Kimimizin tüylerini ürperten korkulu rüyası, kimimizin ise akıl sır erdiremeyip sürekli nasıl olduğunu araştırıp durduğu o kavram “katillik”. Katil nasıl olunur? Bir insanı katil yapan geçmişinde yaşadığı travmatik olaylar mıdır yoksa katillik doğuştan mı gelir? Katillik genimizde ise hapisten kurtulabilir miyiz?

Savaşçı Gen: MAO-A

Monomin oksidaz (MAO-A) beyinde noradrenalin, adrenail, serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterleri parçalayan bir enzimdir. MAO-A geninin düşük seviyelerde olması bu nörotransmitterlerin başıboş kalmasına sebep olur. Böyle bir durumda bu kuvvetli kimyasallar beyinde birikip; sinirsel iletim kontrolünün kaybına ve dolayısıyla öfke ve şiddetin artmasına sebep olur.

Bu yargıdan yola çıkarak bilim adamları akıl hastalıklarını da genetik sebeplere bağlamaya başladı. Şubatta Harvard’lı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada gendeki bir değişiklik ergenlikte ve yetişkinliğin ilk dönemlerinde beynin karar vermeyle ilgilenen ön lobundaki sinapsların fazla kısalmasına  bu da iletimi ve sinyal kontrolünün harap olmasına sebep olduğunu ortaya koydular.

Katillerin Genetik Benzerlikleri Var mı?

Şizofreni ve psikopati sinir biliminin en iyi uzmanı Kent Kiehl, Grant şehrinde 440 tutukluya ev sahipliği yapan Western New Mexico Correctional Facility’de 2.2 milyon dolarlık Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (FMRI) cihazını kullanarak teker teker bütün katillerin, tecavüzcülerin, kundakçıların ve diğer şiddet kullanan suçluların kafalarında delik açarak beyinlerini inceledi. Kiehl başka bir deneyinde de  tutuklu kişiyi bir bobinin altına yatırdı. Bu bobini bir takım manyetik sinyaller gönderdi ardından  “mevkinin elinden alınması” gibi işitsel kelime grupları ve “araba kazası” gibi görsel verileri kullanarak, tutuklunun bunları ahlaki suç oranına göre puanlamasını istedi. Tutuklu karar verdikçe, bilgisayar cevap süresini ve beynin hangi bölgesinin aktive olduğunu kaydetti. Psikopat olmayan birinde, beynin amigdala bölgesinde aktivite gözlemlenirken, psikopatların verileri amigdala bölgesinde değil mantık bölgesinde işlediğini gördü.

Kiehl, 2 eyalet ve 8 hapishaneden topladığı 4000’den fazla suçludan elde ettiği verileri birleştirerek, Dünya’nın en büyük adli sinir bilim kütüphanesini oluşturdu ve şöyle söyledi, “Onlar daha farklı bir beyine sahipler. Bu farklılık en az %50 oranında genetik farklılıklardan kaynaklanıyor. Sinir bilimle ilgilenen biri için pek de sürpriz bir sonuç değil.”

katil

Katil Genlerimiz ise Hapisten Kurtulabilir miyiz?

Katil Bradley Waldroup 2006 yılının bir sonbahar akşamı fazlasıyla sarhoş bir haldeydi. Boşandığı eşi Penny, çocukları ve eski eşinin bir arkadaşı Leslie Bradshaw çocukları bırakmak için yeni gelmişlerdi. Waldroup bir anda eski eşi  Penny ve onun en yakın arkadaşı Leslie ile tartışmaya başladı.22 kalibrelik avcı tüfeğine davrandı ve Bradshaw’a tam 8 el ateş ederek öldürdü. Sonra kafasını kesip açmak için bir bıçak kullandı. Ardından eski eşini bir bıçak ve pala ile kovalamaya başladı. Ayak parmaklarından birini bıçakla doğradıktan sonra kamyonunun kasasına sürükledi. Korkudan titreyen çocuklarına “Gelip annenize hoşça kal diyin.” dedi çünkü  bu anneleri görecekleri son sefer olacaktı.

katil

David Bradly Waldroup

3 yıl sonra, Waldroup mahkemede her şeyi itiraf etti. Yargıca bir anda öfkeyle patladığını ve yaptıklarından gurur duymadığını söyledi. Waldroup’un  avukatı Wylie Richardson  daha önce aslına rastlanmamış bir savunma yaptı ve “Bunu yapan kim değil, bunu yapan ne?” sorusunu ortaya attı. Ardından Richardson, Vanderbilt Üniversitesi’nden adli psikiyatrist William Bernet’e gitti ve ondan Waldroup’a psikiyatrik bir değerlendirme yapmasını istedi. Ayrıca Bernet, Waldroup’tan  bir kan örneği aldı ve Moleküler Genetik Laboratuvarı’na götürdü ve genlerinin incelenmesini istedi. Sonuçlar çıktığında gerçekten de Waldroup’un X kromozomunda MAO-A enzimini kodlayan gende bir  farklılık bulundu ve tarihte ilk defa bir insanın taşıdığı gen işlediği suçta cezasızlık nedeni olarak kabul edilmese de yapılan “genetik savunma” Waldroup’un ceza indirimi almasını sağladı.

Bir bebeğin ilk doğduğunda tıpkı bir boş levha gibi olduğunu savunan John Locke’un atladığı bir şey vardı, o da  içinde seri katilliği bile gizleyen genlerimiz.

Kim bilir belki de genlerimizde daha ne cevherler saklıdır…

Kaynak ve İzlence:

  1.  https://www.popsci.com/can-your-genes-make-you-kill
  2. https://saglikliolalim.com/mao-a-geni-ve-bu-gene-sahip-oldugunuzda-yapmaniz-gerekenler/
  3. https://law.justia.com/cases/tennessee/court-of-criminal-appeals/2011/e2010-01906-cca-r3-cd.html