Herkes kültür ve sanat konusunda kendini geliştirmek ister. Özellikle de üniversiteye başlarken herkesin bu konuda planları vardır. Bu girişimlerin çoğunlukla başlangıçları güzel sonları ise hızlı olur. Peki herhangi bir konuda yetkin olmak veya bunu hobi olarak geliştirmek için neler yapmalıyız? Onlardan bahsedelim.Kültür sanat

1-Şehrinizi Tanımalısınız

Üniversite için gittiğiniz şehri veya hali hazırda yaşadığınız şehri bir keşfe çıkın. Bakın etrafınızda ne gibi etkinlikler oluyor, ne gibi kurslar mevcut. Bunları araştırdıktan sonra en az haftada bir kez o kursa ya da etkinliğe vakit ayırın. Özellikle bilet satan sitelerde etkinliklere bakabilir ve online bilet alabilirsiniz.

2-Youtube’u Kullanmalısınız

Günümüz teknolojileri ile artık bazı hobileri edinmek çok daha kolay. Youtube’da resim kursları veren kanallardan dikiş nakış kursu veren kanallara kadar birçok çeşit mevcut. Belki profesyonellik anlamında sizi tatmin etmez ama yeni bir başlangıç için sizi idare edecektir. Aynı zamanda para vermeden o konuyla ilgileniyor musunuz ilgilenmiyor musunuz onu da denemiş olursunuz.

Boyalara bulanmış fırça

3- Sanat Hakkında Okumalar Yapmalısınız

Sanat hakkında bir dergiye abone olun ya da aktif yazı yazan bir siteden haftalık bilgiler edinin. Sanatı uygulamak kadar o sanat dalıyla ilgilenmek ve okumak da sizi bir hayli geliştirecektir.

Wolfgang Mozart ünlü bestelerini nasıl yapmış, yaparken hangi metotları kullanmış, Salvador Dali ünlü esirinde hangi renklerden yararlanmış, bu eserde neler anlatmış bunun gibi bilgileri bu konuda profesyonellerin kaleminden ve farklı açılardan okuyun. Kim bilir belki bu bilgiler toplanıp sizin eserinizde bambaşka hallere dönüşecek?

4-Farklı Şehirler Ziyaret Etmelisiniz

En yakınlarınızdan başlayarak başka şehirleri ziyaret edin. Oranın yerel müziklerini dinleyin, halk hikayelerinden yararlanın, mimarisini izleyin, halı dokumalarına dokunun. İmkanınız varsa eğer sanatı yaşayan Avrupa şehirlerini de görmenizi öneririm. Farklı şehirler insana anılar bırakmasının yanı sıra sizi farklı açılardan düşünmeye ve yorumlamaya iter. 

Farklı şehirleri gezin

5-Bunları Düzenli Yapmalısınız

Kursa gidiyorsanız düzenli gidin, tiyatroyla ilgileniyorsanız haftada bir gitmeye çalışın, ilgilendiğiniz konu hakkında en az bir yazı okumaya gayret edin. Bunları yaptıktan sonra zaten hem ilgilendiğiniz alanın güzel yanlarıyla tanışacaksınız hem de sanatın size kattıklarına şaşıracaksınız.