Klasik müzik dinlemenin yararlı olduğunu belki daha önce de bir yerlerde duymuşsunuzdur. Bilimsel araştırmalara bakarsak durumun böyle olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Araştırmalara göre klasik müzik dinlemenin birçok fiziksel ve mental faydası var. Günümüzde, dinlenme miktarı olarak klasik müzik, diğer müzik türlerinin biraz arkasında kalmış gibi görünsede klasik müzik dinlemeyi ihmal etmemek akıllıca olacaktır. Değer verilmesi gereken bu müzik türünün bizler için yararlarını 5 maddede sizler için derledim.

1) Kan basıncını düşürüyor.

Klasik Müzik

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada katılımcılara pop, rap, tekno gibi farklı türlerde müzikler dinletiliyor ve diğer müzik türlerinin genellikle kan basıncını arttırırken klasik müziğin kan basıncını etkili bir şekilde azalttığını gözleniyor. Eğer kalp sağlığınıza değer veriyorsanız daha çok klasik müzik dinleyin ve damarlarınızdaki kanın daha rahat akıp gittiğini hissedin.

2) Stresi azaltıyor ve depresyonla savaşmanıza yardımcı oluyor.

Klasik Müzik

Akşam eve geldiniz ve kendinizi oldukça stresli mi hissediyorsunuz? Hemen sevdiğiniz bir klasik müzik eserini açın ve dinleyin. Yapılan bir araştırmaya göre hamileyken klasik müzik dinleyen kadınların hamilelik süreçlerini daha az stresle geçirdikleri gözlenmiş. Klasik müziğin kalp atışımızla benzer bir tempoda olmasının anksiyete ve depresyon gibi durumlardan çıkmamızı kolaylaştırdığı da bilim adamları tarafından söyleniyor.

3) Hafızayı güçlendiriyor.

Klasik Müzik

Hafızayı güçlendirmenin onlarca yolundan biri de Mozart dinlemek. Yapılan bir araştırmada, Mozart dinleyen insanlarda hafızayla bağlantılı olan beyin dalgalarında artış olduğu gözlenmiş. Eğer dün ne yediğinizi unutmak istemiyorsanız biraz Mozart dinlemek hiç de fena bir fikir değil.

4) Uyku sorunlarına iyi geliyor.

Klasik Müzik

Uyku problemleri günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından birisi. Siz de birkaç bölüm daha dizi izlerim uykum gelir diyenlerdenseniz daha sağlıklı ve etkili bir önerim var; klasik müzik dinlemek. Yapılan bir araştırmaya göre uyumadan önce 45 dakika klasik müzik dinlemek uyku kalitenizi oldukça arttırıyor.

5) Klasik Müzik Verimliliği arttırıyor.

Klasik Müzik

Hepimizin verimli çalışma konusunda zaman zaman çok zorlandığı dönemler oluyor. Özellikle hafta başlarında bu problemle daha çok karşı karşıya kalabiliyoruz. Klasik müzik dinlemek bu sorunu aşmada biraz da olsa yardımcı olabilir. Öyle ki Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, okuma salonunda çalan klasik müziğin, radyologların verimliliğini arttırdığını ortaya çıkardı.

Kaynakça:

1