Son yıllarda kansere yakalanan insan sayısının artması, DNA’sında bozukluklarla doğan çocuk sayısının artması…

DNA’yı etkileyebilecek derecede güçlü bir kimyasaldan söz ediyoruz. DNA’lar her geçen yıl değişime uğruyor ve sağlıksız doğan çocuk sayısı artıyor. Mutasyonlu DNA sayısı artıyor. Bunlara sebep olan birçok etken var elbette. Peki hayatımızın belki de her noktasına yerleşmiş, gizlenmiş olan TiO2 hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Size beyaz leblebiyle duvar boyasının ortak bir noktası var desem! Evet TiO2’den bahsediyorum…

Korkunç Beyazlık: Titanyum Dioksit 1

TiO2 (Titanyum dioksit) Nedir?

Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2‘dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Titanyum dioksit nanoteknolojide kullanılan üç ana maddeden bir tanesidir. Nanoteknolojik boyalarda ve bütün tıbbi ilaçlarda renklendirici ve koruyucu madde olarak titanyum dioksit kullanılmaktadır. Titanyum dioksit kimyasal kalıcı bir maddedir ve vücut tarafında asla parçalanamaz. DNA’yı etkiler ve değiştirir. Karıştığı maddeyi bölüp parçalayabilir. Hücrelerin yapısım değiştirerek işleyişini kontrol altına alabilecek güçte bir tehlikedir.

Işığı yansıtıcılık, beyazlık ve kapatıcılık gibi özelliklere sahip olmasından boya sanayinde ve beyazlaştırıcı, kalınlaştırıcı, güneş ışığını kesme özelliğine sahip kozmetiklerde kullanılmaktadırlar.

Titanyum dioksit nano kristalleri fotokataliz özellik göstermektedir. Fotokataliz ışık ile bazı reaksiyonların oluşmasını sağlayan maddedir. Yani vücutta temas ettiği organik parçacıkları yok ederek çalışmaktadır. Titanyum dioksit havada, suda ve çeşitli yüzeylerde organik maddeleri parçalayarak su ve karbondioksit oluşturur.  Kendini temizleyen boyalar ve kumaşlarda bu maddeden yapılmaktadır. Kumaşın veya boyanın yüzeyi titanyum dioksit kristalleriyle kaplanmaktadır böylece buralara temas eden organik maddeler parçalanarak leke temizlenmektedir.

Korkunç Beyazlık: Titanyum Dioksit 2

Titanyum Dioksit Zararları Nelerdir?

Araştırmalar TiO2 (titanium dioksit) nanoparçacıklarının DNA’da hem tek hem de çift iplikte kırılmaya yol açtığını, kromozomlara hasar verdiğini ve enflamasyona sebep olduğunu ortaya çıkardı. DNA ve kromozomlardaki hasarın kanser riskini arttırdığı zaten biliniyor. Araştırmalar fareler üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada farelerin içme sularına nanoparçacıklar (Tio2) verildi ve farelerde beş gün içerisinde genetik hasar gözlemlendi. Bu beş günlük deney insana uyarlandığında 1.6 senelik bir zamana denk düşmektedir.

Titanyum dioksit bir kez sisteme(vücuda) girdiğinde, vücut bunları dışarı atamadığı için farklı organlarda birikmeye başlar. Boyutları çok küçük olduğu için de hücreden hücreye, organdan organa geçebilir ve hücre içinde gerçekleşen mekanizmaları etkileyebilir. Titanyum dioksit oldukça büyük miktarlarda -yılda yaklaşık iki milyon ton olarak- üretilmektedir. Diş macunundan, boyalara, gıda boyalarına, vitaminlere kadar pek çok üründe bulunan TiO2 Schiestl’e göre, sebepsiz gözüken kanserlerin çoğunluğuna sebep olmaktadır. Özellikle Ama sprey halindeki güneş koruyucuları kullanıldığında bunları solunum yoluyla alma olasılığımız artmaktadır. Ayrıca kuvvetli nem tutucu olduğundan vücudun su dengesini bozmaktadırlar.

Korkunç Beyazlık: Titanyum Dioksit 3

Titanyum Dioksit Nelerde Var?

Kuruyemiş(beyaz leblebi…), beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabun, deterjanlar, kimyasal ilaçlar, vitaminler, şekerleme, karbonat, kabartma tozu, kahve kremaları, süt tozları gibi günlük hayatta sürekli kullandığımız yiyeceklerin yanı sıra deterjan, sıvı sabunlar, diş macunu, güneş kremi gibi kişisel bakım ve temizlik ürünlerine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Güneşin zararlı ışınları olan UVA ve UVB ışınlarını geçirmeyen titanyum dioksit bu özelliklerinden dolayı güneş kremlerinde beyazlatıcı ve kapatıcı özelliklerinden dolayı fondöten gibi kapatıcıların ve kozmetik ürünlerinin içerisinde de çoğunlukla kullanılmaktadır. Nanoteknolojik boyalarda koruyucu madde olarak kullanılan ve ilaç sanayinde koruyucu ve renklendirici amaçlı kullanılan kimyasal bir bileşendir.

Korkunç Beyazlık: Titanyum Dioksit 4

Uyarı: Alacağınız her gıda ve kozmetik ürününün içindekiler kısmını inceleyin ve E171′ i görürseniz bu Titanyumdioksit demektir. Yani durupbir düşünün derim..

E171: Renklendirici; diş macunu ve beyaz boyada pek çok ilaçta bazı peynir çeşitlerinde, krema ve soslarda kullanılır; kan, beyin ve bezlerde, lenf düğümleri ve akciğerde yüksek konsantrasyon oluşturabilir.

Amerika, Rusya, Norveç, Almanya ve diğer bazı ülkelerde yasaklandı. Fıransa geçtiğimiz yıl yasaklayacağını duyurdu. Bizim ülkemizinde en kısa zamanda yasaklama girişiminde bulunmasını umuyoruz.

kaynaklar:

https://www.evrensel.net/haber/195674/titanyum-dioksit-nanoparcaciklara-dikkat

https://www.zararlar.com/titanyum-dioksit-zararlari.html

Titanyum Dioksit Zararları ve Kullanım Alanları

http://www.gidaraporu.com/gida-maddelerinde-kullanilan-renklendiriciler_g.htm