I-Doser, bildiğimiz diğer uyuşturucular gibi vücudumuza doğrudan somut olarak alınan bir uyuşturucu değildir. Ulaşımı diğer tüm uyuşturuculardan daha kolaydır ve yasal olarak hiçbir suç teşkil etmez. Peki I-doser nedir, nasıl kullanılır ve nasıl ulaşılır?

I-doser Nedir?

Evet başta da söylediğim gibi I-doser, bir tür uyuşturucudur. Kurucu şirket I-doser’ı “kulaktan alınan sanal uyuşturucu” olarak tanımlar. I-doser’ın numarası ses dalgalarıdır. Prensipte binaural dalgalarla beyne etki eden ve ses dalgalarıyla birlikte etkileri değişiklik gösteren bir ses uygulamasıdır.

Kulaktan Alınan Uyuşturucu: I-Doser 1

Binaural Ritm Nedir?

İlk kez 1839 yılında Heinrich Wilhelm Dove tarafından kullanılan Binaural ritm; her iki kulağa bilinçli bir şekilde, farklı frekanslarda ses uygulandığında elde edilen fizyolojik bir yanıttır. Örneğin; sağ kulağa 1000 Hertz sol kulağa 1010 Hertz dinletilir. Arada kalan 10 Hertz fark beynin belli bir noktasını uyarır ve o noktayı harekete geçirir. Bu uyarıların vücutta farklı etkileri bulunur. I-doser, bu uyarıların yarattığı farklı etkilerden yararlanarak oluşturulur.

I-doser

I-doser Etkisi

Etkisi dozun gücüne göre değişiklik gösterebilen I-doser’da dozların güçleri dört kategoride toplanmıştır:

 • Moderate(Orta)
 • Strong (Güçlü)
 • Very Strong (Çok Güçlü)
 • Very Very Strong (Çok çok güçlü)

I-doserların etki mekanizmalarına göre çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar:

 • Lucid Dream: Bu doz etkisi ile rüyalar kontrol altına alınabilir.
 • LSD Dozu: Güçlü açık göz halüsinasyonlar görmek için kullanılır.
 • Sleep Angel: Uyku sorunu çekenler için kullanılması önerilen dozdur.
 • Tranquil Dozu: Türkçesi “ruh okşayıcı” olarak geçen bu dozun, ruha etki ettiği belirtilir.
 • Anestezi Dozu: Ağrı kesici olarak kullanılır.
 • Gate of Hates: Dinleyiciye ölüm ve panik duygusu verir.
 • Quick Happy: Mutlu edici olarak kullanılan dozdur.

Forumlarda yapılan yorumlara göre, ilk dozlarda etkisinin pek belli olmadığı söylense de kullanan kişiler ikinci ve üçüncü defa kullandıklarında etkisini hissettiklerini söylemiş, kimi kullanıcılar ise tamamen bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu belirtmiştir.

I-doser Nasıl Kullanılır?

Karanlık bir ortamda, gözler bir göz bandı veya bezle kapatılır ve müzik kulaklıkla dinlenir. Belirtilen süre boyunca dinlenmesi önerilir. Doz bittikten sonra kullanıcının kesinlikle ve kesinlikle Reset Dose adlı parçayı dinleyerek beyinlerine bir bakıma reset atmaları gereklidir.

I-doser Zararlı mıdır?

Üretici site hiçbir zararının olmadığını belirtmektedir fakat beyin dalgalarını değiştiren ve insan duygularını etkileyen bir şeyin ne kadar zararsız tanımına girebileceği tartışmaya açık bir gerçektir. Vücut üzerinde somut zararı olmasa bile insan psikolojisi üzerindeki zararı araştırılmaya ihtiyaç olan bir kısımdır.

Kaynakça:

1- https://www.tekyolbilim.com/binaural-ritimler-beynimizi-nasil-etkiliyor/

2- https://korkubilimi.com/bilim/kulaktan-alinan-sanal-bir-uyusturucu-i-doser-nedir-i-doser-etkileri-gercek-mi-i-doser-zararli-midir.html

3- https://listelist.com/i-doser-nedir/