Bulunmaya alıştığımız, hissettirdiği rahatlık kolayımıza geldiği için terk edemediğimiz ama dışındakileri de merak ettiğimiz güvenli bölge: Konfor alanımız. Her konu için bir konfor alanınız olabilir; iş, ilişki, çevre… Rahatınız yerinde, ama rutin hale gelen döngüden bıkmışsınız bir yandan da. Tüm ihtiyaçlarınızın giderildiği lüks bir hapishane gibi düşünebilirsiniz, sonuçta bir hapishane 🙂 . Peki konfor alanınızın, sınırlarınızın dışındaki bölgede sizi neler bekliyor? Döngüyü neden ve nasıl kırmalısınız?

sınırları aşmak

Olgunlaşma Sürecinin Bir Parçası

Alıştığınız düzende pek risk almıyor, minimum eforla ortalama hatta giderek artan bir tatmin elde ediyoruz. Bu da yeterli gibi geliyor o an ama gelmeli mi cidden? Yoksa cesaretli mi olsak daha fazlası için? Risk almaktan, daha doğrusu başarısızlık ihtimalinden korkuyoruz. Büyümekten korkan, annesinin eteğine yapışan bir çocuk gibi o güvenli bölgeyi yani konfor alanımızı terk etmek istemiyoruz. Her şey stabil, risk yok denecek kadar ve bu bizi kısa vadede rahatlatıyor. Ama kendi ayaklarımızın üzerinde durmak, birey haline gelebilmek için anne kucağını terk etmemiz gerekiyorsa hayatı yaşamak için bazı riskleri almak, rahatımızı kaçırmak gerekiyor. Çünkü gelişimimizin ve doğamızın temelinde bu var zaten. Rahatımızı bozarak ve zorlanarak bir yerlere varmak hayatın dinamiğinin bir parçası. O zaman neden bunu doğal kabul edip hayatımızda uygulamıyoruz?

konfor alanı

Başarısızlık Korkusu: En Büyük Engel

Risk alma korkusunun temelinde başarısızlık korkusu yatıyor aslında. Ya daha kötüsü olursa, daha çok kaybedersem korkuları… Dengeyi kurmak ve risk gözetimi yapmak sizin bileceğiniz bir iş elbette, körü körüne risk almak çoğu zaman iyi bir fikir değildir. Ama gerekli riskleri alabilmeniz sonucunda elinizde en kötü ihtimal de deneyim, tecrübe kalmış olacaktır. En iyi ihtimal de ise başarı. Hayatı yaşadım diyebilmek için dışarı çıkıp onu yaşamalı ve iyi kötü demeden deneyim kazanmaya bakmalısınız. Kabuğumuzda kalarak ne kendimizi, ne hayatı tanıyabiliriz özellikle de düşlemekte olduğumuz hayatı. Bir soru sorun kendinize, “Neden başarısız olmaktan korkuyorum?”. Kendinizi bu noktada iyice tahlil edin ve belki de ilk adımı atın böylece. Sebeplerini bilerek korkularınızın üstüne gidin ve yüzleşerek kendinizin farkına varın. Öteki olmak, farklı olmak sizin korkunuz ise bunun üstüne gidin ve onların hafif  olduklarını görün. Sen olmak, farklı olmak demekse varsın olsun. Güvenli kalenizin dışındakileri keşfedeceğiniz, düşe kalka da olsa sonunda güzelliklere koşacağınız, kendiniz gibi bir hayat dileğiyle!