Her zaman için her şeyi hatırlamak kolay olmayabilir. Önemli bilgileri, notları ve tarihleri kolay hatırlayamayabiliriz. Fakat aslında beynimiz hiçbir şeyi unutmaz. Peki öğrenmenin kalıcı olmasının ve unuttuklarımızı hatırlamanın yolu nedir?

Beynimiz, hiçbir bilgiyi silmez, bir yerlere depolar. Bu bilgileri, bazı bağlantılar kurarak beynimize kodlarız ve hatırlamak istediğimizde bu bağlantıları kurarak bilgileri depoladığımız yerden geri çıkartmış oluruz. Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde, senatörlerin konuşmalarını ezberlemek için kullandığı Loci metoduyla, öğrendiğimiz şeylerin çoğunu kolayca hatırlayabiliriz. Loci, yani hafıza sarayı metodunu uygulamak ise sadece 3 adımdan oluşuyor.

Zihin Sarayınızı Oluşturun Ve Rotanızı Belirleyin

Hafıza Tekniği

Sherlock Holmes’ün kullandığı bu yönteme işe ilk olarak bir zihin sarayı oluşturmakla başlayın. Bu sarayı istediğiniz bir mekana uyarlayabilirsiniz. Zihin sarayı için seçtiğiniz mekanı görsellerle ve hayal gücünüzle detaylandırın. Hayalinizde unutmayacak şekilde sarayın içini dizayn edin. Örneğin sarayınıza girdiğinizde nasıl bir ortam karşılamalı, hangi sesleri duymalısınız gibi.

Sarayınızı Gerekli Bilgilerle Doldurun

Hafıza Tekniği

Öğrenmeyi kalıcı kılmak istediğiniz bilgileri ve unutmak istemeyeceğiniz şeyleri sarayınızda belli yerlere kodlayın. Örneğin, sizin için önemli olan bir tarihi unutmak istemiyorsunuz diyelim ve bu tarih 28 Mayıs olsun. Bu tarihi sarayınızda belli bir yere kodlayın. Sarayınızın kapısından girmeden önce kapıyı açmak için şifreniz bu tarih olabilir. Amaç burada hayalimizde bir hikaye ve mekan yaratıp öğrendiklerimizi görselleştirerek unutmayı en aza indirgemek. Bunun için sadece gerekli bilgileri depolayın ve gereksiz bilgiler yerleştirip karışıklığa yol açmaktan sakının.

Hatırlamak İçin Sarayı Her gün Ziyaret Edin

Hafıza Tekniği

Hafıza Sarayı Tekniği de denen Loci Metodu’yla bir mekana bilgileri bir senaryoyla yerleştirerek hafızanıza kaydettikten sonra bilgileri canlı tutmak için her zaman sarayınızı ziyaret edin. Özellikle önemli tarihlerde, unutmak istemeyeceğimiz bilgilerde işe yarayan bu yöntem sınavlarda da işe yarayabilir. Önemli olan bu metodu doğru bağlantılar ve gereksiz bilgiler doldurmadan yapabilmektir. Siz de kendi sarayınızı oluşturun ve hikayenizi yazın, böylece bilgiler hep taze kalsın. 🙂