Kitapların dizilere ve filmlere ilham olduğu örneklere sıkça rastlarız. Hatta bu konu çokça tartışma konusu olur: Kitabı mı yoksa dizisi/filmi mi? Bugün bu konuya biraz daha farklı açıdan bakacağız. Kitabından ilham alınarak inşa edilen yapılar… Yazarın görüp ilham aldığı, kitabında da yer verdiği mekanlar oldukça olasıyken tam tersi durum pek de mümkün değildir sanki, değil mi?

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

ilham

Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi adlı romanında Kemal ve Füsun’un aşkını anlatır. Öncesinde kısa ve gizli bir ilişkinin uzun sürecek bir takıntıya dönüştüğünü görürüz. Öyle ki Kemal, Füsun’un dokunduğu veya ufak olsa bir önem taşıdığını düşündüğü her şeyi toplamaya başlar. Bir zaman sonra Kemal, Füsun’un oturduğu evi satın alacak ve içini topladığı bu eşyalarla doldurmaya başlayıp evin yavaş yavaş bir müzeye dönüşmesine yol açacaktır.

ilham

Çukurcuma’da Orhan Pamuk tarafından açılan yine kitapla aynı ada sahip müze, her detayının incelikle işlendiği, yılların birikiminin bir eseridir. Füsun’un içtiği 4213 sigara izmaritinin yer aldığı duvar şüphesiz müzenin en dikkat çekici ayrıntılarındandır. Kitabı okuyan okurlar müzeye kitaplarının son sayfalarının birinde yer alan biletle müzeye giriş yapabilmektedir.

ilham

2012 yılında açılan bu müze, 2014 yılında Avrupa Yılın Müzesi ödülünü almıştır.

Şato – Franz Kafka

ilham

Franz Kafka’nın öldükten sonra yayımlanan romanlarından biri olan Şato’dan ilham alan bu yapının ismi olan ‘’El Castell’’ Katalancada ‘’Şato’’ anlamına gelmektedir.

ilham

Mimar Ricardo Bofill tarafından 1968 yılında Barselona’da inşa edilen bina, Franz Kafka’nın Şato adlı bu romanına bir göndermedir. Geçitleriyle, kübik çıkıntılarıyla, karmaşık mimarisiyle adeta Şato’da hissettiren bir yapı olduğu oldukça açık.

Görünmez Kentler – Italo Calvino

Italo Calvino’nun Marco Polo tarafından keşfedilen görünmez şehirleriyle ilgili yazdığı öykülerden oluşan Görünmez Kentler adlı kitabı, butik bir otelin mimarisine ilham vermiş bir diğer yapıdır. Kitap Marko Polo ile Kubilay Han’ın satranç oyunları esnasında gerçekleştirdikleri sohbetlerini konu alır. Sohbetler Marko Polo’nun gezileri üzerinedir. Anlatılan yerler, her birine bir kadın ismi verilmiş kurmaca kentlerdir.

ilham

Hotel Tres Sants adı verilmiş olan bu otel, Minorka adasında yer almaktadır. Mimar Fernando Pons Vidal ve İtalyan tasarımcı Chiara Fabiani’nin hayal güçlerinin ortak bir ürünüdür. Sekiz odalı olan Hotel Tres Sants her bir odası farklı bir kenti temsil edecek şekilde tasarlanmış.

Moby Dick – Herman Melville

ilham

Herman Melville’nin ünlü eseri Moby Dick’te, Yerli Amerikalıların evlerini inşa etmek için kıyıya vurulmuş balinaları kullanıyorlardı. Kıyıya oturmuş bu balina iskeletini bulduklarında, yerliler onu karaya çekip derileri büyük kemiklerin üzerine gererek hayvanı bir konuta dönüştürüyorlardı.

The House at Martha’s Vineyard, kitabın adada böylesine ilginç bir yapı oluşturan kabilenin anlatıldığı bu bölümden boyutlanmış gibi adeta. Kitabın bu bölümünden yola çıkarak yapılan evde yer alan parçalar da bir iskeletin parçalarını andırıyor.

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

ilham

Hollanda’nın Lelystad kendinde yer alan minimalist ev Villa Peet, diğer adıyla The Rabbit House, Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarında adlı eserinden ilham alınarak tasarlanmıştır.

ilham

Mimarlar, ‘mekansal bir deneyim yaratmak’ ve çeşitli tavşan yuvalarının ardında yeni dünyalar keşfetmenin mümkün olduğu fikrini vurgulamak istediklerini söylüyorlar.

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Minem Sena Kesen