Başlayınca yarım bırakılan, okuma hevesini insanın içinden söküp alan “dünya klasikleri” tabirini yemiş belli başlı kitaplar vardır. Ve bu kitaplar maalesef ki okulların ilk yıllarında öğrencilere zorla okutulan ve yeni yeni okuma alışkanlığı kazanmaya çalışan gençlerin kabusu olmuşlardır. Ben bu zorla okutulan kitapların henüz öğrencilerin okuması ve anlaması zor yaşta ellerine geçtiğini ve bu sebeple fayda alamadıklarını düşünüyorum. Ki bunun sebebi bazen de çeviri oluverir. Bu yazımla karşınıza kolay okunabilen ve okumaya heveslendiren 5 tane kitap önerisi ile geldim. Bu kitaplar göz açıp kapayana kadar bitirdiğim ve okurken çok keyif aldığım kitaplar oldu. Umarım bu kitaplar hayatınıza güzel katkılar sağlar. İyi okumalar dilerim!

5. Stefan Zweig – Satranç (77 Sayfa)

satraçn stefan zweig

“İnsan sabahtan akşama kadar bir şey olmasını bekler ve hiçbir şey olmaz. Bekleyip durur insan. Hiçbir şey olmaz. İnsan bekler, bekler, bekler, şakakları zonklayana dek düşünür, düşünür, düşünür. Hiçbir şey olmaz. İnsan yalnız kalır. Yalnız… Yalnız…”

Hayatındaki tek amacı kazanmak olan dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic rakip tanımaz derecede iyi bir satranç oyuncusudur. Gemi yolculuğu sırasında bir gün Dr. B. ile denk gelir ve satranç oynarlar. Ancak satranç Dr. B için sıradan bir oyundan ziyade hayatını değiştiren bir dönüm noktası olmuştur. Satranç, kurgusuyla daha önce okumadığınız bir kitap olmanın yanı sıra döneminde ki insanların bakış açılarını ve avrupa kültürünü çok güzel aktaran bir kitap. Zweig’in akıcı anlatımı ve ilginç karakterleri ile keyifli okumalar dilerim.

4. Franz Kafka – Dönüşüm (128 Sayfa)

franz kafka dönüşüm

“Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor.”

Gregor Samsa bir gün uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş bir halde bulur ve yataktan kalkana kadar bunun farkına varamaz. Kitapta, Gregor Samsa’nın böceğe dönüşmesiyle birlikte sosyal statü görevlerinden yoksun kalan bir insanın nasıl da ailesi ve sosyal çevresi tarafından dışlandığını okuyoruz. Sadece çıkarları için sizi yanınızda tutanlar size ihtiyacı olmayınca acımasızca bir böcekmişçesine sizi ezerler. Böcek metaforunu toplum üzerinden yorumlayan Franz Kafka’nın dönüşümü, insanlığın dönüşümünü anlatan başarılı bir kitap.

3. George Orwell – Hayvan Çiftliği (152 Sayfa)

hayvan çiftliği george orwell

“İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.”

Çiftlikte yaşayan hayvanlar, insanlar tarafından zulüm görmeye daha fazla dayanamayıp domuzların liderliğinde planlar yapıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. İlk başta her şey tam olması gerektiği gibidir, her hayvan gücünün yettiği kadar çalışır. Ancak, domuzlar ellerindeki ‘gücü’ fark edip kurallar koymaya başladıktan sonra işler değişir. Stalin döneminden sosyalizme ve bugün ki adalet anlayışına kadar gayet güzel göndermeler bulabileceğiniz Hayvan Çiftliği, karakterlerin gerçekliği ve sade diliyle okunması gereken kitaplar listesinde yer alıyor.

2. Goethe – Genç Werther’in Istırapları (145 Sayfa)

goethe genç wertherin ıstırapları

“Bazen aklım almıyor; onu yalnızca ben, hem de öylesine içten, öylesine dolu dolu severken, ondan başka hiçbir şey görmez, bilmezken, ondan başka hiçbir varlığım yokken, nasıl olur da onu bir başkası da sever, sevebilir?”

Kitap, genç Werther’in arkadaşı Willhelm’e yaşadığı olayları, hislerini anlattığı mektupları konu ediniyor. Mektuplarında Werther, yeni taşındığı kasabada birlikte çalıştığı Lotte’ye aşık olur ancak Lotte nişanlı bir kadındır. Bu aşk Werther için zamanla aşk olmaktan çıkıp bir saplantıya dönüşür ve mektuplarında yaşadığı duygu karmaşasını arkadaşına anlatır. İncecik ancak kolay bitmeyen, sindirerek okunması gereken bir kitap Genç Werther’in Istırapları. Yazarın bu kitabı naif karakterleri ve duyguyu okuyucuya aktarabilen akıcılığı ile keyifle okuyacağınız bir kitap olacaktır.

1. Dostoyevski – İnsancıklar (184 Sayfa)

dostoyevski insancıklar

“Ne kadar garip. Bir zamanlar bize kötü gelen, bizi kızdıran olaylar bile birer anıya dönüşünce bütün kötülüğünü kaybediyor.”

Yazarın ilk kitabı olan İnsancıklar, iki insanın birbirlerine yazdıkları mektuplardan oluşuyor.  Fakir bir adamın kimsesiz bir kız olan Varvara’ya olan aşkını, onu korumasını ve maddi açıdan kıza yardım etmekle kendi maddi durumunun daha da kötüleşmesini okuyoruz. Aynı zamanda dönemin Rusya’sının toplumsal ilişkilerini ve fakirlik-zenginlik kalıplarının insanlar üzerindeki etkileri çok güzel anlatılmış. Çaresizlik ve acıma üzerine kurulu bu kitap yazarın en nadide eserlerinden. İyi okumalar dilerim!

 

 

Not; Görsellerin büyük bir kısmı İnisiyasyon hesabımdan alınmıştır. Sayfa sayıları yayınevlerine göre değişiklik göstermektedir.