Teknolojiyle uzaktan veya yakından bir alakan var mı? O halde al sana mutlaka izlemen gereken bir dizi: Silicon Valley.

Genelde pek dizi film tavsiye etmeyi sevmiyorum çünkü zaten her biri hakkında yüzlerce yorum var ve çoğu biliniyor zaten. Fakat bu dizi çok kaliteli olmasına karşın pek de bilinmiyor. Bu yüzden gelin birlikte bakalım nasıl bir diziymiş.

En kısa haliyle Silikon Vadisi’nde çalışan bir mühendisin harikalar yaratan bir sıkıştırma algoritması bulmasıyla kendisinin ve arkadaşlarının başına gelenlere değiniyor. Dizinin türü ise düşünülenin aksine komedi, evet komedi ve bunu gerçekten başarıyla yapıyorlar. Her bölümü kendi işini kurmak ve yönetmek isteyenlere ders niteliğinde. Gelecekte hangi alanlarda iş var yazımda da belirttiğim gibi şu anki ve gelecekteki popüler alanlarda bilgi edinebiliyorsun.

Kreatif Dizi Önerisi: Silicon Valley 1

Kreativiteye katkısı var mı dersen, çokça var emin olabilirsin. Başta belirttiğim sıkıştırma algoritması, ilk başta klasik müzik sıkıştırmalarında kullanılıyor. Sonrasındaysa o kadar farklı ürünlere eviriliyor ki yeni bir internet oluşturmaya dahi gidiyor. Aradaki ürünlere çok fazla spoiler vermemek değinmiyorum ama kreatif biri olmak için mutlaka izlemen gereken diziler arasında yer alıyor.

Birkaç standart şeye de değinelim. Dizinin her bölümü 30 dakika sürmekte. Yayın hayatına 2014 yılında popüler dizilerle tanıdığımız HBO kanalıyla başladı. Yakın zamanda 4. sezon bitti. İlk sezon 8 bölüm sürmüş olsa da diğer sezonlar 10’ar bölümle devam etti. Dizi hala final yapmadı yani 5. sezonda da bizlerle olacak.

Aşağıdaki fragmana geçmeden önce belirtmeliyim ki dizi fazlaca argo kelimeler içermekte. Dikkat etmekte fayda var.

Paylaşarak, yorum yaparak bize destek olabilirsin. Daima mutlu, başarılı ve kreatif olman dileğiyle…