Latince kökenli bir kelime olan konsantrasyon, kök anlamı olarak net ve kesin demektir. Tek bir merkezi işaret eden kelimenin “tek amaçlılık” olarak tercüme edilmesi mümkündür. İnsanoğlunun beyni bir makine değildir, bilgisayar gibi birden fazla işi aynı zamanda yapması beklenemez. Zihni bu şekilde yormak yaşamımızda hem psikolojik hem de çevresel açıdan olumsuzluklar doğurabilir. Okuduğumuzu doğru anlayamayabiliriz, verilen bir işe odaklanamayabiliriz, konsantrasyonumuzu sağlayamadığımız için başarısız olabiliriz ve sağlımız her açıdan bozulabilir. Aslında temelde, tüm iç dünyamızın merkezinde konsantrasyon yer almaktadır. Konsantrasyon bozukluğunun üzerinde etkili olan psikolojik ve çevresel birçok faktör olabilir. Peki, konsantrasyonumuzu nasıl toplarız? Bu yazımızda sizlere bu konuda tavsiyeler vereceğiz.

KÖR BIÇAK İYİ KESMEZ.

Eleyin!

Zihninizi o an meşgul eden dış uyaranlardan arındırın, eleyin yani zihninizi boşaltın. Sadece bir işe odaklanın. Kendimden örnek verirsem; otobüse binerken bir sürü konu, fikir, yapmam gerekenler her şeyi düşünürüm. Bir gün yine aynı şekilde bir şey düşünürken durağa geldiğimi fark etmeyip maalesef ineceğim durakta inemedim. Ben asla başaramasam da bu ulaşım araçlarında uyumayı başaran arkadaşlar için de geçerlidir. Onların zihinleri de uyku ile meşguldür. Ve maalesef o inilecek durak kaçmış olur. Yapacağımız işe odaklanmak istiyorsak, kafamıza bir şapka geçirdiğimizi düşünmeliyiz. Böylece çevredeki dikkat çekecek faktörlerin etkisi azalır ve odaklanabilirsiniz. Birden fazla zihnimizi meşgul eden şeyleri eleyerek tek bir şeye odaklanmak daha faydalı olacaktır.

Konsantrasyonumuzu Nasıl Toplarız? 1

Uyku Düzeni

Uyku, genel olarak sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Dinç olan bir insanın konsantrasyonu daha iyi olur. Yorgun bir vücut, konsantrasyonun önünde önemli bir engeldir. Sağlıklı beslenme, spor ve düzenli uyku vücudu dinç kılacaktır. “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” Uyku problemleri yaşayan bireyler yaşamlarında önemli sağlık problemleriyle karşılaşabilirler. Bunlar da konsantrasyon bozukluğunun önünde önemli bir engeldir. Bundan dolayı, uyku problemleri yaşayan kişilerin daha kötü sonuçlar ile karşılaşmadan önce bir hekime görünmeleri iyi olacaktır.

Konsantrasyonumuzu Nasıl Toplarız? 2

Konsantrasyon İçin Molalar Vermek

Zihnimizi dinlendirmek için kısa kısa molalar vermek faydalı olacaktır. Yorgun bir zihni toplamak güçtür. Yapılan araştırmalar da göstermektedir ki, işine molalar vererek devam eden kişiler, hiç mola vermeden çalışanlardan daha başarılı bir iş ortaya koymaktadırlar. Bu molalarda temiz hava almak, kahve içmek ve zihin egzersizi yapmak faydalı olacaktır.

Konsantrasyonumuzu Nasıl Toplarız? 3

Zevk Almak

Bir işe başlarken konsantrasyon sağlamak için o işten zevk alınmalıdır. Bazen sevmediğimiz bir işi yapmamak için kasıtlı olarak odaklanmamamız mümkündür. Harvard Üniversitesinde psikolog Paul Seli, zihnin dağılması konusunda kasıtlı ve kazara dağılma ayrımı yapıyor. Kasıtlı olan bu konsantrasyon dağılmalarını önlemek için sıkıcı bulduğunuz işlerin, nasıl daha ilginç hale getirilebileceği düşünülmelidir. Sizde merak uyandıran bir işi daha çok yapmak ister ve daha çok odaklanırsınız.

konsantrasyon

Ortam

Bazı insanlar müzik dinleyerek ve televizyon izleyerek işlerini tamamlayabildiklerini söylerler. Fakat aslında zihinlerini yorduklarının farkında değildirler. İnsan beyni, dediğimiz gibi bir bilgisayar gibi tüm işleri aynı anda yapacak kadar bir güce sahip değildir. Zihnimizi zorlamak konsantrasyon açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Gürültüsüz, ferah ve temiz bir çalışma ortamı yaratmak konsantrasyon için iyi olacaktır.

Bunlarla beraber tabii ki de bir yandan bir işi yaptığımız sırada başka bir yandan farklı bir şey yapmak gerekebilir. Örneğin; derste hoca bir taraftan anlatırken siz bir taraftan not almak zorundasınızdır. Bunun gibi birçok örnek verilebilir. Bu gibi durumlarda konsantrasyon sağlamanız mümkün olmayacaktır, söylenenleri kaçırmış bile olabilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki bu normaldir. Konsantrasyon bütün üstün yeteneklerin temelidir. Umarım öneriler yardımcı olur ve verim alabilirsiniz. Eğer konsantrasyon açısından ciddi problemler yaşıyorsanız da bir hekime görünmenizde yarar vardır.

Kaynakça:

1, 2 , 3