Merhaba yeni üniversiteliler ya da kariyer planlamasına ilgi duyanlar. Üniversitenin ilk yıllarında kendimi çok sıkmak istemiyorum ne gerek var diyebilirsiniz ama kariyer planlamanızı yapmadan hangi adımları izleyeceğinizi bilemezsiniz ve bazen motivasyon eksikliği bile yaşayabilirsiniz. Bu yazımda sizlere temel olarak üniversite yıllarında hangi adımları izlemeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

İlk Adım CV Hazırlamak

Her şeyden önce bir CV hazırlamanız çok önemli. Belki sadece mezun olduğunuz okulların yazdığını göreceksiniz veya bunu bilerek hazırlamaya gerek duymayacaksınız ama yine de hazırlamanız çok önemli çünkü eksiklerinizin farkına varacaksınız. CVnizi hazırlarken ilgi duyduğunuz çalışma alanlarında başarılı insanların CVlerine bakarak bir şablon oluşturun. Boş olan alt başlıklara yönelin ve altını doldurmak için araştırmalara başlayın. CV nasıl hazırlanır bilmiyorsanız internette bir çok şablon ve site var. Örnek bir şablondan faydalanın ama unutmayın ki bir yere başvurduğunuz zaman bir çok CV görmüş olan kişilerin sizi ilgi çekici bulması için farklı olmalısınız. Bu başarılarınız, azim ve istikrarlı şekilde çalışmaya devam ettiğinizi göstermeniz ya da CV şablonunuzun sade, kolay okunur ve ilgi çekici şekilde hazırlanmış olmasıyla mümkün olabilir.

İlgi Duyduğunuz Konuları Keşfetmek

İlgi duyduğunuz konuyu keşfetmek uzun soluklu bir süreçtir. Liseden beri hayalleriniz, ilgileriniz olabilir. Bunların gerçekten size uygun olup olmadığını okulda seçeceğiniz derslerden, yapacağınız stajlardan ve katılacağınız sempozyum ya da konferanslardan anlayabileceksiniz. Bazen çalışmak istediğiniz alanı hemen bulacaksınız bazen de uzun süre karar veremeyeceksiniz. Bence çok çabuk kesin fikirlerle kendinizi sınırlamanız da iyi olamaz. Her zaman yeniliklere açık olun ve dünyanın eksiklerini görmeye çalışın.

5 Adımda Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır? 1

Deneyim Kazanmak

İlgi alanınızı belirlemek için olabildiğince deneyim kazanın ve tecrübe edinin. Önceden hazırladığınız CVniz ile stajlara başvurun. İnternetten ilgi duyduğunuz konularda çalışan hocaları veya şirketleri araştırarak mail atın. Red cevaplarıyla ve cevapsızlıklarla moralini bozmayın. Gerekirse 300’den fazla yere mail atacak ve istediğiniz gibi tek bir yerden olumlu dönüş alacaksınız. Unutmayın gerçek başarıya ulaşan kimse basamakları bir solukta çıkmamıştır.

Sempozyum ve Konuşmalara Katılın

Sevdiğiniz alanda daha önce çalışma yapmış deneyimli insanların görüşlerini dinlemek çok faydalıdır. Pek çok farklı alanda konuşmalar dinleyin ve konuşmacılara birebir soru sorun. Kariyer eğitim programlarına, liderlik seminerlerine katılın. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz konuları keşfetmede bunun size büyük katkısı olacaktır. Hayallerinizin gerçek yüzünü görmenize olanak sağlar.

5 Adımda Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır? 2

Potansiyelinize Güvenin

Hedeflerinin, yeteneklerinin, vizyonunun farkına var. Hayattan ne almak istediğine karar ver ve ona ulaşmak için kendine güven. Herşeyden önce kendine güvenirsen herkesi kendine inandırabilirsin. Ne yapmak istediğini ve adımlarını belirle.

Bonus: Öğrenci Kulüplerine Katılmak

Bazı öğrenciler için bu adım gereksiz ve not ortalaması düşüren birşeydir. Fakat bence hangi kulüp olursa olsun takım çalışmasını öğrenmek, beraberlik ruhunu kazanmak ve derslerden, hayattan yorulduğun zaman kendini bulmana büyük katkısı olan bir toplulukta kendini rahatlatmak gibisi yok. Daha bilimsel veya mesleki konulu kulüplerin de kariyer gelişime büyük katkısı vardır.

Ayrıca “Neden öğrenci kulüplerine üye olmalıyız?” yazımızı da inceleyebilirsin?