Barınaktaki hayvanların sevgiye ihtiyacı olduğunu hepimiz biliriz, hapishanedeki mahkumların da normal bir düzende yaşamak istediklerini… Hapishanelerdeki mahkumları topluma kazandırabilmek için birçok proje denendi, denenmekte. Bu sefer barınaktaki kediler de projeye dahil!

Mahkumlar ve Kediler Buluştu!

ABD’nin Indiana eyaletinde, Hayvanları Koruma Örgütü güzel bir proje oluşturdu ve mahkumlarla barınaktaki kedileri bir araya getirdi. Proje 2015 yılından itibaren uygulanmaya geçirildi. Barınaklar ve cezaevlerinin bu projeyi gerçekleştirmelerindeki amaç iki tarafın da birbirine güvenmesi ve sevgi göstermeleriydi. Kısa süre içerisinde proje işe yaradı. Artık mahkumlar kedileri temizliyor, besliyor ve onlarla vakit geçiriyorlar. Bu sayede mahkumlar da sorumluluk almayı öğreniyorlar. Kediler ise insanlara alışıyor, onlarla güzel vakit geçiriyorlar böylece onlara güvenmeyi de öğreniyorlar.

kedi bakan mahkum

Hayvan Koruma Örgütü yöneticisi Maleah Stringer: Mahkumların bana ‘İlk kez bir hayvanla etkileşime girdim, sevgisini anladım.’ dediklerini hatırlıyorum.

Ayrıca Stringer, evcil hayvan bakma sorumluluğunu üstlenen mahkumların, sorunları şiddete başvurmadan da çözebildiklerini söylüyor.

mahkumlar ve kediler

Ülkemizde Mahkumları Topluma Kazandırmak İçin Neler Yapılıyor?

Ülkemizdeki hapishanelerde böyle bir girişim olmasa da mahkumları topluma kazandırabilmek için sanatsal işler yapmaya teşvik edildiklerini biliyoruz. Örneğin bazı mahkumların el işi ürünleri adalet saraylarında sergilenmekte ve satışı sağlanmakta. Bir başka örneği ise Kastamonu’dan verelim: 2005 yılından beri faaliyette olan ahşap atölyesinde 45 kişi çalışıyor. Bu faaliyet, mahkumların cezaevinde vakitlerini verimli geçirmesini sağlarken para kazanmalarını ve iyi dostluklar kazanmalarını da sağlıyor. Merkezi Cezaevi’nin yaptığı projenin adı ise “Yankılı Söyleşiler”. Bu proje, mahkumların şairler ve müzisyenlerle buluşmalarını sağlıyor.

topluma kazandırma

Bu güzel ve faydalı proje birçok hapishane için örnek olmuş. Umarız bizim ülkemizde de hayvan sevgisini pekiştirmeye yönelik çalışmalar yapılır 🙂

Kaynakça:

1, 2, 3, 4