“Kütüphane nedir? Beşeriyetin hafızasıdır.” İlber Ortaylı 

Kütüphane anlamına gelen ve genellikle Batı dünyasında yaygın olarak kullanılan ‘bibliothek’ kelimesinin aslı Eski Yunancadır ve “biblion” kitap, “theke” saklandığı yer demektir. Türkçedeki kütüphane ise, Farsça ve Arapça kökenli “kütüb (kitaplar)” ile Farsça “hane (ev)” kelimelerinden türemiştir ve kitapların evi anlamına gelmektedir . Her iki dilde de kütüphane terimi, kitapların saklandığı yer anlamında kullanılmaktadır.

Kütüphanenize yeni kitaplar eklemek, böylece bakış açınızı genişletmek çok güzel tabii ki. Ama kütüphanedeki var olan kitapları unutup aynı kitapları alan aile üyeleriniz olunca bu durum değişiyor. Kütüphanemizde 1000′ e yakın kitap var. Ev kütüphanesini ben düzenlediğim için hangi kitaplara sahip olduğumuzu çok iyi hatırlıyorum ancak ailenin diğer fertleri için böyle bi durum söz konusu değil. Özellikle fuar zamanları herkes aynı zamanda gidip birbirinden habersiz kitap alıyorsa, işler iyice karışıyor. Eve gelince kitaplar yere serildiği zaman da, “neden bana danışmıyorsunuz?” diyen sinirli bir ben ile karşılaşıyorlar. Sonunda buna bir çözüm buldum ve sizinle de paylaşmak istedim. Eğer siz de benzer durumlar yaşıyorsanız bu önerilerim sizi mutlu edecektir.

Kütüphanenizdeki kitapları hatırlamıyor musunuz? Yine aynı kitabı mı aldınız ? O kitabı okuduğunuzu hatırlamıyor musunuz? Almak istediğiniz kitapları listelemeniz mi gerekiyor? Bir kitap arşivine mi ihtiyacınız var? O zaman bu uygulamalar tam size göre.

Handy Library

Uygulamanın ana bölümü “Raflar”, “Ödünç” ve “İstek listesi” diye 3 kategoriye ayrılıyor. “Raflar” bölümünde raf oluşturup kitap ekleme işinize başlıyorsunuz. Aşağıda işlem öncesi için 3 ayrı seçenek mevcut; “Online Ara, ISBN Tara ve Kendiniz Ekleyin”. Bu seçeneklerin birini seçip kitap arşivinizi oluşturabilirsiniz. Kitapları ekledikten sonra yayın evi, yayınlama tarihi, sayfa sayısı, dili, fiyatı, kategorisi ve özeti otomatik olarak doldurulmuş olunuyor. İsterseniz “Notlar” kısmındaki okunan sayfa sayısı ve başlanma tarihi gibi kısımları doldurup kitap hakkında yorumunuzu “Yorumlar” bölümüne yazabilirsiniz.

Kütüphanenizi Yanınızda Taşımak İçin 4 Uygulama 1

Benim Kütüphanem

Bu uygulamanın, önceki uygulamadan birkaç önemli farkı var. Öncellikle bu uygulamada sadece kitapları değil çizgi romanları ve video oyunlarını da ekleyebiliyorsunuz. Ana girişte sizi, eklediğiniz kitaplar karşılıyor. Sol üst taraftaki butona tıkladığınızda “Kitaplar”, “Çizgi Romanlar”, “Video oyunları” gibi daha birçok işlem için seçenekleri görebiliyorsunuz. Ana sayfadaki “Ekle” butonundan dilediğiniz kitabı, çizgi romanı ve oyunu isimlerini yazarak ya da barkodunu okutarak dahil edebiliyorsunuz. Yine burada da istek listesi bölümüne alma arzusunda olduğunuz kitapları ekleyebilirsiniz. Bu uygulamadaki diğer bir detay da istatistikler kısmına sahip olması. “İstatistikler” bölümünde okuduğunuz ve okumadığınız kitapları dairesel bir grafik istatistiği biçiminde size sunuyor. Aşağısında da yazarlar, yayınevleri ve kategoriler için ayrı bir istatistikle karşılaşıyorsunuz.

Kütüphanenizi Yanınızda Taşımak İçin 4 Uygulama 2

Kütüphanem

Kitapyurdu yayıncılığın oluşturmuş olduğu bu uygulamanın, önceki önerilerime göre biraz daha sade bir arayüzü var. Ana girişte eklediğiniz kitapların sıralandığını görebileceksiniz. “Raf Düzenle” bölümünde raf oluşturup istediğiniz kitabı ekleyebilirsiniz. “Kitap Ekle” kısmında da kitabın ismini ya da barkodunu aratarak ekleme yapabilirsiniz. Kitap eklediğinizde kitap dili, sayfa sayısı, yayın yılı ve hakkında bölümlerini yine doldurulmuş halde bulabiliyorsunuz. Bu uygulamadaki tek artı şey, bu uygulama kitapyurdu üyelerine giriş imkanı sağladığı için, diğer okuyucuların kitap hakkındaki yorumlarını görebiliyorsunuz.

kütüphane

Bookshelf

Bu uygulamanın arayüz dili İngilizce olarak belirlenmiş. Ana sayfa “Kitaplar”, “Raflar” ve” Etiketler” şeklinde kategorize edilmiş. Aşağıdaki “Explore (Keşfet)” bölümünde birçok kategorideki kitaplar göz önüne geliyor. Kütüphanenizdeki kitapları orada bulup ekleyebilirisiniz. Dilerseniz de “Search (Arama)” kısmında kitap barkodunu okutup veya kitabın ismini aratıp ekleme yapabilirsiniz. Hemen yan taraftaki “Wishlist ( İstek Listesi)” bölümünde de alma talebinde bulunduğunuz kitapları bu kısma dahil edebilirsiniz.

Kütüphane düzenleyici ve kitap arşivi haline gelen bu uygulamalar, eminim ki sizin de beklentinizi karşılayacaktır. Ben gerçekten çok fazla yararını gördüm. Umarım siz de beğenirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

“Çağımızda iyi seçilmiş bir kitap koleksiyonu, gerçek bir üniversite öğrenimi demektir.” Ovidius

Kaynak: 1

Editör: Cansu Köse