Merhaba arkadaşlar. 2 haftalık bir aranın ardından tekrar beraberiz. Kelimelerin Yolculuğu adıyla başlattığımız bu serinin ikinci hikayesine geçmeden önce ilk yazımızdan biraz dem vuralım istiyoruz.

Hatırlarsanız Eski Türklerde yer ve yön kavramlarından bahsetmiştik. Onlar Batı’ya ak, Doğu’ya yeşil, Güney’e kızıl, Kuzey’e ise kara demekteydiler. Bu adlandırma sadece etrafımızdaki denizleri değil daha başka şeyleri de etkilemiştir. Hakkında çeşitli rivayetler olması ile birlikte Yeşilırmak ve Kızılırmak da bu etkiden nasibini alanlar arasındadır. Bunun yanında tarihteki Akkoyunlu ve Karakoyunlu devletleri de adlarını sürülerindeki koyunların renginden almamıştır. Şimdi gelin ilk yazımıza kısa bir özet ve ek bilgi mahiyetindeki girişimizi sonlandırıp yeni hikayemize geçelim.

Karganın Kelime Kökeni

Bugünkü hikaye konumuz bir hayvan: Karga. Okuyucu yine aynı şekilde şu sorunun cevabını düşünerek başlarsa çok seviniriz. Siyah tüyleri, çirkin sesi ve mitlere konu olacak derecedeki gizemi ile varlık gösteren bu canlıya neden karga diyoruz? Süre doldu, devam. Bu kelime bize Arapça’dan geçmiştir. Arapça ”Gurab” kelimesini almış ”karga” haline getirmişiz.

Tamam iyi hoş da dostlar, gurab ne demek? Gurab da ”garip” kökünden gelen bir kelimedir. Garip, ilginç ve tuhaf anlamlarına geldiği gibi acınası, zavallı ve buraya dikkat buyuralım, gurbette olan anlamlarına da gelir. Gurbette olan diyoruz neden? Çünkü gurbette olan evinde değildir ve evinde olmayan da rahat olmayan, acınasıdır. İşte bu da böyle bir hayvandır. Yine de öyle karga deyip geçilecek bir hayvan değil tabi. Kendileri, kuşlar aleminin en akıllısı olup balina ve maymunla da aşık atabilecek bir hayvandır. Fakat, akıl gönüle hükmedemediğinden olsa gerek az biraz düşüncesiz ve hayırsızdır. Evden bir çıktı mı çıkış o çıkış, gittiği yerden geri dönmez, her daim gurbettedir. Öyle bayramda seyranda da aramaz.

karga

O zaman biz de kendilerini hikayesine koyup kıssadan hisse hemen bitirelim; Nuh Tufanını bilirsiniz. -Nuh yelken açtıktan bir süre sonra bir güvercin gönderir. Bir müddet sonra ise güvercin bir zeytin dalı ile çıkagelir- Evet arkadaşlar acı gerçek şu ki Nuh önce bir karga göndermiştir. Fakat karayı bulan karga, alem adamı olmuş, Nuh’u unutmuş, geri dönmemiştir. Kargayı buradan esefle kınıyor, güvercine ise sevgilerimizi sunuyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Kaynakça: 1