Salep hepimizin sevdiği, kış aylarında adından sıkça bahsettiren sıcak bir içecek. Peki sizce salep hakkında her şeyi biliyor muyuz?

Salep Nasıl Elde Edilir?

Salep orkide ailesinden bazı cinslerdeki bitkilerin toprak altı yumrularından elde ediliyor. Ülkemizde salep yapımında kullanılan orkide cinsleri ise Orchis, Ophyrus ve Serapias. Toplanan yumrular belirli işlemlerden geçirildikten sonra dövülerek toz haline getirilir. Bu toz, sütle karıştırdığımız salep tozudur.

salep

Salep Adının Tarihçesi

Salep sözcüğü Arapça’dan dilimize geçmiş bir sözcüktür ve ilk kez 1421 yılında Yadigar-ı İbni Şerif tarafından kullanılmıştır. Daha sonrasında ise çeşitli eserlerde bu kelimeye yer verilmiştir.
Günümüzde ise salep kelimesinin telaffuzu insandan insana değişmektedir. Sahlep, salep, sa:lep gibi. TDK ise yazılışı için salep, telaffuzu için ise sa:lep olarak yayınlamaktadır.

salep

Salep Hakkında

-Dioscorides’in “Materia Medica” eserinde salep hakkında ilginç bir bilgiden söz edilmiş. Söz konusu eserde salepin elde edildiği orkidenin küçük çiçeğini yiyen kişinin kız çocuk sahibi olacağını büyük çiçeğini yiyen kişinin ise oğlan çocuk sahibi olacağından bahsedilmektedir.

-İbn-i Sina’nın Kanun eserinde salep ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir.

-Salep, Osmanlı padişahları için yapılan macunlarda bulunurmuş. Tutulan kayıtlarda salep ismine rastlanılmış.

-Salep Maraş’ın meşhur dondurmasının içerisinde de bulunmaktadır.

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önce bulunan salep, tıp, ticaret, gıda ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Osmanlı yıllarından bu yana kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olmuştur.

Kaynakça:

123