Basra Körfezi kıyısında bulunan Kuveyt; Arabistan yarımadasının Kuzeydoğusunda bulunur. Adı Arapça, ”Akwat” kelimesinden gelir ve anlamı ”Su kenarındaki kale”dir. Kuveyt’i kimilerimiz çeşitli katı kuralları ve yasakları ile biliriz. Son zamanlarda Kuveyt yine bir yasakla gündeme gelmişti. Peki ya bu yasak neydi ve halk bu yasağa nasıl tepki göstermiştir ?

Protesto İçin Yasak Kitaplar Mezarlığı Yapıldı

km

Kuveyt Hükümeti, Ağustos 2018’de bazı kitaplara sansür getirdi. Kuveyt’te yasaklanan kitaplar arasında Dante’nin İlahi Komedya’sı, Victor Hugo’nun Notre-Dame’ın Kamburu, Gabriel García Márquez’in Yüzyıllık Yalnızlık isimli romanı gibi dünyaca ünlü eser yer alıyordu. Kuveyt’in sansürlediği kitaplar arasında çocuk kitapları, politik ve dini kitaplar da bulunuyor. Türk yazar Elif Şafak’ın Aşkın Kırk Kuralı kitabı da Kuveyt’te yasaklanan kitaplar arasındaydı.

Kimse bu kitapların neden yasaklandığını bilmiyordu. Yasaklı kitapların listesinde Mama Hessa’nın Fareler gibi Suud Alsanousi gibi Kuveyt romanlarını da içeriyordu. Ayrıca yasaklanan kitaplardan Küçük Deniz Kızı adlı çocuk kitabı da vardı ki bu kitabın yasaklanma nedeni de deniz kızı tasvirindeki görsellerde deniz kızının bikinisinin çok açık olmasıymış. Kuveyt yetkilileri tarafından yasaklanan kitapların listesi 2013’ten beri büyüyor. Fakat buna karşı halk da pes etmiyor ve protestolar halen devam ediyor.

protesto

Bu karara tepki olarak Kuveytli sanatçı Mohammed Sharaf, ülkesinde yasaklanan 4 bin 300 kitabı temsilen mezarlık yaptı. Aklına gelen bu fikri yapma gerekçesini şöyle belirtmiştir: ”Ben, kitap yasaklama fikrine karşıyım. Kitaplara herkes ulaşabilmeli ve satın alıp almamak konusunda özgür olmalı. Bu kitaplardan bazıları sadece bir kelime veya bir fotoğraf yüzünden yasaklı. Bu sorumluluk kitabı alıp okuyan kişiye ait olmalı devlete değil.”

Sharaf’ın hükümetin sansürünü protesto etmek için gerçekleştirdiği kitap mezarlığında 200’den fazla mezar taşı yer aldı. Mezarlık, oldukça ilgi çekti ve desteklendi ve hala desteklenmekte.

Umarım bir gün kitaplar,düşünceler özgür olur.

km2