Bildiğiniz üzere kimse kötü bir haberi karşısındakine söylemekten hoşlanmaz ve bunun için asla ideal bir zaman yoktur. Ancak Nörobilim Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; karşımızdaki kişi stresliyken kötü haberi söylemek, o kişinin bu durumu kabullenmesine yardımcı oluyor.

Kötü Haberin Doğru Zamanı Mı Olur?

Bu mantığa aykırı fikir belki de genellikle insanların yaşıtlarına göre olumsuz şeyleri yaşamakta daha az risk altında olduklarını düşünmelerinden kaynaklanıyor. “İyimserlik yanlılığı”, insanların kötü bir olayın kendilerine gelme ihtimalini hafife aldığını ve olumlu olayların olasılığını abarttıklarını ileri sürmektedir. Bazı durumlarda iyimserlik her zaman iyi bir şey değildir, insanları riskli kararlara karşı yönlendirebilir.

Haberi

Öte yandan stresin çok farklı bir etkisi vardır.

İnsanlar sakin olduklarında iyimserdir. Bu da onların gelecekleri hakkındaki kötü haberleri görmezden gelmelerini ve iyi haberleri hoş karşılanmalarını sağlar. Ancak, insanlar stresli olduklarında kötü haberleri daha bilinçli ve kabul ederek, çevrelerinde olup bitenlere bağlı olarak farklı bir şekilde sorunlara çözüm üretmeye odaklanırlar. Araştırmacılar bu iyimserlik ve stres arasında esnek bir şekilde değişme yeteneğinin “değişen çevresel taleplere sağlıklı ve uyarlanabilir bir cevap olabileceğini” söylüyorlar.

Deney Süreci

Araştırmanın sadece 35 kişi ile yapıldığını ve nispeten küçük çaplı olduğu belirtilmelidir. Kontrollü bir laboratuvar ortamında, araştırmacılar, katılımcıların yarısına görevden sonra topluma açık bir konuşma yapmaları gerektiğini söyleyerek stresli bir ortam oluşturmuşlardır.

Daha sonra katılımcıların stres seviyelerini ölçmek için onları bir makineye bağlamışlar ve ardından bir trafik kazası ya da kart sahtekarlığı kurbanı olma gibi olumsuz bir olayın onların başına gelme olasılığını tahmin etmeleri istenmiştir. Katılımcılara daha sonra bu olayları deneyimleme olasılıklarının çok daha düşük (iyi haberler) veya daha yüksek (kötü haberler) olduğu söylenmiş ve daha sonra yeni tahminler yapmaları istenmiştir.

Halka açık bir konuşma yapacakları söylenmemiş olanlar, iyi haberlere karşı, kötü haberlere göre daha hassasken stresli katılımcılar kötü haberleri yönlendirmede daha iyi hale geldi. Bu deney, çağrıları yapmadan önce ve sonra streslerini bildiren görevli itfaiyeciler için de tekrarlandı. Araştırmacılar benzer sonuçlar buldular. Bununla birlikte, bu sonuçlar duygu durum bozuklukları yaşayanlar için geçerli olmayabilir.

Haberi

Ve sorunuzu cevaplamak için: Kötü haberleri söylemek için “doğru zaman”a kadar beklemeyin. Daha ziyade, stresli veya yoğun zamanlar, bir kişinin yaklaşmakta olan engelleri kabul etmeye ve kişiyi daha iyi bir şekilde uyum sağlamaya hazır hale getirebilir.

Kaynak: 1