Laboratuvar Etleri 2018 sonunda satışa çıkacak!

Dünya, 2013’ten beri laboratuvarda yapılacak etin tadına bakmayı bekliyor… İlk olarak 2013’te gündeme gelen ve o günden beri insanlığı kurtaracağından bahsedilen laboratuvar yapımı et ile ilgili İngiltere’nin çok okunan platformlarından Independent’ta bir haber yayınlandı.

Bazen “temiz et” olarak adlandırılan in vitro hayvansal ürünler, canlı hayvanlardan elde edilen biyopsi ile hasat edilen kök hücrelerden yapılır, bunlar daha sonra birkaç hafta içinde bir laboratuvarda yetiştirilir. Doğaya salınan zararlı sera gazlarını %96 oranında azaltması beklenen bu laboratuvar yapımı etin küresel ısınma ve açlık başta olmak üzere birçok sorunu ortadan kaldırması bekleniyor.

ABD merkezli CNN’e konuşan temiz et üretim şirketi JUST’ın CEO’su Josh Tetrick, “Tavuk nugget, sosis, kaz ciğeri gibi ürünler ABD ve Asya’daki lokantalarda 2018’i bitirmeden karşımıza çıkacak.” derken, Guardian’a verdiği bir başka demeçte ise “En büyük sorunlarımız iletişimde ve regülasyonda karşımıza çıkıyor.” dedi.

Gerçek sığır eti kök hücrelerinden yapılan laboratuvarda yetiştirilmiş ilk et 2013 yılında üretilmişti. Fakat fiyatı 325.000 dolar olduğu için, lokantalarda satılması tamamen elverişli bir seçenek değildi.

Aradan geçen yıllarda işlem büyük oranda geliştirildi. Laboratuvarda geliştirilen bir et şimdi sadece 11.36 dolar tutuyor ve küçük bir sığır kası parçasından 10.000 kilo et üretilebiliyor.

Memphis Meats’e göre 2021’den önce marketlerde yer alamaz!

Daha şimdiden uluslararası yatırımcılar ve risk sermayedarları, bu yeni yükselen endüstriye yatırım yapma planlarına başladı. Silikon Vadisi’nde bulunan Memphis Meats, Bill Gates, Richard Branson, General Electric’in eski CEO’su Jack Welsch tarafından destekleniyor ve DFJ Risk Sermayedarları Grubu tarafından yönetiliyor.

Hayvanlardan alınan hücreler, “biyoreaktör” denen tanklarda oksijen, şeker ve diğer besin maddelerine maruz bırakılıyor. Firmanın CEO’su ve eş-kurucusu Uma Valeti, şöyle anlatıyor:

“Sofralara eti daha sürdürülebilir, ucuz ve leziz bir şekilde getireceğiz. Tüm Dünya et yemeye bayılıyor ve birçok kültür ile geleneğin temelinde et bulunuyor. Ete yönelik talep de, Dünya çapında giderek artıyor. Bizim istediğimiz, Dünya’nın yemekten hoşlandığı şeyi yiyebilmesini sağlamak.”

Memphis Meats, bu iş için kolları sıvayan tek firma değil. Beyond Meat ve Impossible Foods gibi firmalar da, et endüstrisini dönüştürmek için kolları sıvamış vaziyette. Forbes’da yer alan bir habere göre, Kaliforniya merkezli olan Impossible Foods, hamburger ile küresel yiyecek sektörünü değiştirmeyi hedefliyor. Firma, şu anda bitki-temelli hamburgerler üretiyor. Ama bu hamburgerler, tıpkı gerçek hamburger gibi kokuyor ve onlar gibi görünüyor.Kurucusu ve CEO’su olan Ethan Brown, şöyle söylüyor:

“Çok basit bir soruyla başladık: Et üretmek için neden bir hayvana ihtiyaç olsun ki? Neden doğrudan bitkilerden et üretemeyelim?”

at eti

Hamburgerleri yapmak için, kök hücreler bir inekten hızlı ve zararsız bir işlem kullanılarak alınıyor. Bu hücrelere daha sonra büyüme ve çoğalmalarını teşvik etmek için besinler ve kimyasallar veriliyor. Birkaç hafta sonra hücreler (şimdi sayı olarak bir milyondan fazla olan) daha küçük kaplara taşınıyor ve orada küçük kas çubukları haline geliştiriliyor. Bu çubuklar hep birlikte kat kat yapılıyor, renklendiriliyor ve son hamburgeri yapmak için yağ ile karıştırılıyor.

En ideal yetiştirme ortamında olduğunu varsayarsak, kök hücreler yüksek miktarlarda et üretebiliyor. Teorik olarak tek bir hindi hücresi, 20 trilyon hindi nugget üretmeye yetecek kadar kas üretmek için yeterli.

Bu noktada, hayvan eti olarak tükettiğimiz dokuların aslında bir kas dokusu olduğu bilgisi unutulmamalı. Dünya genelindeki artan gıda talebi düşünüldüğünde, böyle bir çözümün endüstriyle gıda sistemi ve çevre üzerindeki baskıyı hafifleteceğini söyleyebiliriz.