Kendinizi bir polis olarak hayal edin. Evinin kapısında boğazından kesilerek öldürülmüş bir kadın cesedine rastladınız. Deliller arasında kanlı bir eldiven var ve eldivenin diğer teki kadının eski kocasının evinde bulundu. Ne düşünürdünüz? Kimi suçlu bulurdunuz? Siz, bu eski kocayı serbest bırakır mıydınız?

Akıl Almaz Cinayet Senaryosunun Detayları

Senaryonun baş kahramanları 70’li yılların Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson ve ikinci eşi Nicole Brown.

Cinayet

O.J. Simpson 1947 yılında San Francisco’da dünyaya geldi. İyi bir çocukluk geçirmeyen O.J. Simpson, anne ve babasının boşanmasının ardından sokak çetelerine katıldı. Başı belaya girse de O.J hep şanslı bir çocuktu. En büyük şansı da çok iyi oynadığı Amerikan futboluydu.

Galileo Lisesi’nde şansı döndü ve yıldızı parlamaya başladı. NCAA’ler için notları yeterli olmadığından bir sezon San Francisco Şehir Koleji’nde oynadıktan sonra USC Trojans Üniversitesi’nden burs kazandı ve futbol tarihinin en efsanevi kariyerlerinden birine imza attı. Bu başarılarının ardından Amerikan halkı tarafından tanındı ve Amerikan futbolundaki ünü giderek arttı. Ta ki sakatlanıncaya kadar…

1977’de geçirdiği sakatlığın ardından Amerikan futbolu kariyerine son vererek Hollywood yıldızları arasına ismini yazdırdı. Birçok dizi, film ve reklamda güzel gülüşü ile insanları etkisi altına aldı.

Katil

O.J. Simpson’un iyi bir iş hayatı olmasına rağmen karmaşık bir aşk hayatı vardı. 1967’de evlendiği eşiyle 12 sene evli kaldı ve bu evlilikten üç çocuğu oldu. 1977 yılında ise bir gece kulübünde tanıştığı Nicole Brown ile ilk eşinden boşanmadan bir ilişkiye başladı. Eşinden boşandıktan birkaç yıl sonra, 1985 yılında, Nicole Brown ile evlendi ve iki çocuğu oldu ancak bu evliliğinde de işler iyi gitmedi. Aile içi yaşanan sorunlar sebebiyle karısı Nicole’e 1992 yılında boşanma davası açtı.

Sonuçlanamayan Cinayet

O.J. ve Nicole’ün boşanmasından iki yıl sonra, 12 Haziran 1994 yılında, Nicole kapısının önünde arkadaşı Ron Goldman ile ölü bulundu. Nicole Brown’un boğazı kesilmiş ve arkadaşı Ron Goldman birçok yerinden bıçaklanmıştı.

Cinayet

Polisler eski eşinin ölüm haberi vermek için O.J. Simpson’un evine gitti ancak işler daha da karıştı. Olay yerinde bulunan kanlı eldivenin diğer teki O.J.’nin evindeydi. Savcılık kararı ile 17 Haziran’da O.J. için tutuklama kararı çıktı ancak O.J. Simpson ortadan kayboldu. Polisler, O.J.’nin kaçtığını düşünerek yerini bulmak için telefonunu takibe aldı ve eski takım arkadaşı A.C. Cowlings ile birlikte Los Angeles otobanında olduğu tespit edildi. O.J.’nin elinde ayrıca bir de silah vardı. Ekipler hemen yola çıktı ve tarihin en unutulmaz kovalamacası tüm ABD kanallarında canlı yayınlandı. Bu arada üst köprülerde özellikle siyahi Amerikalılar toplanıp o zamanlar ülkenin belki de en ünlü siyahi ikonuna, her ne kadar vahşi iki cinayet gerçekleştirmiş olsa da destek vermekteydi.

Deliller

  • O.J. Simpson’a ait olan ford marka aracın kapı kolunda bulunan kan
  • Cinayetin işlendiği evin bahçesinde bulunan ve O.J. Simpson’a ait olduğu iddia edilen el yapımı Bruno Magli ayakkabının izleri
  • Hem cinayetin işlendiği evin bahçesinde hem de O.J. Simpson’un evinin bahçesinde bulunan ve O.J.’e ait olduğu iddia edilen Aris İsotoner marka kanlı eldivenler
  • O.J. Simpson’un DNA özellikleriyle eşleşen ve cesetlerin bulunduğu bahçedeki kanlı ayakkabı izlerinin yanında olan üç damla kan
  • O.J. Simpson’un hiçbir zaman açıklayamadığı sol elinin küçük parmağındaki kesik
  • Nicole’e ait olan kanın O.J.’nin yatak odasında yerdeki siyah erkek çorabının bir tekinde bulunması

Evet, bu kadar çok delil vardı fakat O.J. Simpson delil yetersizliğinden dolayı serbest bırakıldı. Tek cezası Nicole’ün ailesine 33 Milyon dolar ödemek oldu.

O.J. Nasıl Kurtuldu?

  • Nicole’ün boğazı kesilmiş ve Ron bıçaklanmıştı ama O.J.’nin üzerinde (çorabı hariç) kan lekesi yoktu.
  • Bu cinayeti araştıran Furhman ırkçı (!) ilan edildi.
  • O.J’nin ve Nicole’ün evinde bulunan eldivenler O.J’nin eline küçük geliyordu.
  • Polisler, cinayetin işlendiği evdeki hiçbir nesneye dokunmadıklarını iddia etmişlerdi ancak olay yeri inceleme ekipleri tarafından çekilen fotoğraflarda delil olarak kullanılabilecek birçok nesne her fotoğrafta farklı yerdeydi. Yani polisler açık açık yalan söylemişlerdi.
Katil Mi Değil Mi? 1

Tüm bunlara rağmen o tarihlerde tutuklanmayan Simpson, 2008 yılında silahlı soygun ve adam kaçırma suçlarından içeri alındı. 33 yıllık hapis cezasının 9. yılında şartlı tahliye edildi. Olay American Crime Story’nin 1. sezonunda detaylıca hikâyeleştirildi. Dilerseniz izleyebilirsiniz.

Bu hikayeden herkes farklı bir sonuç çıkarır. Benim çıkardığım sonuç ise adaletin satılık olduğudur. Siz de çıkardığınız sonuçları yorumlara yazabilirsiniz.

Editör: Berfincan Doğan

O.J.’nin Kovalama Videosu

Kaynaklar: 1, 2, 3