Birçoğumuz hayatımız boyunca ebeveynlerimizden, öğretmenlerimizden ve müdürlerimizden izin istemek zorunda kaldık. Günlük hayatımızda izin istemek bir kuralmış gibi görünüyor fakat bu durum kişisel hayatımızı ve mutluluğumuzu etkilemeye başladığında ne olacak?

Dışarı çıkmak, yeni bir hobi edinmek, bir iş planını başlatmak veya modaya uygun seçimler yapmak için karar verirken arkadaşlarımıza ve sevdiklerimize gereksinim duyuyoruz. Bunlar sonucu aldığımız kararlar da bazen sanki kendi isteklerimize yer vermekten çok tüm bunları kabullenmek gibi görünüyor.

Gerçek şu ki: Onay almamız gereken tek kişi kendimiziz.

Kendimize bir şeyler yapmak ve hissetmek için izin vermek, istediğimiz şeyi gerçekleştirebilmenin kapısını açan bir anahtar olabilir. Tüm potansiyelimizi ortaya çıkarmak söz konusu olduğunda, ne istediğimizi bulmak için bir adım geri atmak veya başkalarından izin istemek yerine, kendimize izin vererek tüm potansiyelimizi ortaya çıkartabiliriz.

Kendine izin vermek söz konusu olduğunda, bunu hayatının birçok farklı alanında yapabilirsin.

1- Günlük ihtiyaç ve isteklerini yerine getirmek için kendine izin ver.

izin

İster yeni bir saç modeli deneyecek ol, ister bir blog açacak, istersen de bir tatile çıkacak ol. Tüm bunlar için ne zaman “hayır” diyeceğine sen karar ver. Düzenli olarak kendine yeşil ışık yakan bir kişi olmak önemlidir.

2- Başarısız Olmak İçin Kendine İzin Ver.

izin

Çoğu zaman, kendimize dair endişelerimiz başarısızlık korkumuzdan kaynaklanır. Sağlıklı bir şekilde risk almak ilerleyebilmek için gereklidir ve başarısızlık gitmek istediğimiz yere gitmemize yardımcı olacaktır. Kusurlarına izin ver göreceksin ki hayal ettiğinden daha fazlası sana gelecek.

3- Mutlu ve Üzgün Olmak İçin Kendine İzin Ver.

izin

İyi bir şey yaptığında bunu kutla, başkalarından övgü kabul et ve onlarla iyi haberlerini paylaş. Diğer taraftan kendini çok iyi hissetmediğin zamanlarda da bunu bir sorun olarak görme, duygularını düşün ve neden bu şekilde hissettiğini anlamaya çalış. İnsanız bu yüzden değişik duygular kaçınılmaz. Hiç kimse 7/24 kendini mutlu hissetmez, aynı zamanda hem üzgün hem de mutlu hissedebilirsin. Unutma ki, duygularla savaşmak, onları kabul etmekten daha yorucu, bu yüzden tüm bunlara değmez.

4- Büyük Hayaller Kurmak ve Hedefini Yüksek Tutmak İçin Kendine İzin Ver.

izin

Bu, sevdiğin şeyler için yaşamak anlamına gelir; böylece başkalarının olmanı düşündüğü kişi değil olmak istediğin kişi olabilirsin. Başkalarının “yüksek” olarak kabul edebileceği hedeflere sahip olmanın yanlış bir tarafı yok. Eğer yüksek bir hedefin yoksa tüm potansiyelini nasıl fark edeceksin?

Neler yapabileceğini görmek için kendine izin vermek, kendine yapabileceğin en değerli şeylerdendir.

5- Kendine İzin Belgesi Oluştur.

izin

Kendine izin vermenin önemini arttırmaya yardımcı olmak için fiziksel bir hatırlatıcı oluştur. Buna bugün bir post-it’e not yazarak başlayabilirsin. “Kendime izin veriyorum: _____________

Notları yazdıktan sonra, aynaya veya not defterin gibi direkt gözüne çarpabilecek yerlere yapıştır. Kendimize izin vermek, hepimizin taşıdığı kendimizi sınırlayan kısıtlayıcılara meydan okumamıza izin verir ve hak ettiğimiz şeylere doğru gidebilmek için bize yardımcı olur.

Kaynak: https://www.success.com/give-yourself-permission-to-make-decisions/