Hayatınızı değiştiren, sizde büyük etki ve iz bırakan olayları düşünün. Eminim ki bunların büyük kısmı siz farkında olmasanız bile birdenbire meydana gelmemiştir. Bir nedensellik bağı içinde, olaylar zinciri halinde ortaya çıkmışlardır… Belki sizin, ortaya çıkarabilecekleri sonuçların hiç farkında olmadığınız eylemleriniz veya bir kelebek kadar küçük bir etken sayesinde?

kelebek etkisi

Neden “Kelebek” Etkisi?

Edward Lorenz, 1963 yılında hava durumuyla ilgili bir hesaplama yaparken bu etkiyi keşfetti.  Yaptığı hesaplamada, aralarında binde bir oranında fark olan iki sayıyı kullandı ve ortaya çıkan fark şaşılacak ölçüde büyüktü. Buradaki oran, bir kelebeğin kanat çırpmasıyla oluşan rüzgarla aynı oranı temsil ediyordu. Yani Lorenz, çok küçük değişimlerin çok farklı olasılıklara yol açabileceğini keşfetmişti. Hatta hava durumu üzerinden genelleme yaparak, tahminlerin ancak kısa vadede geçerli olabileceği kanısına varıyor. Düşünceleri de şöyle özetliyor: “Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması ABD’de bir fırtınaya, dünyada bir kasırgaya sebep olabilir.” Kelebek etkisin kavramının perde arkası işte bu şekilde…

kelebek etkisi

Hafife Almayın!

Somut örnekten ve kavramın perde arkasından da anlaşılabileceği üzere, bir kelebeğin kanat çırpışını bile hafife almayın. Bu örnekte sonuç bir kaosu ifade etse de biz bu olguyu ilham kaynağı olarak ele alabiliriz. Bir kelebek bir yerlerde bir afete sebep oluyorsa, başımıza gelen küçük bir olay bizim hayatımızı nerelere getirebilir… Ama biz çoğu zaman küçük adımları, hareketleri hafife alırız. Küçük şeylerin güzel şeylere de karmaşaya da yol açabileceği ihtimalini gözden çıkarıyoruz. Bunun sonuncunda hayatta bazı güzellikleri ıskalamış veya kötü gidebilecek şeylere karşı koruma duvarımızı kaybetmiş olabiliyoruz. Bu yüzden eylemlerinizi ne olursa olsun hafife almayın ve kelebek etkisini görmezden gelmeyin. Az çok demeyin, aklınızdakileri ertelemeyin, harekete geçin! Ufak bir adımınız sizi tahmin edemeyeceğiniz yollara çıkarabilir.

Kaynak

1