peki o anki duygu durumundan kurtulmanın bir yolu yok mu? İşte tam bu noktada, bizi bu ikilemlerden, kararsızlıktan kurtaran 10-10-10 tekniği devreye giriyor.

karar

10-10-10 Tekniğinin Mantığı Nedir ?

10-10-10 kuralında bir karar almadan önce kendinize bazı soruları sormanız gerekiyor.

  • Bu kararı verdikten 10 dakika sonra nasıl hissedeceğim ?
  • Bu kararı verdikten 10 ay sonra nasıl hissedeceğim ?
  • Bu kararı verdikten 10 sene sonra nasıl hissedeceğim ?

Günlük Hayatta 10-10-10 Tekniği

İlk verdiğim örneği, iş yerinde olan tartışmayı ele alalım. Patronunuz ile bir tartışma yaşamış, çok sinirlenmiş ve hatta istifa ettiğini olduğunuzu düşünün. Bunu yaptıktan 10 dakika sonra kendiniz çok rahatlamış birisi olacaksınız, belki bu kadar çileye değer mi ne basitmiş bırakmak diyeceksiniz. Üstünüzden büyük bir yük kalktığını düşüneceksiniz. Sonraki aşamada ise 10 ay sonra göreceksiniz ki istifa ettikten sonra iş bulmak zorlaşmış işverenler bile artık eskisi gibi işçi almıyorlar. İş bulamayacaksınız ve maddi zorluklar yaşayacaksınız. Keşke ayrılmasaydım o kararı verirken bir daha düşünseydim diyeceksiniz. Gelelim 10 yıl sonrasına, 10 yıl sonrasını düşündüğün zaman aradan yıllar geçmiş, bu olayı artık hatırlamayacaksınız bile, öfke mi öfkenizden ise eser kalmamış olacak. İşte o zaman bir daha dönüp kendinize şunları diyeceksiniz. O iş yeri aslında güzeldi, daha sakin davranabilir, bir süre sonra da patron ile aramı düzeltir ve bu sayede kariyerimi 10 yıl içinde iyi bir konuma getirebilirdim.

İşte 10-10-10 bakış açısından baktığımız zaman olayları bu şekilde ele alıyoruz. Aldığımız kararların sonucunu kısa vadede düşünmek yerine uzun vadede, geniş bir perspektiften bakabiliyoruz. Zor kararlar aldığım ya da ciddi ikilemler arasında kaldığım zaman bu teknik benim daima işime yaramıştır ve sadece o günü değil geleceğe yön vermemde de büyük katkısı olmuştur. Uygulayınca eminim sizler de bu tekniğin faydasını göreceksinizdir.