2019’un son aylarında Çin’de ortaya çıkan ve bugün itibarıyla 158 ülkeye yayılmış olan korona virüsü, 12 Mart sonrası ülkemizde de görülmeye başladı. Devletin aldığı önlemlerle ilkokul, ortaokul ve liseler iki hafta, üniversiteler ise üç hafta süreyle tatil edildi. Bu tatil süresince evden çıkmamak toplum sağlığı için çok önemli.

“Peki bu tatili en verimli nasıl geçirebiliriz?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte sizin için derlediğim, tatili verimli geçirmenizi ve eğlenceli hale getirmenizi sağlayacak 7 harika öneri:

Kitaplıkta Bekleyen Kitapları Okumanın Tam Zamanı

Tatil ve korona

Günlük hayatınızda kitap okumaya vakit bulamadığını iddia edenlerdenseniz işte size harika bir fırsat! Bu üç haftayı kitaplığınızda biriken kitaplara harcayabilirsiniz, onlar bundan memnun olurlar. Çayınızı, kahvenizi alıp saatlerce kitap okumanın tam zamanı. Eğer elinizde kitap yoksa bu süreci sesli kitap uygulamalarını denemeye ayırabilirsiniz. Bazı uygulamaların 15 günlük deneme süreçleri oluyor. Bu da tatiliniz boyunca bu uygulamaları kullanabilirsiniz demek. Sesli kitap ilginizi çekmezse e-kitap sitelerini kullanabilirsiniz. Hatta biraz internette gezinirseniz kitapların pdf halinde bulunduğu arşivlere de ulaşabilirsiniz.

Bir Dergi Olsa Fena Olmazdı Diyenlere

Korona

Dergi okumayı sevenler için e-dergi uygulamaları bu zamanı değerlendirmek için güzel bir araç olacaktır. Bu uygulamalarda birçok dergiye erişebileceğinizden bu dönemde farklı dergileri keşfedebilir, kendinizi farklı alanların sularında yüzerken bulabilirsiniz. Ayrıca bilim dergisi sevenler için Tübitak bilim dergilerini online olarak açtı. Bilim Teknik ve Bilim Çocuk sevenler buradan dergilere erişebilir.

Netflix’te Diziler Ve Filmler Bizi Bekler

Korona'dan İzole Olduğumuz Şu Günlerde Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz? 1

Bu dönemi keyifli geçireceğiniz platformlardan biri de Netflix. Yarım bıraktığınız dizileri izlemenin tam zamanı. İçerisinde bulunan belgesellerle de birçok konuyu keşfedebilirsiniz. Patlamış mısır eşliğinde film geceleri yapabilirsiniz. Bunları yaparken İngilizce dinleme pratiği de yapmış oluruz. Bir taşla iki kuş vurmak diye işte tam da buna denir!

Evden Müze Gezebilirsiniz

Korona'dan İzole Olduğumuz Şu Günlerde Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz? 2

Şaka yapmıyorum. Evden online olarak ülkemizdeki ve dünyadaki birçok müzeyi gezebilirsiniz. Aşağıda online gezebileceğiniz müzeleri linkleri ile birlikte bulabilirsiniz.

Ayrıca Google Art&Culture sayfasına girerek birçok müze ve sergiyi daha gezebilirsiniz.

Siz Hiç Evden Konsere Gittiniz Mi?

Korona'dan İzole Olduğumuz Şu Günlerde Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz? 3

Gitmemiş olsanız bile bu tatil sürecinde evden konsere gidebilirsiniz. Berlin Filarmoni Orkestrası seyircili konserleri iptal olduğu için konserlerini internette yayınlamaya başladı. Buradan basit bir kayıtla bir ay boyunca yeni tüm canlı konserler ve site içerisindeki tüm arşive ücretsiz erişebilirsiniz.

Spora Başlamanın Tam Zamanı

Korona'dan İzole Olduğumuz Şu Günlerde Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz? 4

“Spora nasıl başlayabilirim? Evden çıkamıyoruz.” diyenler için evde yapabileceğiniz birçok spor mevcut. Youtube’da yürüyüş videolarını açabilir, videoyla birlikte evde yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca egzersiz hareketleri, sıkılaşma hareketleri, yoga ve pilates gibi sporlara başlayabilirsiniz. Bu üç hafta bu dönem için çok önemli. Düzenli olarak spora başlarsanız üç haftanın sonunda sporu hayatınızın bir parçası haline getirmiş olursunuz.

Yeni Bir Yetenek İçin Çalışın

Korona'dan İzole Olduğumuz Şu Günlerde Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz? 5

Bu süreyi bir yeteneğinizi geliştirmek için ya da yeni yetenekler elde etmek için değerlendirebilirsiniz. Bu yetenekler ile CV’niz daha güçlü hale gelecektir. Yeni şeyler öğrenmenin heyecanıyla vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Bu yetenekler için Udemy ve Youtube platformlarını kullanabilirsiniz.

Bu günler böyle sürmeyecek, hepsi geçip gidecektir. Tedbirimizi almalı, panik yapmamalı ve acil olmadıkça evden çıkmamalıyız. KreatifBiri ailesi olarak ülkemiz adına bu zorlu günleri en az zararla atlamayı diliyoruz.

Editör: Berfincan Doğan