Son zamanların öne çıkan kavramlarından olan kreatif nedir? Şimdi ve gelecekte ne kadar önemli?

Her kavram gibi kreatif için de birden fazla tanım yapılıyor ama işin özünde yaratıcılığı olandemektir. Yaratıcılık nedir dersen de benim sevdiğim yalın bir tanım var:

Yaratıcılık, bildiğiniz iki şeyi bilmediğiniz bir şekilde birbirine bağlamaktır.’’
Leo Burnett

Yine işin özüne inecek olursak yeni bir şeyler inşa edenler kreatiftir diyebiliriz. Kulağa çok kolay bir şey gibi gelse de inanın bana öyle değil. Nasıl kreatif olunacağına ayrıca bir yazıda detaylı değineceğiz.

Kreatif Olmak Ne Kadar Önemli?

Kardeşim kreatif olana kadar sırada çok şey var diyebilirsin, ki günümüz şartlarında da kısmen haklısın. Şu an yaratıcılık o kadar da ön planda değil. Ama gittikçe zamanımızın en gerekli yetkinliklerinden oluyor. 2015’te çalışanlarda aranan yetkinliklerde 10. Sıradan kendine yer bulan kreatiflik (yaratıcılık) 2020’de 3. Sırada yer bulacak Dünya Ekonomi Forumu’na göre.

Kreatif-2020

Ayrıca sürekli bahsediyoruz yapay zekâ insanları işsiz bırakacak, vasıfsız insan sınıfları oluşacak diye. Evet oluşacak ama bizim o büyük sınıfta yer almamamız için kreatif olmamız şart. İnsanı yapay zekadan ayıracak ilk şeylerden biri kreatiflik olacak bu yüzden bizim de şimdiden kendimizi hazırlamamız lazım zira yapay zekâ katlanan bir hızla yükselişine devam ediyor.

Neden yaratıcı değil de kreatif?

Aslında biz burada TDK’yı baz aldık. İngilizce’deki “creative” kelimesinin tam karşılığı Türkçe’de kreatife denk geliyor. Bir de yaratıcı demek kültürümüzde biraz daha Tanrı/Allah ile ilişkilendirildiğinden yaratıcı normal bir kişiye demek bazen yanlış anlaşılabiliyor.