İçinde bulunduğumuz 2020 yılında, dünyamız birden fazla felaketle karşılaştı. Sanırım gelecek yıllarda hiçbirimiz bu yılı iyi hatırlayamayacağız, ne yazık ki. Özellikle koronavirüs salgını sebebiyle geçtiğimiz bu zorlu süreçte hepimizin ihtiyacı olan en önemli şey mutlu olmak. Her yıl Birleşmiş Milletler tarafından yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan Dünya Mutluluk Raporu’ndan 2020’nin en mutlu ülkeleri ve şehirleri ile en mutsuz ülkeleri ile şehirlerini paylaşacağım sizlerle.

2020 Dünya Mutluluk Raporu, 156 ülkeyi vatandaşlarının kendi yaşamlarını değerlendirme şekillerine dayanarak kendilerini ne kadar mutlu hissettiklerine göre sıralamıştır. Birleşmiş Milletler, bu raporun hazırlanma amacının insanları neyin mutlu ettiğini daha iyi anlamak ve böylece vatandaşlarının refahını teşvik etmek isteyen politikacılara kaynak sunmak olduğunu söylüyor. Rapora göre insanların refah seviyeleri ve kendilerini mutlu hissetme nedenleri; iyi bir sosyal çevre, kendini güvende hissetme duygusu, kamu kurumlarına güven, güvenli bir ortam ve sağlıklı yaşamdır.

2012’de ilk kez yayımlanan bu raporda her zaman ilk sıraları İskandinav ülkeleri almıştır. Finlandiya üst üste üçüncü kez dünyanın en mutlu ülkesi olurken, 156 ülke arasında en alt sırada Afganistan yer almıştır.

Mutlu
Helsinki, Finlandiya

En Mutlu 10 Ülke

 1. Finlandiya
 2. Danimarka
 3. İsviçre
 4. İzlanda
 5. Norveç
 6. Hollanda
 7. İsveç
 8. Yeni Zelanda
 9. Avusturya
 10. Lüksemburg

En Mutlu 10 Şehir

 1. Helsinki, Finlandiya
 2. Aarhus, Danimarka
 3. Wellington, Yeni Zelanda
 4. Zürih, İsviçre
 5. Kopenhag, Danimarka
 6. Bergen, Norveç
 7. Oslo, Norveç
 8. Tel Aviv, İsrail
 9. Stockholm, İsveç
 10. Brisbane, Avustralya
Mutlu
Kabil, Afganistan

En Mutsuz 10 Ülke

 1. Afganistan
 2. Güney Sudan
 3. Zimbabwe
 4. Ruanda
 5. Orta Afrika Cumhuriyeti
 6. Tanzanya
 7. Botswana
 8. Yemen
 9. Malawi
 10. Hindistan

En Mutsuz 10 Şehir

 1. Kabil, Afganistan
 2. Sanaa, Yemen
 3. Gazze, Filistin
 4. Port-au-Prince, Haiti
 5. Juba, Güney Sudan
 6. Dar es Salaam, Tanzanya
 7. Delhi, Hindistan
 8. Maseru, Lesotho
 9. Bangui, Orta Afrika Cumhuriyeti
 10. Kahire, Mısır
Mutlu
İstanbul

Türkiye’nin Mutluluk Sıralaması

Türkiye, geçen yılın raporunda 79. sıradayken, bu yıl 14 sıra gerileyerek 156 ülke arasında 93. sırada yerini almıştır. İnsanların bugünkü yaşamlarını değerlendirmesine göre hazırlanan bu listede Türkiye’den üç şehir yer alıyor: Ankara 96, İstanbul 115, İzmir ise 133. mutluluk sıralamasında.

Mutlu

Finlandiya’nın Mutluluk Sebepleri

En mutlu ülke olan Finlandiya 5,518 milyon nüfusa sahip. Finlandiya’daki alkol bağımlılığı ve intihar oranlarının yüksekliği uzun yıllar, ülkenin kuzeyinde uzun ve karanlık geçen kış günleriyle ilişkilendiriliyordu. Ancak kamuoyunda bu konuda uzun yıllar yürütülen çalışmalar sayesinde bu oranlar yarı yarıya düşürüldü.

Finlandiyalılar; yüksek yaşam standardının, güvenlik ve kamu hizmetlerinin tadını çıkarıyor. Finlandiya OECD ülkeleri arasında yoksulluk ve eşitsizliğin en düşük olduğu ülkelerden de biri. 

Hollanda Mutluluk Yetkilisi

Mutlu

Hollanda’nın Schagen kenti belediyesi çok özel bir bölüme sahip: Mutluluk bölümü. Bu bölümün başkanı Jan Steven van Dijk’in görevi, kent sakinlerini mutlu etmenin yollarını bulmak. Kentte yapılacak her değişiklikte halkın görüşü alınıyor ve mutlu olsunlar diye onlara ekecek arazi de veriliyor. Halka yapılan ankette, mutluluk sebepleri yalnız olmamaları, kendilerini güvende hissetmeleri ve bir nüfuza sahip olmaları.

Kaynakça: 1, 2, 3, 4

Editör: Cansu Köse