Podcast, orijinal kayıtlardan oluşan dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) taşınabilir cihazlara indirilebilen dosya serisidir.

Listenizde Yer Alması Gereken 5 Podcast Kanalı

Podcast Kanalları:

1) Zihnimin Kıvrımları

Çağımızın yeniliklerine ayak uydurma şeklimizi, teknoloji ile haşır neşir olduğumuz halimizi, düşüncelerimizin gerçek kaynağını, hayatın bize sunduklarına karşı tavrımızı, bugünümüzü belirleyen yarınımızı sorgulatan bir podcast serisi ile tanışın.

Zihnimin Kıvrımları podcast serisi, gazeteci ve profesyonel bir konuşmacı olan Mehmet Serdar Kuzuloğlu’nun seçtiği konular üzerine sürdürülen bir yayındır. Bu paradigma merakınızı giderecek bilgiler sunarken sizi daha çok meraklı birine dönüştürüyor. Kültürel konuların işlendiği bu yayının, zaman kavramının bu kadar değerli olduğu bir dönemde vaktimizi iyi değerlendirmek için doğru bir seçim olacağını düşünüyorum.

2) İlk Sayfası

Storytel’in podcast serilerinden olan “İlk Sayfası” yayını açıklamalarında sesli yazı atölyesi düzenlediklerini belirtiyorlar. Mirgün Cabbas ve Can Kozanoğlu tarafından sunulan bu yayın, çeşitli yazarlarla bir araya gelerek yazarların kendi seçtikleri kitapların ilk sayfasını dinledikten sonra yazarlara yöneltilen sorularla sürdürülüyor. Bir kitabı yazmaya nasıl başladıkları, yazarken nelere dikkat ettikleri, yazmaya başlamadan önce araştırma yapıp yapmadıkları, yazım süreçlerinde yolculuklarını nasıl belirledikleri, kitabın sonunu nasıl tayin ettikleri gibi soruların yanıtlarını bulabileceğimiz bir yayın ile vaktinizi iyi değerlendirebilirsiniz.

Farklı türlerde yazılar kaleme alan 25 yazar ile yazım yolculuklarına dair bir sohbet gerçekleştiriliyor. Yazarların çoğunun geleceğin yazarlarına doğrudan bir tavsiyeleri olmasa bile kendi süreçlerini anlatırken örnek alınabilecek birçok söylemleri var. Bitmiş bir seri olan “İlk Sayfası”nı birçok podcast mecralarında bulabilirsiniz.

3) Flaps Club

Aslında burada size bir podcast kanalından bahsetmiş olacağım. Çünkü aşağıda bahsedeceğim podcast serileri Flaps Club tarafından yayınlanıyor. “Türkiye’nin entelektüel haritasını oluşturmak için buradayız.” iddialarının gerçekten arkasında duracak dizileri var.

  • Bir Elit Bilim İnsanı : Prof. Dr.Celal Şengör

Bu seride Prof. Dr. Celal Şengör, tecrübelerine dayanarak günümüz dünyasını özetleyen bir takım açıklamalarda bulunuyor. Kendisi ile ilgili soruları da yanıtlayan Celal Şengör, birçok tavsiyede de bulunuyor.

  • Bir Elit Felsefeci : Prof. Dr. Ahmet Arslan

Türkiye’nin en önemli felsefe profesörlerinden biri olan Ahmet Arslan, felsefenin birçok önemli konularına değinerek bir demeç veriyor. Filozofların sözlerini değerlendirerek kendi düşüncelerini dile getiriyor. Felsefe öğrenme üzerine tavsiyelerini de bulacağınız bu bölümler kısa kesitler halinde sunuluyor.

  • Bir Elit Kültür İnsanı : Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar

Çeşitli soruların yöneltildiği bu seride farklı bakış açıları kazanmanıza yardımcı olacak cevaplar veren Ahmed Güner Sayar, yorumlamaları ile de eleştirilerini belirtiyor.

Flaps Club podcast sayfasında bu serinin devamına ve farklı serilere ulaşabilirsiniz. Diğer serilerde de yine Türkiye’nin önde gelen isimleri ile dikkate değer sohbetler gerçekleştiriliyor.

4) Nasıl Olunur

Yine Storytel tarafından yayımlanan bir podcast serisi ile karşı karşıyayız. Nilay Örnek tarafından sunulan “Nasıl Olunur” podcast serisi, çeşitli mesleklerde görev yapan başarılı kişilere, yaptıkları işe dair soruların sorulduğu ve nasıl olunur sorusunun cevabının istenildiği bir yayındır.

Bölümlerin konukların hayat hikayelerini paylaştığı ve mesleklerini icra etmek için verdiği mücadelelerini anlattığı bir başlangıcı var. Başarılarının arkasındaki etkenler nelerdir, mesleklerini icra ederken nelere dikkat ediyorlar, bu uğraşta zorlandıkları alanlar neler, bu işi yapmak isteyen gençlere ne gibi önerileri var gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir sohbet gerçekleştiriliyor. Kısacası bir meslek sahibi nasıl olunur ve nasıl olunmaz?

5) English Hour

Daha önce İngilizcenizi geliştirmek için uygulamalar ile ilgili bir yazı yazmıştım. Okumanın dil öğrenmedeki faydasını hepimiz biliyoruz. Ama sadece okumak yetmez, öğrenmeye çalıştığınız dile aşina olmak için dinlemek de gerekir. Telaffuz gibi çok önemli bir konuyu es geçmemek gerekir. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey İngilizce konuşulan sohbetleri izlemek veya dinlemektir.

“English Hour” podcast serisi size tam olarak bunu sunuyor. İngilizce öğretmeni olan Hüseyin Demirtaş, konuğuyla beraber çeşitli konularda İngilizce sohbet ederek bu konuda yapılabilecek en iyi işe imza atıyor. Birçok konu üzerine yapılan bu bölümler fark yaratacak kadar dil gelişiminize faydalı olabilir.

Kaynakça ve İleri Okuma:

1